Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz Życia i Nadziei przeszedł ulicami Kielc. Świętokrzyskie Amazonki namawiały do regularnych badań. Zobacz film i zdjęcia

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Było głośno, radośnie, a przede wszystkim z przesłaniem. We wtorek, 10 października, ulicami Kielc przeszedł Marsz Życia i Nadziei organizowany przez Świętokrzyski Klub Amazonki. Wydarzenie to coroczna okazja do manifestacji faktu, że z rakiem można wygrać. Zobacz film i zdjęcia.

Marsz Życia i Nadziei przeszedł ulicami Kielc. Świętokrzyskie amazonki namawiały do regularnych badań

Marsz Życia i Nadziei Świętokrzyski Klub Amazonki przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach organizuje od wielu lat. W tym roku wydarzenie połączone było z jubileuszem z okazji 35-lecia istnienia Klubu.

Marsz wyruszył sprzed muszli koncertowej w Parku Miejskim i ulicami Staszica i Sienkiewicza przy dźwiękach orkiestry dętej przeszedł do Kieleckiego Centrum Kultury. W wydarzeniu uczestniczyła również młodzież. - To bardzo ważne, bo edukacja jest najważniejsza. Chorób jest coraz więcej, wczoraj byłam na Onkologii i było bardzo dużo ludzi. Rzeczywistość z nowotworem jest straszna. A my dziś pokazujemy, że można z nim wygrać. Dodatkowo świętujemy 35 lat istnienia klubu - mówiła Alicja Korczak, prezes honorowy Świętokrzyskich Amazonek. Dodała, że świadomość nadal jest niska. - Panie nie wiedzą, że trzeba się badać. A my przypominamy, nic nie jest ważniejsze niż zdrowie - tłumaczyła.

Wicemarszałek Renata Janik podkreśliła, że profilaktyka jest najważniejsza. - Nawet najbardziej złośliwy nowotwór, najbardziej ciężka choroba zdiagnozowana w początkowym stadium daje możliwość wyzdrowienia. Dziś panie ze Świętokrzyskich Amazonek pokazują, że nie wolno tracić nadziei. Jeśli wykonujemy badania profilaktyczne to jesteśmy bardziej bezpieczne - przekazywała wicemarszałek.

W marszu udział wzięła także wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń, wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki oraz prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz.

Zobacz zdjęcia z marszu

Świętokrzyskie Amazonki - historia

Historia działalności Amazonek w stolicy województwa świętokrzyskiego sięga 1988 roku, kiedy to w Kielcach założono, jako drugi w Polsce, klub osób dotkniętych chorobą onkologiczną „Amicus”. W 1993 roku przekształcił się on w klub „Amazonka”, który zrzeszała kobiety po mastektomii. Klub rozpoczął działalność pod patronatem Oddziału Świętokrzyskiego Obywatelskiego Komitetu Zwalczania Raka, którego przewodniczącym został obecny dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Stanisław Góźdź.

Swoją dzisiejszą nazwę – Świętokrzyski Klub „Amazonki” – organizacja przyjęła podczas rejestracji 30 czerwca 1998 roku. Symbolem Klubu jest łuk Amazonek, którego strzała zakończona jest sercem, ponieważ swą działalnością niosą serce i pomoc kobietom tej pomocy potrzebującym.

Działalność Amazonek jest ważnym uzupełnieniem i kontynuacją rehabilitacji prowadzonej po zabiegach onkologicznych. W ramach funkcjonowania Klubu organizowane są również spotkania służące pomocy psychologicznej, profilaktyki nowotworowej oraz terapia zajęciowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto