W Kielcach przypomniano o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego [ZDJĘCIA]

Tomasz Trepka
W niedzielę, 26 września odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

– Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego polegał na tym, że ówczesne pokolenie potrafiło wznieść się ponad podziały i budować zarówno struktury podziemnego państwa, jak i jego Armię Krajową. Jako współcześni, odpowiedzialni za naszą ojczyznę, za nasze małe ojczyzny, powinniśmy brać z nich przykład. Na tej podstawie budować siłę naszego państwa, dobrobyt obywateli i dbać, by granice naszej niepodległej ojczyzny nigdy nie zostały naruszone – przyznał senator Krzysztof Słoń.

Przykład dla młodych

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych wskazał, że pomimo ogromnego trudu i beznadziejności sytuacji, w jakiej znalazła się Polska po przegranej wojnie obronnej 1939 roku, społeczeństwo podjęło trud dalszej walki. – Znaleźli się tacy, którzy podjęli żagiel wolności, podnieśli go i kontynuowali walkę o wolność. Niektórzy poświęcili swoje zdrowie, niejednokrotnie życie dla ojczyzny. Walka nie trwała sześć lat, ale do 1989 roku. Zakończyła się jednak sukcesem – powiedział. Wiceminister dodał również, że wszystkie patriotyczne idee należy przekazywać młodemu pokoleniu. – To stanowi o istocie polskości – zakończył.
Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski podkreślił, że dzięki członkom i żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego możemy oddawać im hołd i mówić w ojczystym języku. – Wobec klęski września 1939 roku znaleźli się ludzie, którzy podjęli decyzję, że opór i walkę należy kontynuować. Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem, musimy przekazywać ją kolejnym pokoleniom – powiedział.

Fenomen na światową skalę

Uczestnicy uroczystości przyznali zgodnie, że na uznanie zasługuje przede wszystkim wyjątkowość Polskiego Państwa Podziemnego. – Było ono czymś niezwykłym. W sytuacjach skrajnie trudnych, powstało konspiracyjne państwo, mające swoje wojsko, parlament i sądownictwo. Jego zasadniczym celem było zachowanie państwowości. Ta forma pozwoliła nam przez cały okres okupacji funkcjonować na arenie międzynarodowej – powiedziała uczestnicząca w uroczystościach doktor Dorota Koczwańska – Kalita. Naczelnik kieleckiego IPN dodała również, że ze spuścizny Polskiego Państwa Podziemnego powinniśmy nadal korzystać. – Jest to nasze zobowiązanie wobec tych, którzy walczyli o wolną ojczyznę – przyznała.

Uroczystościom upamiętniającym 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego towarzyszyło odegranie hymnu państwowego, hymnu Armii Krajowej oraz salwa honorowa. Następnie uczestnicy złożyli wieńce oraz zapalili znicze. Uroczystości odbyły się na Skwerze Stefana Żeromskiego przy pomniku Armii Krajowej w Kielcach. Ich organizatorem był Urząd Miasta Kielce.
Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową. Za jego początek uznaje się 27 września 1939 roku, kiedy w Warszawie utworzono Służbę Zwycięstwa Polsce na czele z generałem Michałem Tokarzewskim–Karaszewiczem. Celem organizacji była walka o wyzwolenie Polski w granicach przedwojennych, odtworzenie i reorganizacja armii polskiej oraz powołanie tymczasowych ośrodków władzy. 4 grudnia 1939 roku premier rządu RP na uchodźstwie generał Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej przekształcono w Armię Krajową. Obok struktur wojskowych stworzono również podziemną administrację państwową. Polskie Państwo Podziemne pomagało ludności cywilnej, prowadziło tajne szkolnictwo, wydawało gazety oraz stworzyło wymiar sprawiedliwości.

Mobilnych ołtarzy jednak nie będzie?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie