Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na "kieleckiej Łączce" na cmentarzu Piaski przypomniano o komunistycznych zbrodniach wobec Żołnierzy Wyklętych. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W środę, 1 marca na cmentarzu na kieleckich Piaskach oddano hołd Żołnierzom Wyklętym z regionu świętokrzyskiego
W środę, 1 marca na cmentarzu na kieleckich Piaskach oddano hołd Żołnierzom Wyklętym z regionu świętokrzyskiego IPN Kielce
W środę, 1 marca pod pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa i przy "kieleckiej Łączce" na cmentarzu Kielce-Piaski przypomniano o heroicznej walce Żołnierzy Wyklętych z regionu świętokrzyskiego.

Narodowy Dzień Pamięci i Żołnierzy Wyklętych w Kielcach

Uroczystości na kieleckim cmentarzu stanowiły część obchodów Narodowego Dnia Pamięci i Żołnierzy Wyklętych. Po złożeniu zniczy pod tamtejszym pomnikiem, uczestnicy udali się na wyodrębniony teren na nekropolii nazywany "kielecką Łączką".

W tym miejscu poszukiwania członków niepodległościowego podziemia antykomunistycznego prowadził Instytut Pamięci Narodowej.
Zespół naukowców i archeologów doprowadził do odnalezienia szczątków żołnierzy, którzy walczyli z komunistycznym ustrojem w regionie świętokrzyskim.

Wśród odnalezionych byli między innymi: Ludwik Machalski "Mnich" - dowódca organizacji antykomunistycznej, która prowadziła działalność na terenie powiatu staszowskiego, opatowskiego i buskiego; Bronisław Klimczak „Sokół” - konspirator z okolic Szczecina, który został zamordowany w kieleckim więzieniu przy ulicy Zamkowej oraz Stanisław Staroń - dowódca organizacji "Błyskawica" w Ostrowcu Świętokrzyskim.

O Żołnierzach Wyklętych z regionu świętokrzyskiego, w tym odnalezionych na kieleckich Piaskach pisaliśmy tutaj: Żołnierze Wyklęci z Kielecczyzny

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto