MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Kielc 2024. Ludzie kultury nagrodzeni. Poznaj laureatów

OPRAC.:
Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Laureaci nagród Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2023 rok.
Laureaci nagród Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2023 rok. Miasto Kielce
- Jesteśmy z Państwa bardzo dumni za to co robicie. Jesteście cudownymi ambasadorkami i ambasadorami naszego miasta. Jest mi niezwykle miło, że na każdym kroku, gdziekolwiek odnosicie sukcesy, podkreślacie gdzie jest wasze miejsce, gdzie jest wasz dom – tak prezydentka Agata Wojda dziękowała laureatom nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2023 rok podczas uroczystości w Domu Środowisk Twórczych.

Nagrody dla ludzi kultury w Kielcach

Wydarzenie uświetniło obchody Święta Kielc. Doroczne nagrody przyznawane są na wniosek radnych, związków twórczych, stowarzyszeń oraz innych organizacji działających na rzecz kultury. Otrzymują je osoby, zespoły, a także organizacje mające swoją siedzibę w Kielcach, które wyróżniają się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury.

- To jest jedna z takich milszych chwil w pełnieniu funkcji prezydenta Kielc, ponieważ te nagrody to taka skromna możliwość odwdzięczenia się za to co artystki i artyści nam na co dzień oferują - ogromne pokłady emocji, wzruszeń, przeżywania czegoś, co jest czasem niematerialne. Dostarczanie nam wyższych wartości, o które zawsze powinniśmy zabiegać. Robicie to Państwo w sposób fantastyczny. Ogromna prośba żebyście Państwo nie przestawali. Oczywiście zawsze się tak mówi, że przy okazji konieczności wybrania laureatów i laureatek jest ogromny dylemat, ale przy okazji tych nagród ten dylemat jest tylko dowodem na to, że nasze zasoby w zakresie działalności artystycznej są niezwykle bogate. Można powiedzieć, że Kielce kulturą stoją – powiedziała prezydentka Kielc, Agata Wojda.

Wiceprezydent Bartłomiej Zapała podkreślił, że na podkreślenie zasługuje fakt, iż nominacje do tej nagrody przygotowują i przedstawiają działające na terenie miasta Kielce instytucje kulturalne. - Propozycje są poddawane ocenie i tutaj chciałbym serdecznie podziękować, bo w tym roku podczas tego procesu, trudnego bardzo - selekcji i wyboru - pomagała nam ubiegłoroczna laureatka nagrody, pani Ewa Lubacz – powiedział.

Poznaj laureatów

Nagroda I stopnia

Radosław Nowakowski
muzyk, kompozytor, pisarz, tłumacz literatury

WNIOSKODAWCY: Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Wsi „Odnowica”

Muzyk, kompozytor, członek legendarnej grupy muzycznej OSJAN, z którą odbył – i nadal odbywa – wiele koncertów, i z którą nagrał wiele płyt. Twórca znanych w świecie i cenionych książek artystycznych oraz tłumacz literatury.
Swoje niezwykłe książki pokazywał na wielu wystawach w Polsce i poza jej granicami, znajdują się one w zbiorach wielu światowych bibliotek i w wielu kolekcjach prywatnych. Pełny zbiór wszystkich książek Artysty posiada w swojej kolekcji BWA w Kielcach. Najbardziej utytułowana z Jego książek to powstała w 2003 roku i wydana przez BWA w Kielcach słynna „Ulica Sienkiewicza w Kielcach”. To do tej pory najdłuższa polska książka – mierzy 10,5 m. W 2023 r. artysta stworzył drugą – po 20 latach – wersję „Ulicy Sienkiewicza w Kielcach”. Została ona zaprezentowana na wystawie retrospektywnej jego twórczości w dziedzinie „liberatury” (książki artystycznej): w Galerii Dolnej BWA w Kielcach (2023 r. ), w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie (2024 r.). W ramach prestiżowej wystawy w Bibliotece Jagiellońskiej został nakręcony film o artyście, prezentujący jego osiągnięcia
w dziedzinie sztuki książki, tłumaczeń, muzyki oraz wystawiennictwa, oraz wydano obszerne wydawnictwo książkowe. Rok 2023 był szczególny dla Radosława Nowakowskiego. W marcu Sekcja krajobrazu SARP w Warszawie zaprosiła artystę na spotkanie pt. „Przestrzeń książki” w ramach cyklu „Awangarda myśli, awangarda krajobrazu”. Również w marcu Miasto Kraków przyznało artyście ławeczkę literacką na Plantach w ramach akcji „Kody miasta. Odkryj literacki Kraków”. To wielkie wyróżnienie i dowód uznania dla twórczości Radosława Nowakowskiego. Ławeczki na Plantach mają takie postaci jak Czesław Miłosz, Wisława Szymborska. W czerwcu ramach Festiwalu Wędrowania, którego artysta jest współtwórcą od pierwszej edycji, przygotował akcję „Wędrujący wiersz”, wydeptywanie przez uczestników festiwalu wiersza na łące.

Aleksandra, Wojciech Niemczyk

Producentka filmowa, malarka, aktor

WNIOSKODAWCA:
Anna Mazur-Kałuża – wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce,

Prezes i wiceprezeska Stowarzyszenia Sztuka Łączenia.

Z inicjatywy organizacji, w ramach projektu Niebieska Strefa, którego liderem było Krajowe Towarzystwa Autyzmu Odział
w Kielcach, powstał spektakl „NIKO, czyli prosta, zwyczajna historia”, który zwraca uwagę na potrzeby osób w spektrum autyzmu i zaprasza w świat autyzmu. Wojciech Niemczyk w mistrzowski sposób zagrał tytułowego NIKO. Aleksandra Niemczyk była pomysłodawczynią i producentką spektaklu, który wyreżyserowała: Zofia Gustowska. Autorką dramatu jest Joanna Mueller, scenografię i kostiumy opracowała Natalia Kozłowska, a autorem muzyki jest Bartosz Prosuł. Tytułowy Niko mieszka w zwyczajnym bloku, na typowym osiedlu z lat 70., ze zwyczajnym osiedlowym sklepem i przystankiem autobusowym. W jego świecie, pojawia się nagle dziewczyna. Spektakl pokazuje trudy i niezręczności, jakie pojawiają się na początku tej znajomości. Mówi o samotności i przyjaźni. Sztuka jest dedykowana osobom z autyzmem, ale kierowana również do ludzi zdrowych, tak by spróbowali zrozumieć mechanizmy jakie kierują zachowaniami osób w spektrum. Celem projektu "Niebieska Strefa", który objął kilkanaście placówek, była likwidacja barier komunikacyjnych w przestrzeniach kulturalno-publicznych. Spektakl NIKO jest prezentowany na deskach Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Stowarzyszenie Sztuka Łączenia, obok kultury, stawia na działania społeczne na rzecz osób "w potrzebie". - Chcemy zostawiać po sobie lepszy kawałek świata – czytamy w opisie organizacji.

Zespół Arianie

WNIOSKODAWCA: Kamila Wojda-Misiuda, Radna Miasta Kielce

Kielecki zespół Arianie, który w tym roku obchodzi 50-lecie działalności na polskim rynku muzycznym. Od początku działalności jest znakomitym ambasadorem naszego miasta.Teksty do piosenek Arian pisali Agnieszka Osiecka, Andrzej Kuryło, Janusz Kondratowicz, Janusz Szczepkowski. Najpopularniejsze z nich: ,,Łubinową miłość" śpiewa już trzecie pokolenie fanów. Arianie koncertują i chętnie biorą udział w imprezach charytatywnych organizowanych na terenie regionu świętokrzyskiego. Lch piosenki uświetniają każde tego typu wydarzenie. Wspólnie z innymi gwiazdami polskiej estrady zagrali w kieleckiej hali widowiskowo-sportowej koncert ,,Kasi Gartner Przyjaciele", z którego całkowity dochód został przekazany na odbudowę spalonego domu sławnej kompozytorki, której kompozycje znajdują się m.in. właśnie w repertuarze Arian. Arianie dołożyli swoją cegiełkę dla ratowania zdrowia i wzroku małego Julka - koncert pt. ,,Majówka dla Julka" odbył się na stadionie w Daleszycach. Zespół często bierze udział w koncertach ,,Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy". Od wielu lat Arianie organizują dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej i uczestników warsztatów Terapii Zajęciowej w Mnichowie zabawy ,,Na powitanie Iata" oraz ,,Spotkania z Mikołajem". Swym występem Arianie uświetnili 50 rocznicę powstania Młodzieżowego Domu Kultury oraz 65 rocznicy Wojewódzkiego Domu Kultury. Przez wiele lat śpiewali kolędy podczas spotkań ,,Wigilii dla samotnych i bezdomnych", które organizowane były w Wojewódzkim Domu Kultury. Arianie współpracują i koncertują z wieloma Artystami Estrady polskiej, m.in. Haliną Frąckowiak, Alicją Majewską, zespołami Czerwone Gitary, Trubadurzy, Golec uOrkiestra. Zespół wielokrotnie występował podczas Święta Kielc oraz w ramach organizowanego przez Kieleckie Wodociągi „Święta Wody" - w ubiegłym roku razem z kabaretem RAK. Obecnie Arianie przygotowują płytę CD z nowymi piosenkami i program, z którym jesienią pokażą się swoim fanom z okazji 50-lecia pracy artystycznej pod hasłem ,,50/50 - Bawmy się, nie dajmy się'' pt. ,,Czy Nas jeszcze pamiętacie?" Występują w składzie: Iwona Niedzielska - laureatka wielu Festiwali i przeglądów piosenki i miss obiektywu, Ewelina Wołowiec - gitara, śpiew, Stanisław Bętkowski - gitara, śpiew, Jerzy Gumuła - instrumenty klawiszowe i Marek Fijałkowski - instrumenty perkusyjne, śpiew, manager.

Nagroda II stopnia

Magdalena Sitkowska

dyrygentka, muzyk

WNIOSKODAWCA: Dariusz Gacek, Radny Miasta Kielce

Absolwentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach na kierunku "Edukacja muzyczna, dyrygowanie i prowadzenie zespołów, śpiew estradowy" oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Prowadzi chóry: "Cantare" przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku, chór dziecięcy "Mała Fermata" i chór przedszkolny Małe Nutki. Od 2018 uczestniczy w Projekcie Akademii Chóralnej Śpiewająca Polska w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a od tego roku jest kuratorem programu w województwie świętokrzyskim.

Osiągnięcia: I miejsce Złote Pasmo w Konkursie chóralnym Akademii Chóralnej Śpiewająca Polska w Lusławicach, Chór dziecięcy Mała Fermata, 2020 i 2023 r. I miejsce Złote Pasmo w Konkursie chóralnym Akademii Chóralnej Śpiewająca Polska w Lusławicach, Chór przedszkolny Małe Nutki, 2020 i 2023 r. Wydanie autorskiej płyty Ekotuptusie – personalizowane piosenki dla dzieci, 2020 r. Wyróżnienie specjalne dla najlepszego dyrygenta podczas Konkursu Akademii Chóralnej Śpiewająca Polska w Lusławicach, 2020r. I miejsce Złote Pasmo w Konkursie chóralnym Akademii Chóralnej Śpiewająca Polska w Kielcach, Chór dziecięcy Mała Fermata, 2022 r. I miejsce Złote Pasmo w Konkursie chóralnym Akademii Chóralnej Śpiewająca Polska w Kielcach, Chór dziecięcy Mała Fermata, 2022 r.

ZHP Chorągiew Kielecka

WNIOSKODAWCA: Michał Piasecki, Radny Miasta Kielce

Od 35 lat główny organizator Harcerskich Festiwali Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. Osiągnięcia w roku 2023: organizacja 50 Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej oraz jubileuszowych wydarzeń towarzyszących, zawierających następujące przedsięwzięcia kulturalne: wystawa historyczna „W NAS BRZMI MŁODOŚĆ” we współpracy z Muzeum Historii Kielc wraz z sesją historyczną; koncert „50 lat Się Kręci — pół wieku Festiwalu Harcerskiego w Kielcach” w ramach Święta Kielc 2023 we współpracy z Domem Kultury „BIAŁOGON', wydanie „Kalendarium Harcerskich Festiwali Kultury Młodzieży Szkolnej w latach 2008 — 2023” pod red. Hm. Elżbiety Kubiec, jako kontynuacja poprzednich trzech publikacji „A jednak się kręcił...”, „Niech dalej się kręci” i „Z wiatrem i pod wiatr” autorstwa Ryszarda Mazura; 2 dziecięce i młodzieżowe widowiska artystyczne w Amfiteatrze Kadzielnia: Koncert Jubileuszowy Gospodarze Gościom i Koncert Galowy Laureatów we współpracy z Domem Kultury „BIAŁOGON”; 4 koncerty na Rynku w Kielcach „Zakręceni Na Kielce”; „Gala Jubileuszu 50lecia Wiatraczka” — spotkanie międzypokoleniowe organizatorów i uczestników festiwali harcerskich w Kielcach.

Joanna Biskup-Brykczyńska
nauczyciel, plastyk

WNIOSKODAWCA: Młodzieżowy Dom Kultury

Nauczycielka plastyki w MDK, prowadzi autorską pracownię rysunku i malarstwa. Prace jej uczniów biorą udział w wystawach, podczas imprez lokalnych i międzynarodowych. Do ostatnich sukcesów jej pracowni należy zaliczyć 12 nagród na Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Green@Future” w Ningbo (Chiny), w tym jedną specjalną. Efektem jej pracy są studenci i absolwenci uczelni artystycznych, projektanci, scenografowie, edukatorzy kultury. Jest jurorem miejskich i wojewódzkich konkursów dla dzieci i młodzieży, współpracuje z TLiA „Kubuś” jako scenograf, ale jej realizacje można zobaczyć również w Teatrze im. S. Żeromskiego, Kieleckim Teatrze Tańca czy TeTaTeT w KCK. Współpracuje przy filmach i klipach muzycznych. Jako artysta plastyk zajmuje się ilustracyjnym rysunkiem tuszem, malarstwem abstrakcyjnym strukturalnym oraz tkaniną artystyczną.

Nagroda III stopnia

Zbigniew Porębski

opiekun wystaw oraz montażysta BWA

WNIOSKODAWCA: Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach

Jest najdłużej pracującym w BWA w Kielcach pracownikiem. Rozpoczął tu pracę 15 października 1982 roku, i - z krótką przerwą – pracuje tu od 40 lat. W BWA pracuje jako opiekun wystaw oraz montażysta. Jego perfekcyjna i precyzyjna praca, widoczna we wszystkich wystawach w BWA w Kielcach oraz profesjonalne traktowanie i troska o powierzone przez artystów – często bardzo cenne - dzieła jest słynna w polskim środowisku plastycznym i przysparza BWA wiele pozytywnego rozgłosu. Jest także znakomitym artystą malarzem, absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej: działa na jego rzecz oraz uczestniczy corocznie w organizowanych przez to Stowarzyszenie plenerach malarskich oraz wystawach poplenerowych – ostatnia, w 2023 r. odbyła się w DŚT w Kielcach. W 2023 r. zorganizował dwie wystawy indywidualne swego malarstwa: w Radomiu – w galerii sztuki „Łaźnia”, w Kielcach – w galerii BWA w Kielcach. Obecnie trwa kolejna wystawa indywidualna jego obrazów – w galerii Staszowskiego Ośrodka Kultury.

Marek Osman

artysta grafik, twórca plakatów społeczno-politycznych, pedagog

WNIOSKODAWCA: Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach

Znakomity twórca plakatów. Studia na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie gdzie również obronił pracę doktorską. W latach 2000-2002 redaktor graficzny kwartalnika „Polski cement”. Domeną jego działalności jest projektowanie wzornictwa i grafiki użytkowej: opakowań, elementów identyfikacji graficznej firm, wydawnictw, akcydensów, znaków firmowych i towarowych. Jako freelancer współpracował z wieloma firmami i agencjami reklamowymi. W latach 2001-2010 pracował w Wyższej Szkole Handlowej im. B. Markowskiego w Kielcach. Od 2010 roku pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Adiunkt w Instytucie Sztuk Wizualnych, gdzie obecnie pełni funkcję wicedyrektora ds. twórczości artystycznej. Najważniejszą formą wypowiedzi artystycznej jest dla Marka Osmana plakat — głównie społeczno- polityczny i kulturalny. Uczestnik wielu wystaw i biennale — krajowych i zagranicznych. Swoje prace prezentował m.in. we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Ukrainie, Słowacji, Belgii. Za swoje realizacje plakatowe otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Został laureatem Nagrody Hotelu Bristol ART & Medical SPA, 44-go Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego PRZEDWIOŚNIE 2021. W 2023 roku zorganizował wystawy indywidualne plakatów: w Galerii Górnej BWA w Kielcach, w BWA w Ostrołęce.

Irena Paździerz
Pisarka, poetka

WNIOSKODAWCA: Związek Literatów Polskich w Kielcach

Należy do kieleckiego Oddziału ZLP od 2002r, jest członkiem zarządu – Skarbnikiem. Wydała 9 książek beletrystycznych, była wielokrotnie nagradzana w konkursach literackich, jej opowiadania ukazują się w czasopismach ogólnopolskich oraz antologicznych. W 2023r. otrzymała nagrodę w konkursie zorganizowanym przez Wojsko Polskie, a jej opowiadania oraz fragmenty książki „Ktoś tu jest” zostały opublikowane w czasopismach „Świętokrzyski Kwartalnik Literaci”, „Liry Dram”, „Eskulap” oraz na portalu „Pisarze”. Pisze również wiersze, znajdują się one w wielu antologiach oraz tłumaczone były na język angielski, serbski, w tym roku ukażą się w międzynarodowym wydaniu poezji w języku węgierskim. Wielokrotnie nagradzania m.in. „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, „Świętokrzyska Nagroda Kultury”, „srebrny Krzyż Zasługi”, „Gloria Artis”. Obecnie przygotowuje do wydania dwie książki „Powrót dolarowej ciotki” i „Ktoś tu jest”.

Zobacz zdjęcia z uroczystości w Pałacyku Zielińskiego:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święto Kielc 2024. Ludzie kultury nagrodzeni. Poznaj laureatów - Kielce Nasze Miasto

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto