Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIII Jarmark Świętokrzyski na Świętym Krzyżu. Regionalne potrawy, występy artystyczne i wiele atrakcji [WIDEO, zdjęcia]

Paweł Więcek
Aleksander Piekarski
Kojboły ciekockie, zupa „na winie” z Bodzentyna, pierogi w różnych odsłonach i przepyszne nalewki - takie potrawy serwowano w niedzielę podczas XIII Jarmarku Świętokrzyskiego na Świętym Krzyżu.

Organizowana przez Powiat Kielecki impreza przyciągnęła setki mieszkańców regionu oraz turystów. Na błoniach przy Klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej swoje stoika rozstawiły gminy, koła gospodyń wiejskich, a także prywatne firmy.

Ciekawi smaków powiatu kieleckiego mogli skosztować takch potraw jak kojboły ciekockie, zupa „na winie”, pierogów, kapusta ze skwarkami. Miłośnicy mocnych trunków nie mogli narzekać. Do degustacji podawano nalewki z truskawek oraz jesiennych malin. Oczywiście nie zabrakło klasyki, czyli bimbru. Wszystko za symboliczne parę złotych.

Impreza zaczęła się mszą świętą na błoniach. Poprzedziła ją procesja, która wyszła z bazyliki. Prowadziła ją orkiestra dęta z Ustki. W pochodzie uczestniczyły władze Powiatu Kieleckiego ze starostą Michałem Godowskim na czele, władze gminy Bieliny i Nowa Słupia, zaproszeni goście, występujący artyści oraz uczestnicy Jarmarku.

Zgromadzonych powitał starosta kielecki Michał Godowski. - Rok 2018 jest rokiem 20-lecia istnienia województwa świętorzyskiego, ale także stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości . Wspólnie cieszmy się i świętujmy - mówił Michał Godowski.

Starostę kieleckiego za organizację imprezy pochwalił między innymi świętokrzyski poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec, co wywołało zdziwienie u niektórych uczestników zabawy.

Dobre napitki i smaczne jadło to jedna strona Jarmarku Świętokrzyskiego na Błoniach Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokolanej. W programie nie wydarzenia zabrakło akcentów artystycznych. Gmina Nowa Słupia przygotowała 70 artystów, którzy wystąpili z programem "Droga do niepodległości". Na scenie zaprezentowali się też: Emilia Chlewicka z gminy Bieliny, Orkiestra Dęta z Ustki, Zespół Pieśni i Tańca „Jodełki” z Huty Nowej, Zuzanna Bera z Lechowa, Zespół Śpiewaczy „Małe Bielinianki”, Chór Fermata z Kielc, Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Zabawa była wyśmienita. Choć, jak podkreślił Michał Godowski, mpreza odbywała się w cieniu sobotniej ulewy, która wyrządziła szkody między innymi w gminie Bieliny, Daleszyce oraz Bodzentyn. Starosta zapewnił, że poszkodowani otrzymają pomoc.

ILE DAJEMY DZIECKU DO KOPERTY NA KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto