Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła przetrwania w Kielcach. Uczestnicy wyruszyli w teren - zajęcia na Tarczowni (WIDEO, ZDJĘCIA)

Karina Dychała
W poniedziałek 19 sierpnia, w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce rozpoczął się program "Paszport do współpracy''. Drugiego dnia, w czwartek, 20 sierpnia, szkolenie odbyło się na terenie Tarczowni na kieleckim Stadionie Leśnym.

Pierwsze zajęcia miały miejsce 19 sierpnia, w poniedziałek w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce. Tam uczestnicy programu zapoznali się z częścią teoretyczną szkolenia. We wtorek, 20 sierpnia zajęcia odbywały się na Tarczowni w Kielcach i mają potrwać do 5 rano następnego dnia.

- Chcę porównać swoje możliwości z wojskowymi, żeby lepiej współdziałać - mówi Łukasz Macias, przedstawiciel Ośrodka Strzeleckiego ''Strzelec'', Białostocki Obwód Strzelecki. - Bardzo podoba mi się, że instruktorzy stawiają na realizm. Wszystko, co wykonujemy, jest pod presją i pod dużym wysiłkiem fizycznym. Każdy umie udzielać pierwszej pomocy czy patrolować las kiedy jest wyspany i nawodniony. Tylko wtedy poznajemy siebie, kiedy jesteśmy na granicy własnych wytrzymałości - dodaje.

W środę 21 sierpnia zajęcia również odbędą się na terenie Stadionu Leśnego, a czwartego dnia - 22 sierpnia, uczestnicy znów powrócą do Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce, gdzie zostaną zapoznani z historią i tradycją placówki w związku z tym, że w tym roku mija jej 30-lecie - dodaje.

- Na co dzień jestem biznesmenem, ale działam też społecznie. W Zielonej Górze mamy klub ojcowski, w którym staramy się przekazywać naszym rodzinom wartości ''Bóg, honor, ojczyzna''- mówi Grzegorz Blaut przedstawiciel Ośrodka Szkolenia na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju "Combat Alert".

- Wojsko daje nam takie możliwości, że możemy brać udział w profesjonalnych szkoleniach, zdobywać umiejętności wojskowe potrzebne na wypadek jakiegokolwiek konfliktu. Ja szkolę się już dwa lata w tym cyklu paszportowym. Jest to wyjątkowe szkolenie ponieważ uczą nas, jak przetrwać za linią wroga - informuje. - Dzisiaj, mimo że jest wczesna godzina, to dostaliśmy już w kość. Sam przemarsz z ciężkimi plecakami, z małymi przerwami i nieustanne ćwiczenia, były dużym wysiłkiem. O to właśnie chodzi, żebyśmy poznali swoje granice fizyczne i psychiczne oraz byśmy je przekraczali. Traktuję udział w tym programie jako przywilej, ponieważ chętnych było co najmniej cztery razy więcej niż liczba miejsc - dodaje.

O programie
"Paszport do współpracy pododdziałów proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych Polski" to projekt organizowany przez Biuro do Spraw Proobronnych Ministerstwa Obrony Narodowej. W ramach programu przedstawiciele organizacji proobronnych uczestniczą w szkoleniach w jednostkach wojskowych na terenie całego kraju.

Projekt ma na celu poszerzyć i udoskonalać umiejętności uczestników, które są potrzebne do przeżycia w niecodziennych warunkach, oraz wspomóc proces przygotowywania wartościowych kandydatów do różnych rodzajów służby wojskowej. W tym roku do projektu zostali zakwalifikowani uczestnicy, którzy brali udział w "Paszporcie do współpracy" w latach 2017 i 2018.

- Tegoroczny program jest kontynuacją edycji z 2017 i 18 roku. Ma na celu wyszkolenie osób cywilnych będących członkami organizacji proobronnych tak aby mogli w ramach działań militarnych czy pozamilitarnych współpracować z wojskiem - mówi podporucznik Ewa Kózka z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Gdzie studiować, żeby zarabiać?

ZOBACZ TAKŻE: Flesz - braknie wody

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto