Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawna siedziba szpitala przy ulicy Ogrodowej w Kielcach nie ma dachu. Do rozebrania zostały kominy. Ma tu powstać market Aldi

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Trwa częściowa rozbiórka dawnej siedziby szpitala MSWiA przy ulicy Ogrodowej w Kielcach. 

Zobacz zdjęcia >>>
Trwa częściowa rozbiórka dawnej siedziby szpitala MSWiA przy ulicy Ogrodowej w Kielcach. Zobacz zdjęcia >>>Dawid Łukasik
Trwa rozbiórka dawnej siedziby szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy ulicy Ogrodowej w Kielcach. Po pożarach, do których doszło w ubiegłym roku musi być usunięty między innymi dach.

Dawna siedziba szpitala przy ulicy Ogrodowej w Kielcach nie ma już dachu. Trwa rozbiórka

- Po ubiegłorocznych pożarach w budynku przy ulicy Ogrodowej nadzór budowlanych wydał nam nakaz częściowej rozbiórki dachu – mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor do spraw technicznych szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy ulicy Ogrodowej w Kielcach. - Prace rozbiórkowe rozpoczęły się w połowie lutego. Zdjęto już pokrycie dachu i więźbę dachową, które uległy uszkodzeniu podczas pożarów. Do rozebrania zostały jeszcze kominy, są one nieuszkodzone, ale bez dachu stanowiłyby zagrożenie.

Prace maja potrwać do około połowy marca.

Zobacz zdjęcia z prac rozbiórkowych dawnego szpitala przy ulicy Ogrodowej w Kielcach z dnia 26 lutego 2024 roku

Budynek dawnego szpitala przy ulicy Ogrodowej w Kielcach został sprzedany, ale umowa nie została zawarta

Przypomnijmy, że budynek został wystawiony na sprzedaż. Pierwszy przetarg był w marcu 2023 roku, ale nie doszło do jego rozstrzygnięcia, ponieważ budynkiem zainteresował się wojewódzki konserwator zabytków. Ostatecznie nie został on objęty specjalną ochroną. Jesienią na trzecim przetargu znalazł się nabywca. Od listopada 2023 roku trwają procedury, po spełnieniu których szpital będzie mógł zawrzeć umowę sprzedaży.

- Te procedury wynikają z tego, że należymy do MSWiA. Zgodę na sprzedaż musi wyrazić Generalna Prokuratoria i cały czas na nią czekamy. Kolejny dokument, już ostatni, jaki będziemy potrzebować to zrzeczenie się prawa pierwokupu przez Państwowy Zasób Nieruchomości. Ta instytucja ma 30 dni na wydanie go po tym jak otrzymamy zgodę od Prokuratorii. Mam nadzieję, że w marcu umowa sprzedaży zostanie zawarta – dodaje Szymon Mazurkiewicz.

Dyrekcja szpitala wiąże duże nadzieje ze sprzedażą nieruchomości, ponieważ potrzebuje pieniędzy na rozwój nowej siedziby przy ulicy Wojska Polskiego, na przykład na budowę lądowiska dla helikopterów, czy budowę drogi wewnętrznej.

Budynek przy ulicy Ogrodowej 11 w Kielcach ponad 70 lat działał szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gmach powstał w 1931 roku i przez kilkanaście lat działał w nim bank. W 1947 roku utworzono szpital, który funkcjonował tu do 2019 roku, kiedy został przeniesiony do nowej siedziby przy ulicy Wojska Polskiego. Od tego czasu gmach jest nieużywany.

O pożarach dawnego szpitala MSWiA w Kielcach informowaliśmy:

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto