Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kielecki Rynek na przestrzeni wieków. Oto jego historia na archiwalnych zdjęciach. Tak wyglądał, tak się zmieniał

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Powstanie kieleckiego Rynku datuje się na drugą połowę XII wieku. Około 1364 roku, kiedy nastąpiła lokacja Kielc na prawie magdeburskim, ówczesny plac otrzymał nazwę Rynek. A jak wyglądał, jak się zmieniał przez te wszystkie lata? Zobaczcie w galerii. 


>>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Powstanie kieleckiego Rynku datuje się na drugą połowę XII wieku. Około 1364 roku, kiedy nastąpiła lokacja Kielc na prawie magdeburskim, ówczesny plac otrzymał nazwę Rynek. A jak wyglądał, jak się zmieniał przez te wszystkie lata? Zobaczcie w galerii. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Fotopolska.eu
Powstanie kieleckiego Rynku datuje się na drugą połowę XII wieku. Około 1364 roku, kiedy nastąpiła lokacja Kielc na prawie magdeburskim, ówczesny plac otrzymał nazwę Rynek. A jak wyglądał, jak się zmieniał przez te wszystkie lata? Zobaczcie w galerii.

Kielecki Rynek jest jednym z najstarszych placów miasta. Od 1295 roku zwał się "locum forense" - miejsce targowe i sądowe. Około 1364 roku, kiedy nastąpiła lokacja Kielc na prawie magdeburskim, ówczesny plac otrzymał nazwę Rynek. Wtedy też wytyczono cztery ulice: Bodzentyńską (Bożęcką), Leonarda, Mała i Dużą (Wielką). Później przybyły ulice Piotrkowska, Kozia i Radomska (Warszawska), wybudowana dopiero w 1837 roku. Kiedy król Zygmunt I w 1535 roku potwierdził posiadanie przez Kielce prawa magdeburskiego, ustalił termin wtorkowego jarmarku i targu tygodniowego, wybudowano na środku Rynku ratusz, który spłonął w 1800 roku. W ciągu wieków od powstania Rynek służył za miejskie centrum handlowe i miejsce lokalnych targów, które odbywały się tutaj aż do roku 1935.

W roku 1835 roku w zachodniej części Rynku zaczęto budowę nowego ratusza. W miejsce spalonego planowano urządzić wodozbiór, jako basen przeciwpożarowy. Po wojnie zbudowano tu fontannę, którą zlikwidowano w 2008 roku. Nazwa Rynek lub Rynek Miejski utrzymywała się do roku 1929, kiedy przemianowano go na Plac Marszałka Piłsudskiego. Niemcy wprowadzili nazwę Adolf Hitler-Platz. Po wyzwoleniu nazwano go Placem Partyzantów. W marcu 1993 przywrócono historyczną nazwę Rynek.

Rewitalizacja kieleckiego Rynku rozpoczęła się w marcu 2010 roku. Przebudowano nie tylko sam Rynek, ale także plac Świętej Tekli oraz fragmenty ulic: Małej, Dużej i Warszawskiej. Przebudowa kieleckiego Rynku zakończyła się w czerwcu 2011 roku. 24 czerwca 2011 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Rynku po przebudowie. A jak wyglądał Rynek w Kielcach na przestrzeni wieków, jak się zmieniał? Zobaczcie w galerii.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto