Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszuści nie mają wakacji… bądź czujny. Kieleccy policjanci przypominają zasady bezpieczeństwa w internecie

Elżbieta Zemsta
Elżbieta Zemsta
pixabay.com
Prawie 50 tysięcy złotych w sumie straciły dwie osoby, które padły ofiarami naciągaczy. Kieleccy policjanci apelują – nie daj się nabrać na sztuczki oszustów.

42-letnia kielczanka zgłosiła w czwartek policjantom, że zadzwoniła do niej nieznana kobieta, która twierdziła, że jest pracownicą banku. - Przedstawiła legendę, że ktoś zaciągnął pożyczkę na dane zgłaszającej. Następnie kielczanka rozmawiała z mężczyzną, który polecił wypłacenie pieniędzy w banku i wpłacenie na podane kody blik. Pokrzywdzona dokonała pięciu wpłat na łączną kwotę 24 tysięcy złotych – tłumaczył podkomisarz Karol Macek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Tego samego dnia 50-letni mieszkaniec gminy Piekoszów pod Kielcami zorientował się, że z jego konta zniknęło prawie 25 tysięcy złotych i 20 tysięcy euro. - W połowie czerwca na jednym z portali społecznościowych mężczyzna zauważył ofertę zakupu akcji jednego z państwowych koncernów. 50-latek wypełnił formularz zgłoszeniowy. Po tym fakcie z pokrzywdzonym skontaktował się mężczyzna, który namówił go do zainstalowania na telefonie i komputerze aplikacji. W tan sposób przestępcy uzyskali dostęp do rachunku bankowego pokrzywdzonego i w ciągu kilkunastu dni ukradli z pieniądze z jego konta – relacjonował Karol Macek.

Policjanci przypominają o zasadach bezpieczeństwa w internecie: - Cyberprzestępcy są niezwykle aktywni, a osoby pokrzywdzone bardzo często nie zwracają uwagi na drobne szczegóły, które świadczą, że linki do stron nie pochodzą od prawdziwych instytucji. Dlatego ważnym jest stosowanie się do kilku bardzo prostych zasad, które skutecznie mogą uchronić nasze dane – mówi Karol Macek.

Pamiętaj! Dokładnie sprawdź numer nadawcy wiadomości i adres linku, nie otwieraj wysłanego linku, nie instaluj na komputerze żadnych aplikacji, do czego namawiają cię obce osoby, zadzwoń do instytucji, aby zweryfikować, czy faktycznie musisz dopłacić pieniądze (numer telefonu pozyskaj z niezależnego źródła np. internet, papierowy rachunek), każdą informację o rzekomo zaciągniętych pożyczkach niezwłocznie zweryfikuj nie podając rozmówcy telefonicznemu żadnych szczegółów, nigdy nie działaj w pośpiechu.
 

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto