Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To trzeba zobaczyć! Ogród Botaniczy w Kielcach z nowymi budowlami wygląda niesamowicie (WIDEO, ZDJĘCIA)

Agata Kowalczyk
Niesamowite budowle powstały w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach. Od strony ulicy Jagiellońskiej widać oczka wodne połączone mostkami i wijącymi się nad wodą kładkami. Wiosną zostaną posadzone rośliny i napuszczona woda.

Wszystkie trzy oczka o łącznej powierzchni 5 tysięcy metrów są już gotowe. Teraz jest najlepszy moment, aby zobaczyć ich ciekawie ukształtowane dno, zanim zostaną napełnione wodą.

-Dno jest tarasowe, w każdym zbiorniku są trzy poziomy głębokości - 50, 100 i 150 centymetrów, a w jednym jest 5 centymetrowa płycizna. Takie zróżnicowanie dna jest związane z wymaganiami roślin, które zostaną tam posadzone. Ich wzrost i rozwój jest uzależniony, od tego na jakiej głębokości rosną ich korzenie -przyznaje Katarzyna Socha, kierownik Ogrodu Botanicznego.

W każdym oczku są budowane tarasy i mostki. – Przez środek największego zbiornika powstaje wijąca się betonowa kładka o długości 60 metrów, wyposażona w poręcze, druga drewniana usytuowana jest wzdłuż brzegu, w miejscu, gdzie woda jest najpłytsza. Jest to forma podestu, na którym można usiąść, zanurzyć dłoń czy stopę w wodzie- dodaje. – Ten zbiornik o naturalnym charakterze zostanie obsadzony pałką wodną i trzciną.

Kolejne oczko będzie dwupoziomowe z kładką poprowadzoną przez środek. Do niego będzie spływała woda z wodospadu, który będzie tryskał ze szczytu alpinarium. Tutaj będą posadzone najbardziej okazałe rośliny wodne, między innymi różne odmiany lilii o pięknych kwiatach.

Najmniejsze oczko, położone w dolnej części ogrodu, za budynkiem biurowym będzie wyposażone w kładkę, która częściowo znajdzie się pod wodą, ale dzięki nietypowemu wyprofilowaniu będzie możliwe przejście suchą nogą. - Tutaj planujemy posadzić różne odmiany irysów a także ciekawą roślinę zwaną cypryśnikiem błotnym, który przy odpowiedniej wilgotności gruntu wytwarza ciekawe korzenie zakończone śmiesznymi tworami wystającymi nad powierzchnię wody, które służą do oddychania – informuje.

W połowie marca, gdy temperatura ustabilizuje się w graniach 10 stopni Celsjusza rozpocznie się pierwszy etap wpuszczania wody do zbiorników. – Zostaną one napełnione w połowie, po czym rozpocznie się sadzenie roślin. Umieścimy je w specjalnych koszach- informuje. – Ta operacja będzie wyjątkowo widowiskowa. Na koniec uzupełnimy wodę do właściwego poziomu.
Te prace potrwają do późnego lata.

Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na projekt i zagospodarowanie terenu w pobliżu oczek wodnych, gdzie powstaną dwa ogrody japoński i orientalny.

Natomiast gotowe jest zagospodarowanie terenu z podziemnymi korytarzami, które odkryto przypadkowo podczas budowy Ogrodu Botanicznego. Wokół skalnych tworów i nad nimi wybudowano ażurowe podesty, drewniane schody i przejścia, z których można oglądać podziemne szczeliny czy skamieniałości.
Ogród po zimowej przerwie zostanie otwarty 28 kwietnia i będzie czynny od czwartku do niedzieli. Oczka wodne i południowa część ogrodu będą dostępne dopiero jesienią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto