Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedlowe pomniki w Kielcach będą jak nowe. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Kielc wzięli się za mycie rzeźb

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 16 lat
Wszystkie rzeźby znajdujące się na terenie osiedli Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej zostaną umyte. Takiego zadania podjęli się członkowie Stowarzyszenia „Towarzystwo Przyjaciół Kielc”. Każdy pomnik zostanie zaopatrzy w tabliczkę z informacją o jego twórcy.

Mycie rzeźb na terenie osiedli Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Na terenie osiedli Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej znajduje się kilkanaście rzeźb. - Nasze Stowarzyszenie nawiązało współpracę z Kielecką Spółdzielnią Mieszkaniową, największą w województwie, w której znajduje się 13 pomników i wspólnie przystąpiliśmy do ich oczyszczenia - poinformował Tomasz Nowak, prezes Stowarzyszenia. - Rzeźby powstały w drugiej połowie lat 60-tych a do Kielc zostały sprowadzone w latach 70. Jedną z nich, tak jak obiecaliśmy, myjemy w trakcie konferencji. Wcześniej pomnik został spryskany specjalną substancją rozpuszczająca glony i inne zanieczyszczenia, po czym czyści się go przy pomocy myjki ciśnieniowej. To już trzeci myty pomnik, a jesteśmy zdeterminowani, aby umyć wszystkie.

W pomoc w akcji mycia pomników zaangażowała się Alina Bunzel, sekretarz Rady Nadzorczej Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

- Cieszę się, że współpraca ze Stowarzyszeniem układa się tak wspaniale i w przyszłości wszystkie 13 pomników zostanie umytych, aby cieszyć mieszkańców naszych osiedli – dodała Alina Bunzel.

Tomasz Nowak dodał, że koszty mycia pomników ponoszą wspólnie Stowarzyszenie i Kielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa. - Nie są one wysokie, pojemnik preparatu antyglonowego kosztuje około 100 złotych a naszą pracę dajemy za darmo - zapewnił.

Część osiedlowych pomników w Kielcach już umyta

W czasie konferencji, w środę 6 września Krzysztof Myśliński, wiceprezes Stowarzyszenia umył rzeźbę "Macierzyństwo" z 1965 roku, której autorem jest Stefan Maj usytuowaną także na skwerku przy Źródłowej i Zagórskiej, w pobliżu fontanny z kulą.

Umyta została już rzeźba "Karolina" autorstwa Grażyny Roman, wykonana w 1969 roku, stojąca na skwerze 50-lecia KSM przy ulicy Zagórskiej i rzeźba bez nazwy zlokalizowana w tym samym miejscu oraz "Kobieta z ptakiem" wykonana przez Annę Jung - Wojciechowską w 1969 na skwerku przy skrzyżowaniu ulic Źródłowej i Zagórskiej.

Inne osiedla też mogą się zgłosić do akcji mycia pomników

Na każdym umytym pomniku będą umieszczone tabliczki, na których Stowarzyszenie umieści nazwisko autora, jej nazwę oraz rok powstania.

- Nasza akcja ma na celu przybliżenie kielczanom dziedzictwa kulturowego naszego miasta – tłumaczył Tomasz Nowak. - Chętnie umyjemy pomniki także w innych osiedlach, gdzie także ich nie brakuje. Zapraszamy do kontaktów przedstawicieli innych spółdzielni mieszkaniowych. Na przykład na Bocianku znajduje się ciekawa rzeźba ceramiczna, planujemy ją nie tylko umyć, ale także nareperować, bo jest uszkodzona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto