Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urszula Jabłońska, Kamil Bałuk i Piotr Reszka byli gośćmi Festiwalu Sztuk w Muzeum Narodowym w Kielcach. Zobacz zdjęcia

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Urszula Jabłońska, Kamil Bałuk i Piotr Reszka byli gośćmi Festiwalu Sztuk w Muzeum Narodowym w Kielcach
Urszula Jabłońska, Kamil Bałuk i Piotr Reszka byli gośćmi Festiwalu Sztuk w Muzeum Narodowym w Kielcach Kamil Bielaszewski
O tajnikach pracy rozmawiał ze swoimi przyjaciółmi – reporterami Mariusz Szczygieł. Spotkanie - kolejne wydarzenie Festiwalu Sztuk Między Stronami, odbyło się w poniedziałkowy wieczór w sali portretowej Muzeum Narodowego. Chętnych do udziału w nim było więcej niż miejsc. Gośćmi Mariusza Szczygła byli autorzy: Urszula Jabłońska, Kamil Bałuk i Piotr Reszka.

Urszula Jabłońska, Kamil Bałuk i Piotr Reszka byli gośćmi Festiwalu Sztuk

[przycisk_galeria[

Gośćmi Mariusza Szczygła w Festiwalu Sztuk w Muzeum Narodowym w Kielcach byli autorzy: Urszula Jabłońska, Kamil Bałuk i Piotr Reszka. Wyjaśniali co skłoniło ich do napisania książek. „Światy zbudujemy nowe” Urszula Jabłońska napisała jako odpowiedź na swoje obawy o losy świata. Odwiedziła pięć grup, które kwestionując powszechnie przyjęty porządek zbudowały własny świat, według własnych kryteriów ekonomicznych, religijnych, ekologicznych czy demokratycznych. - Żyjąc pod presją w obliczu tak wielu zagrożeń chciałam udowodnić także sobie, że jest nadzieja, że ktoś próbuje rozwiązać te problemy – wyjaśniała.

Zupełnie inne motywy kierowały Kamilem Bałukiem autorem „Wszystkich dzieci Louisa”. Dla niego punktem wyjścia był sensacyjny, bardzo długi a rozpoczynający się słowami "Mafia spermowa " tytuł w holenderskim tabloidzie. Po dwóch latach zbierania materiału okazało się, że nic w tym tytule nie było prawdą, ale powstała bardzo interesująca książka o dzieciach poczętych z dawstwa, które szukały swego biologicznego ojca, tytułowego Louisa. Dzięki nieuczciwym praktykom lekarza prowadzącego klinikę spłodził on 200 dzieci, które od niedawna wiedzą, że mają tak liczne pół-rodzeństwo – same siebie nazwały połówkami.

Piotra Reszkę sprawą poszukiwania żydowskiego złota w mogiłach zamordowanych w obozach zagłady w Bełżcu i Sobiborze zainteresował pracownik muzeum. Dzięki temu powstała wstrząsająca książka „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”. Jej autor przyznał, że największym zaskoczeniem była dla niego powszechność plądrowania masowych grobów i brak jakichkolwiek moralnych wątpliwości osób, które to robiły.

Reporterzy mówili o swoich sposobach na docieranie do rozmówców, na prowadzenie rozmowy, o tym, że w tej pracy trzeba umieć słuchać i nie oceniać, to mogą robić sami czytelnicy. Były to wynurzenia tak interesujące, że spotkanie trwało blisko 2 godziny.

W wtorek o godz. 17 w Muzeum Dialogu Kultur także w ramach festiwalu odbędzie się wernisaż wystawy prac artystów litewskich Wędrówka Mojżesza.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto