Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już niedługo rusza nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok. Są zmiany w regulaminie

Agata Kowalczyk
Zespół kolorowych boisk przy Zespole Szkół Ogólnokształcących  przy ulicy Leszczyńskiej  powstał w tym roku w ramach Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja kosztowała 1 milion złotych.
Zespół kolorowych boisk przy Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ulicy Leszczyńskiej powstał w tym roku w ramach Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja kosztowała 1 milion złotych. Łukasz Zarzycki
Projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego będzie można poprawiać, więc mniej ich będzie odrzucana z powodu drobnych błędów. To jedna ze zmian wprowadzona do regulaminu.

W poniedziałek po raz ostatni spotkała się komisja, która pracowała nad zmianami w regulaminie Budżetu Obywatelskiego.

- Najważniejsza zmiana to wprowadzenie możliwości poprawek w projekcie. To pozwoli ograniczyć liczbę wniosków odrzucanych z powodu błędów, a czasem były one mało istotne jak pomyłka w numerze pesel wnioskodawcy. Zdarzały się też poważniejsze błędy, ale dające się usunąć, ale do tej pory nie było takiej możliwości – informuje Tadeusz Sayor, zastępca prezydenta Kielc.
Do regulaminu zostanie wprowadzony zapis, że projekty muszą mieć charakter ogólnomiejski. – Zgłaszane inwestycje mają być dostępne dla wszystkich, a nie tylko dla ograniczonej grupy – dodaje. – Nie mogą to być szatnie czy łazienki w szkole, place zabaw zamknięte na terenie przedszkola. Ale nie ma przeszkód, aby wybudować boisko szkolne, jeśli będzie ono dostępne dla wszystkich w określonych godzinach.

Zmieni się też maksymalna wartość zgłaszanych projektów. Małe wnioski nie będą mogły przekroczyć 150 tysięcy złotych, teraz jest to 100 tysięcy złotych a w sumie na te zadania miasto przeznaczy 1,5 miliona złotych, czyli o pół miliona złotych więcej.

- Zauważyliśmy, że wiele małych projektów nie mieści się w 100 tysiącach złotych, nieco przekraczają tę kwotę i muszą być przesuwane do puli dużych projektów, a tam nie mają szans na uzyskanie wystarczającej liczby głosów do ich realizacji – dodaje.

Komisja długo zastanawiała się, czy inwestycje z Budżetu Obywatelskiego mają być realizowane tylko na gruncie miejskim czy także na należącym do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

- Zgodziliśmy się na wszystkie te własności, ale wnioskodawca musi przedstawić zgodę właściciela na inwestycję, jak i jego zobowiązanie do utrzymywania powstałej infrastruktury - tłumaczy.

Bez zmian pozostaną zasady głosowania. Dalej będzie można zagłosować raz na dowolną liczbę projektów. Komisja zastanawiała się nad ograniczeniem wyboru na przykład do 3 wniosków. Mieszkańcy będą mogli nadal głosować na papierze, wrzucając list do skrzynki pocztowej lub urny w ratuszu, ale przede wszystkim przez internet.

- Dla mnie najważniejsze zmiany to wprowadzenie zapisu, że projekty muszą mieć charakter ogólnomiejski a także możliwość wnoszenia korekt do projektu- przyznaje radna Agata Wojda, która pracuje w komisji i postulowała wiele zmian od kilku lat . – Po raz pierwszy w internecie będą publikowane całe projekty, a nie tylko nazwy, jak było do tej pory. To ważne dla osób głosujących. Natomiast przed następnym Budżetem Obywatelskim musimy się zastanowić nad zmianami w głosowaniu.
Nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok rozpocznie się 22 lutego, a cała procedura wyboru zakończy się do 20 czerwca.

Co zrobią w tym roku?
W tegorocznym Budżecie Obywatelskim wśród dużych projektów najwięcej głosów zdobył pomysł budowy kompleksu trzech boisk, bieżni, skoczni w dal i 12 stanowisk siłowni zewnętrznej przy Szkole Podstawowej numer 33 na Osiedlu Świętokrzyskim. Przebudowany zostanie skwer przy skrzyżowaniu ulic Sandomierskiej i Źródłowej, a drogę dojazdową zyska jedno z przedszkoli na Osiedlu Podkarczówka. Boisko piłkarskie powstanie przy Zespole Szkół Ogólnokształcących numer 16 na Barwinku.

Budowa bezpiecznych przejść dla pieszych przy szkole numer 33 i na ulicy Orląt Lwowskich, siłowni zewnętrznej na osiedlu Na Stoku, trzech placów zabaw i remont sali gimnastycznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6, to przykłady z 12 zadań, które uzyskały najwięcej głosów wśród małych projektów.

W sumie realizowanych będzie 16 przedsięwzięć o łącznie wartości blisko 5,6 milion złotych, duże na kwotę ponad 4,5 miliona złotych i małe na ponad milion zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto