Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tani wynajem mieszkań w Kielcach jest możliwy. Kamil Suchański apeluje do prezydenta Kielc, aby złożył wniosek o unijne dofinansowanie

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Kamil Suchański, kielecki radny i kandydat na prezydenta Kielc apeluje do prezydenta Bogdana Wenty, aby złożył wniosek o unijne dofinansowanie taniego najmu mieszkań w Kielcach. Złożył w tej sprawie interpelację.
Kamil Suchański, kielecki radny i kandydat na prezydenta Kielc apeluje do prezydenta Bogdana Wenty, aby złożył wniosek o unijne dofinansowanie taniego najmu mieszkań w Kielcach. Złożył w tej sprawie interpelację. Archiwum
Kamil Suchański, kielecki radny i kandydat na prezydenta Kielc proponuje rozwiązanie ułatwiające dostęp do taniego wynajmu mieszkań w Kielcach. Apeluje do prezydenta Bogdana Wenty, aby złożył wniosek o unijne dofinansowanie tego pomysłu, a czas jest tylko do 5 kwietnia.

Unijnie wsparcie taniego najmu mieszkań w Kielcach, prezydent musi złożyć wniosek

Kamil Suchański, kielecki radny oraz kandydat na prezydenta Kielc z komitetu Suchański Bezpartyjni Koalicja dla Kielc, chce, by miasto zaangażowało się we współpracę ze Społecznymi Agencjami Najmu. Dzięki temu kielczanie zyskają dostęp do taniego wynajmu mieszkań. Na ten cel można pozyskać unijne fundusze.

Kamil Suchański złożył w tej sprawie interpelację do prezydenta Kielc Bogdana Wenty. Jak zaznaczył, Społeczne Agencje Najmu współpracują z gminą pośrednicząc między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, których dochody są za wysokie, by otrzymać mieszkanie komunalne, a za niskie, by kupić mieszkanie na kredyt lub wynająć je komercyjnie na rynku.

To dobre rozwiązanie dla obu stron

- Jest to atrakcyjna oferta dla osób o średnich i niższych dochodach. To rozwiązanie korzystne dla obu stron – właścicieli i najemców, bo ci pierwsi często nie wynajmują lokali z obawy przed nieuczciwymi najemcami. Społeczne Agencje Najmu mogą stać się wiarygodnymi kontrahentami gwarantującymi stabilny i regularny wynajem – mówi Kamil Suchański.

- Działalność Społecznej Agencji Najmu może prowadzić na przykład spółka gminna, stowarzyszenie, fundacja lub spółdzielnia socjalna. Potrzebna jest wyłącznie umowa o współpracy z samorządem. SAN dzierżawią mieszkania od właścicieli zapewniając terminowe wpłaty czynszu i utrzymanie standardu lokalu, jednocześnie dając możliwość wynajęcia mieszkania osobom w trudniejszej sytuacji życiowej – wyjaśnia Kamil Suchański.

Społeczna Agencja Najmu pomoże w remoncie czy znalezieniu lepszej pracy

SAN oferuje też najemcom dopłaty do czynszu, pomoc w remoncie i wyposażeniu mieszkania w podstawowe sprzęty, a także usługi aktywizacyjne, np. pomoc w znalezieniu lepszej pracy lub usługę asystencką i opiekuńczą.

- Właściciele mieszkań, którzy podejmą współpracę z SAN mogą liczyć na dodatkowy dochód bez opodatkowania. Nieco niższy niż rynkowy czynsz rekompensuje długotrwały najem, gwarancja ciągłości dochodów oraz przekazanie spraw administracyjnych agencji. To też gwarancja utrzymania mieszkania w niezmienionym standardzie – argumentuje Kamil Suchański.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło konkurs dla samorządów promujący SAN. Od 4 marca do 5 kwietnia gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie takich inicjatyw. Budżet programu to 100 milionów złotych.

- Apeluję do prezydenta Bogdana Wenty o zainteresowanie się tym tematem i złożenie wniosku o dofinansowanie. Wielu kielczan boryka się z trudnościami w zdobyciu swojego mieszkania. To wielka szansa, by pozyskać środki zewnętrzne na niezwykle ważny cel. Nie musimy wcale wydatkować pieniędzy z miejskiej kasy na nowe „500 plus”. Są fundusze do zdobycia z zewnątrz, na znacznie konkretniejsze działania – mówi Kamil Suchański.

Pomoc kielczanom, których nie stać na kupno mieszkania

Jak dodaje, gdy zostanie prezydentem Kielc położy większy nacisk na racjonalną politykę mieszkaniową. - Cieszą mnie wszystkie nowoczesne i piękne inwestycje w różnych częściach miasta. Dzięki inicjatywie prywatnych inwestorów Kielce stopniowo zmieniają swój charakter, ale musimy pamiętać o potrzebach wszystkich mieszkańców miasta. Nie każdy kielczanin może sobie pozwolić na kupno lub wynajem mieszkania na rynku. Samorząd powinien wspierać takie osoby i korzystać z programów umożliwiających zdobycie dodatkowych środków na ten cel. Deklaruję, że jako prezydent podejmę zdecydowane kroki w tym kierunku – podsumowuje Kamil Suchański.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto