Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miedzianka. Sztolnie kopalni miedzi

d.
Paweł Pierściński (z archiwum ROTWŚ)
Geografia w czasach rodzącego się przemysłu była prosta jak drut. Tam, gdzie go produkowano, na mapie pojawiała się nazwa Drutarnia. W Starej Kuźnicy była kuźnia wodna, a w rejonie eksploatacji rud miedzi – dwie Miedzianki. Góra i leżąca u jej stóp wieś.

Do rud miedzi kryjących się pod zboczami szczytu położonego na zachodnim krańcu Grzbietu Chęcińskiego dobierali się górnicy na przestrzeni wieków wielokrotnie. Pierwsze korytarze górnicze pochodzą z czasów króla Zygmunta III Wazy. Ostatnie próby poszukiwania miedziowych złóż prowadzone były tu jeszcze po drugiej wojnie światowej. Ale miała już wtedy Miedzianka znacznie więcej dziur w zboczach aniżeli cennego kruszcu.
Od 1958 r. górnicy nie mają tutaj czego szukać. Ustanowiony na obszarze całego wzniesienia rezerwat Góra Miedzianka chroni zarówno to, co zrobiła tutaj natura, jak i ślady prac kopalnianych. Oprócz kilku kilometrów sztolni i korytarzy znaleźć można w zboczach góry wejścia do dziesięciu jaskiń. Żeby je zwiedzić, trzeba mieć zezwolenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach. Na szczyt zaprowadzi nas żółty szlak biegnący z Chęcin do Wiernej Rzeki.

Na bliższe spotkania z historią zaprasza turystów Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w wsi Miedzianka. Z tutejszym kustoszem możemy wybrać się na spacer ścieżką geologiczno-historyczną, a w większej grupie zasiąść do wspólnego ogniska i wysłuchać ciekawych opowieści o starych, górniczych czasach.
Z Chęcin jedzie się tutaj drogą na Zajączków. We wsi Miedzianka odchodzi w prawo droga do muzeum (na skrzyżowaniu tablica informacyjna).

Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego
, Miedzianka 1, 26-060 Chęciny, tel. 784 377 444.
Godziny otwarcia: od wtorku do piątku – 11.00-19.00, w soboty – 10.00-17.00; w niedziele i poniedziałki – nieczynne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto