Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie w Kielcach. „Moralność pani Dulskiej” zabrzmiała w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej imienia Witolda Gombrowicza

Paulina Baran
Paulina Baran
Do Narodowego Czytania tradycyjnie włączył się także Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Znakomici aktorzy czytali i grali tak, że widzowie poczuli się jakby byli na prawdziwej sztuce teatralnej.
Do Narodowego Czytania tradycyjnie włączył się także Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Znakomici aktorzy czytali i grali tak, że widzowie poczuli się jakby byli na prawdziwej sztuce teatralnej. Kamil Bielaszewski
W sobotę, 4 września w całej Polsce czytano "Moralność pani Dulskiej" w ramach dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania. W akcję włączyła się także Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach, czytanie lektury zainaugurowali zaproszeni goście - Magdalena Kusztal, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego w urzędzie marszałkowskim oraz Andrzej Pruś, przewodzący sejmiku województwa świętokrzyskiego.

"Narodowe Czytanie” jest organizowane po raz dziesiąty. W poprzednich latach lekturą były między innymi „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czy „Balladyna” Juliusza Słowackiego. W tym roku wybór padł na „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

W akcję kolejny raz zaangażowała się Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. O godzinie 11 fragment „Moralności pani Dulskiej” czytali Magdalena Kusztal, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego w urzędzie marszałkowskim oraz Andrzej Pruś, przewodzący sejmiku województwa świętokrzyskiego. Lektorzy zrobili na słuchaczach duże wrażenie, rozbudzili ich wyobraźnię i "wciągnęli" w świat tragifarsy.

Do Narodowego Czytania tradycyjnie włączył się także Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Znakomici aktorzy czytali "Moralność pani Dulskiej" we foyer swojej tymczasowej siedziby przy Wojewódzkim Domu Kultury i sprawili, że widzowie poczuli się, jakby byli na prawdziwej sztuce teatralnej.

„Moralność pani Dulskiej” w sobotę można było posłuchać w wielu miejscach regionu. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że jest to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. - Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Andrzej Duda, prezydent RP.

Dodajmy , że "Moralność pani Dulskiej" weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Przypomnijmy, że lekturą Narodowego Czytania 2020 była "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w przeszło 3200 miejsc w Polsce i za granicą.

- Ubiegłoroczna edycja dowiodła, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom. Mam nadzieję, że razem powtórzymy ten sukces – zaznaczył w liście prezydent RP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto