MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najstarsze kieleckie osiedla - Czarnów. Oto jego historia na archiwalnych zdjęciach

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Jego historia sięga lat 50. XX wieku, kiedy to przy obecnej ulicy Lecha powstały pierwsze budynki mieszkalne dla pracowników Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Zobaczcie jego historię na czarno-białych fotografiach. 

>>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Jego historia sięga lat 50. XX wieku, kiedy to przy obecnej ulicy Lecha powstały pierwsze budynki mieszkalne dla pracowników Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Zobaczcie jego historię na czarno-białych fotografiach. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Źródło Fotopolska.eu
Jego historia sięga lat 50. XX wieku, kiedy to przy obecnej ulicy Lecha powstały pierwsze budynki mieszkalne dla pracowników Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Zobaczcie jego historię na czarno-białych fotografiach.

Najstarsze kieleckie osiedla - Czarnów

Położone w zachodniej części Kielc osiedle Czarnów swoją nazwę wzięło od miejscowości Czarnów Rządowy. Pierwsze budynki mieszkalne powstały w latach 1950-1951. Usytuowane były przy obecnej ulicy Lecha, był to kompleks budynków mieszkaniowych dla pracowników Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Na Czarnowie, przy zbiegu ulic Jagiellońskiej i Piekoszowskiej, znajdują się bloki z otwartymi galeriami.

Osiedle Czarnów ma charakter mieszkaniowo-usługowy, ale znajdują się tutaj również zakłady pracy. Istnieją przedszkola, szkoła podstawowa nr 18 imienia Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka”, Zespół Szkół Zawodowych Numer 3 imienia Stanisława Staszica, Zespół Szkół Mechanicznych imienia generała Sikorskiego i III Liceum Ogólnokształcące imienia Cypriana Kamila Norwida oraz kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, będący diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz siedzibą dekanatu Kielce-Zachód.

W północnej części Czarnowa, przy ulicy Kolberga znajdują się urzędy: Inspektorat Miejski ZUS oraz Powiatowy Urząd Pracy. W rejonie ulic Chrobrego i Kolberga mieści się Park Czarnów o powierzchni 4,5 hektara, a w pobliżu ogródki działkowe. W południowej części Czarnowa znajduje się zespół obiektów służby zdrowia, a w południowo-wschodniej – zakłady WSP Społem, założone w 1920 roku. W rejonie skrzyżowań ulicy Jagiellońskiej z Grunwaldzką oraz z Piekoszowską położone jest centrum handlowo-usługowe (sklepy, apteki, banki, stacja benzynowa, urząd pocztowy).

Osiedle Czarnów sąsiaduje z osiedlami: Pod Dalnią, Ślichowice I, Herbami, Centrum, Jagiellońskim (postrzeganym często jako część Czarnowa) i Karczówką. Natomiast dawna miejscowość Czarnów (włączona do Kielc 1 stycznia 1966 roku, a wcześniej będąca odrębną miejscowością w dawnej gminie Niewachlów) obejmuje rejon ulicy Malików i ulicy Piekoszowskiej na odcinku na zachód od ulic Kazimierza Wielkiego i Gwarków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto