Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poszerzamy HERyzonty – warsztaty edukacyjne nt. zaawansowanego raka piersi

Informacja prasowa
Poszerzamy HERyzonty
Poszerzamy HERyzonty
Trzeba poznać swojego przeciwnika, by z nim wygrać.„Poszerzamy HERyzonty” – warsztaty edukacyjne nt. zaawansowanego raka piersi w Kielcach.

Rak piersi to najczęstszy nowotwór kobiecy. Nawet jeśli wykryto go we wczesnym stadium, może rozwinąć się do postaci zaawansowanej – doświadcza tego aż 30 proc. chorych .Blisko 8-10 proc. rozpoznań następuje już w stadium uogólnienia . Zaawansowany rak piersi będzie tematem warsztatów organizowanych przez Federację Stowarzyszeń Amazonki w ramach kampanii edukacyjnej „Poszerzamy HERyzonty” www.heryzonty.pl. Najbliższe spotkanie odbędzie się w czwartek 18 września w Kielcach.

– Swoją walkę z nowotworem stoczyłam ponad 23 lata temu. Znam doskonale tę niepewność, która towarzyszy wszystkim kobietom z rakiem piersi. Każdy niepokojący sygnał ze strony organizmu powoduje lęk i wywołuje najczarniejsze myśli – czy rak nie powrócił. Wiem, jak ważne jest nie poddawać się, znaleźć motywację do walki z chorobą, by ten trudny przeciwnik nas nie przezwyciężył. Tematyka zaawansowanych nowotworów piersi dotyczy więc nas – Amazonek szczególnie. Wiele z nas wspiera i motywuje do walki kolejne chore. Wierzę, że spotkania z cyklu „Poszerzamy HERyzonty” będą okazją do otwartej rozmowy o chorobie – dodaje Krystyna Wechmann.

Podczas spotkania z Amazonkami z Unii Świętokrzyskiej i Łódzkiej, a także wszystkimi zainteresowanymi tematyką nowotworów piersi, specjaliści onkolodzy przybliżą metody leczenia raka piersi, odpowiedzą na pytania oraz podzielą się ze słuchaczamiswoimi doświadczeniami. Warsztaty odbędą się już w najbliższyczwartek18 września, wŚwiętokrzyskim Centrum Onkologii, przy ul. Prezydenta Stefana Artwińskiego 3w Kielcach.

Rak piersi jest najpowszechniejszym nowotworem kobiecym na świecie i w Polsce. Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2011 r. na raka piersi zapadło ponad 16,5 tysiąca Polek . Najczęściej rozpoznawany jest we wczesnym stadium, co nie we wszystkich przypadkach jest równoznaczne z wykluczeniem ryzyka rozwoju choroby do stadium zaawansowanego. Nawet po zdiagnozowaniu nowotworu we wczesnym stadium, u co trzeciej chorej cierpiącej na raka zapalnego, jak również HER2-dodatniego , rozwija się przerzutowy rak piersi.

Jedną z bardziej agresywnych postaci nowotworu jest HER2-dodatni rak piersi, występujący
u ok. 20 proc. chorych. HER2-dodatni rak piersi charakteryzuje się nadmierną obecnością
receptora HER2 na powierzchni komórek nowotworowych. Celem leczenia HER2-dodatniego raka piersi jest nie tylko blokowanie receptora HER2,ale również blokowanie jego zdolności do łączenia się w pary z innymi receptorami z rodziny HER, a tym samym zahamowanie postępu choroby.

– W obliczu tej agresywnej choroby zrozumienie, zapewnienie im wsparcia i pomocy w dostępie
do lekarzy i do leczenia są priorytetem. One walczą każdego dnia. Pokonują ból, mierzą się
ze strachem o każdy następny dzień. Muszą zaakceptować nową rzeczywistość i przede wszystkim

– podjąć walkę o siebie. Życie z zaawansowanym nowotworem to ogromne wyzwanie.Trzeba jednak pamiętać, że nawet w zaawansowanym stadium choroby jest nadzieja i konieczne jest działanie,
a postęp medycyny dający dziś możliwość przeżycia kolejnych miesięcy, to duża szansa– przekonuje Krystyna Wechmann.

Wszystkie chore kobiety – z HER2-dodatnim i HER2-ujmnym rakiempiersi – pragną normalnie żyć. Najczęściej są to kobiety po 50. roku życia, które pracują zawodowo i pełnią wiele ważnych społecznie ról, realizując się jako matki, partnerki czy babcie.
***
Poszerzamy HERyzonty
Więcej informacji znaleźć można na stronie www.heryzonty.pl. Organizatorem kampanii jest Federacja Stowarzyszeń Amazonki, partnerem kampanii jest Fundacja Onkologiczna Osób Młodych Alivia. Współorganizatorem kampanii jest firma Roche Polska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto