Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzruszające odsłonięcie popiersia Wiesława Gołasa w Alei Sław w Kielcach. Przyjechali wdowa i syn znakomitego aktora. Zobacz zdjęcia i film

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
Wideo
od 16 lat
W piątek, 18 marca na Skwerze Szarych Szeregów w Kielcach symbolicznie odsłonięto popiersia Wiesława Gołasa. Specjalnymi gośćmi wydarzenia byli wdowa po zmarłym artyście Pani Maria Krawczyk-Gołas wraz z synem Krzysztofem.

Popiersie Wiesława Gołasa odsłonięte w Kielcach

Autorem popiersia Wiesława Gołasa jest kielecki artysta Paweł Witkowski, zwycięzca konkursu przeprowadzonego przez Związek Artystów Rzeźbiarzy. Aktor został przedstawiony przez niego jako Tomasz Czereśniak z serialu „Czterej pancerni i pies”. 

W upamiętnieniu artysty wzięła również udział młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego, którego absolwentem był Wiesław Gołas oraz harcerze z Chorągwi Kieleckiej ZHP. Wiesław Gołas w czasie II wojny światowej był członkiem Szarych Szeregów, pseudonim „Wilk”.

- Kielczanie przychodzą do Alei Sław odwiedzić Czesława Niemena i pomyśleć jak dziwny jest ten świat, Otwierają książkę przy Marku Hłasko, albo przysiądą przy Pawlikowskiej-Jasnożewskiej z tomikiem poezji. Bardzo się cieszę, że od dziś kielczanie będą do Wiesława Gołasa zwierzać się ze swoich trudów, mówić o ciężkich czasach, ale też dowcipkować. Wiesław Gołas miał w sobie umiejętność bycia dobrym dla ludzi. To rodzaj człowieczeństwa, które rzadko się spotyka. To rodzaj człowieczeństwa. który dziś jest nam bardzo potrzebny w tych trudnych czasach - mówiła podczas dzisiejszej uroczystości wiceprezydentka Kielc Agata Wojda.

- Bardzo miło, stokrotne dzięki, że mąż mój został doceniony w swym rodzinnym mieście, które kochał, w którym się urodził i o którym bardzo często mi opowiadał - mówił wzruszona Maria Krawczyk Gołas, wdowa po Wiesławie Gołasie. - To popiersie i jego twórczość artystyczna zostaną na długie, długie lata. Serdecznie dziękuję za uhonorowanie mojego męża wszystkim kielczanom i władzom miasta.

Uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach Kacper Gos, Gabriel Witkowski i Krystian Baka przy akompaniamencie pianisty Michała Kopeca zaśpiewali utwór z repertuaru Wiesława Gołasa „W Polskę idziemy”.
Wiesław Gołas urodził się w Kielcach w 1930 roku. Przed II wojną światową uczęszczał do Szkoły Powszechnej na kieleckim Baranówku. Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczął podczas nauki w Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. Jako żołnierz Szarych Szeregów w 1944 roku był więziony przez Gestapo.

Wiesław Gołas był odtwórcą wielu pamiętnych ról filmowych, serialowych i teatralnych. Szersza publiczność kojarzy go z roli Tomka Czereśniaka w serialu „Czterej pancerni i pies”. Aktor występował także w „Kabarecie Starszych Panów”, popularnym w PRL-u serialu „Kapitan Sowa na tropie” czy filmach: „Żona dla Australijczyka”, „Rękopis znaleziony w Saragossie", „Poszukiwany, poszukiwana”, „Brunet wieczorową porą”. Wybitny aktor zmarł 9 września 2021 roku. Miał 90 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto