Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z kieleckiego Rynku zniknęły meble, rozpoczyna się zielona rewitalizacja kamiennego placu

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 16 lat
Z kieleckiego Rynku zniknęły już ogródki gastronomiczne oraz lubiane przez kielczan meble Salonu Miejskiego. Było to konieczne, ponieważ na placu rozpocznie się „Zielona Rewitalizacja”.

Wyprowadzka ogródków i Salonu Miejskiego z Rynku w Kielcach

Ogródki gastronomiczne zakończyły działalność wcześniej niż w ubiegłych sezonach, ponieważ płyta Rynku musiała zostać zwolniona na czas „Zielonej Rewitalizacji” ale wrócą przyszłej wiosny. Z tego samego powodu z Rynku wyprowadził się Salon Miejski. Meble już nie wrócą, ale pojawi się nowe wyposażenie.

Salon Miejski został przeniesiony na Plac Literatów, aby ożywić to miejsce, które choć ma duży potencjał to teraz jest mało atrakcyjny dla mieszkańców.

- Salon Miejski w Kielcach jest wyjątkowym projektem w skali kraju ze względu na mobilność oraz łatwość rozbudowy, mamy nadzieje że przestrzeń Placu Literatów dzięki tej kompozycji zostanie ożywiona – mówi zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór.

Z Rynku na Plac Literatów przeniesiono sześć donic. Pozostałe meble Salonu Miejskiego przejdą renowację. Część elementów będzie odnowiona na nowym miejscu a część w Rejonowym Przedsiębiorstwie Zieleni i Usług Komunalnych.

Na Rynku w Kielcach będzie więcej zieleni

A na Rynku rozpoczęły się prace związane z przygotowaniami do zazielenienia Rynku w ramach zadania „Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc”. Zdecydowano się na takie prace, ponieważ podczas rewitalizacji Rynku w 2010 roku zlikwidowano część zieleni i mieszkańcy skarżyli się na jej brak i powstanie wyspy ciepła.

Projekt przewiduje posadzone drzew bezpośrednio do gruntu czyli odbetonowanie płyty Rynku. Zostanie zainstalowany podziemny system nawodnienia, który ułatwi ich podlewanie. Drzewa będą posadzone na wschodniej pierzei. Szpaler południowy zostanie uzupełniony nowymi nasadzeniami. Pojawi się też zielona dominanta, którą będzie dąb szypułkowy posadzony na płycie Rynku.

Przybędzie 9 nowych drzew, a powierzchnia koron zwiększy z 19 do 95 metrów kwadratowych.

Zazielenią się fundamenty starego ratusza, a na samej płycie zostały zaprojektowane nowe aranżacje roślinne. Pojawią się nowe elementy małej architektury jak ławki, stojaki rowerowe, kosze, tablice informacyjne. Zmieni się też fragment ulicy Warszawskiej w sąsiedztwie kwiaciarek. Miejsce zyska status skweru z nową aranżacją zieleni.

Więcej zieleni także w innych miejscach Kielc

Projekt „Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc” to przedsięwzięcia, na które Kielce pozyskały wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych. Wartość projektu to 21,7 miliona złotych, a dofinansowanie stanowi 90 procent kosztów. Realizacja zakończy się wiosną 2024 roku. A projekt obejmuje nie tylko prace na Rynku ale także przebudowę skweru Ireny Sendlerowej przy ulicy Paderewskiego, ulicy Bodzentyńskiej i placu Świętego Wojciecha oraz zagospodarowanie terenu między jezdniami alei IX Wieków Kielc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto