Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieli zostać wymazani z kart historii. W Kielcach upamiętniono Żołnierzy Wyklętych. Zobacz zdjęcia

Tomasz Trepka
W Kielcach upamiętniono Żołnierzy Wyklętych. Więcej na kolejnych slajdach
W Kielcach upamiętniono Żołnierzy Wyklętych. Więcej na kolejnych slajdach Tomasz Trepka
Od mszy świętej w Bazylice Katedralnej rozpoczęły się kieleckie obchody przypadającego na 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- Od 11 lat przez ustanowiony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych zachowujemy o nich żywą pamięć. Wyrośli oni na ziemi tak obficie zroszonej krwią milionów Polaków, którzy w różnych sytuacjach II wojny światowej oddali swoje życie. Byli to najbardziej waleczni, odważni synowie i córki II Rzeczypospolitej – powiedział biskup Jan Piotrowski.

Ordynariusz diecezji kieleckiej dodał, że dla nich wszystkich wojna nie skończyła się w maju 1945 roku. – Nowym frontem była walka z sowieckim okupantem i posłusznymi aż do granic ludzkiej nieprzyzwoitości sługami tego bezbożnego i bestialskiego reżimu. Dziś wspominamy ich samotną walkę. Pragnęli oni lepszej sytuacji dla siebie i swoich bliskich. Z nadzieją oczekiwali nowego początku – stwierdził.

Biskup Jan Piotrowski mówiąc o Żołnierzach Wyklętych wyraźnie wskazał, że dziś są osoby niedoceniające ich wysiłku. – Także obecnie, ośmielę się to powiedzieć, piąta ideologiczna kolumna, gardzi niepodległą i dostatnią Polską. Bohaterskie czyny poprzednich pokoleń Polaków nie mają dla niej najmniejszego znaczenia. Dla swych własnych interesów kłaniają się obcym bogom – podsumował.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski podkreślił, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest niezwykle istotna. – To dzięki tym osobom, w okresie powojennym, kiedy jedna okupacja została zastąpiona drugą. Ona próbowała zatrzeć naszą tożsamość i zrobić z nas republikę sowiecką. Dzięki tym osobom, przetrwały najważniejsze ideały. To oni nie dopuścili do zatarcia świadomości – powiedział wojewoda świętokrzyski.

Zobacz zdjęcia z uroczystości.

Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik Armii Krajowej na Skwerze imienia Stefana Żeromskiego. Zostały złożone kwiaty, zapalono znicze i odegrano hymn państwowy. Wszystkiemu towarzyszył apel pamięci oraz salwa honorowa. Odczytano również list Andrzeja Dudy, prezydenta RP do wszystkich uczestników dzisiejszych uroczystości. Stamtąd udano się pod ścianę straceń przy byłym więzieniu UB w Kielcach, gdzie złożono kwiaty oraz zapalono znicze. Obchody kieleckiego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończyły się na przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim na cmentarzu Kielce-Piaski.
Organizatorami uroczystości były Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach.

1 marca Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 1951 roku, po wcześniejszym pokazowym procesie, strzałem w tył głowy zamordowano siedmiu przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel wchodzili w skład ostatniego kierownictwa ogólnopolskiej konspiracji, która od 1945 roku kontynuowała dzieło Armii Krajowej. Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu tego święta państwowego w 2011 roku.

Zobacz zdjęcia z uroczystości w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto