MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Filmoteka Narodowa - digitalizacja zbiorów

IAR/W.Banach
Ponad 20 milionów złotych będzie kosztowała konserwacja i digitalizacja 43 przedwojennych filmów fabularnych ze zbiorów Filmoteki Narodowej. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego.

Pierwszymi 3. filmami poddanymi konserwacji i digitalizacji będą "Pan Tadeusz" w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku, niemiecki film "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" z 1918 roku oraz "Zew morza" w reżyserii Henryka Szaro z 1927 roku.

Dyrektor Filmoteki Narodowej profesor Tadeusz Kowalski wyjaśnia, że projekt digitalizacji przedwojennych filmów to przełomowe wydarzenie w historii Filmoteki, które w przyszłości dzięki najnowocześniejszej technice pozwoli na zeskanowanie wszystkich archiwalnych filmów.

W zbiorach Filmoteki Narodowej jest 158 filmów fabularnych z okresu międzywojennego. Cyfryzacja pozwoli na poprawienie jakości obrazu i dźwięku archiwalnych filmów.

Specjalista do spraw digitalizacji zbiorów Paweł Śmietanka wyjaśnia, że proces konserwacji i digitalizacji będzie niezwykle trudny i żmudny. Największym problemem dla specjalistów są miejsca sklejek pomiędzy poszczególnymi ujęciami oraz brak perforacji na starych taśmach. Konserwatorzy będą też musieli oczyścić taśmy oraz uzupełniać startą emulsję.

Specjalistka do spraw przedwojennego zbioru filmowego w Filmotece Narodowej Renata Wąsowska podkreśla, że ten projekt pozwoli szerszej publiczności poznać dorobek polskiego kina przedwojennego. Władze PRLu bardzo negatywnie odnosiły się do wszystkiego co stworzono w okresie międzywojennym, dletgo też najwyższa pora, by film przedwojenny powrócił do świadomości polskich kinomanów - podkreślała Renata Wąsowska.

Krytyk filmowy Andrzej Bukowiecki zaznacza, że projekt Filmoteki ma wielkie znaczenie dla edukacji i dodaje, że przedwojenne polskie filmy to niezwykłe dziedzictwo kultury. Dzięki starym filmom możemy poznać przedwojennych mistrzów sceny teatralnej i kabaretowej.

Filmy, które zostaną zrekonstruowane i zdigitalizowane będą przenoszone na najnowocześniejsze taśmy filmowe, będą też zapisane na twardych dyskach. W przyszłości będzie je można emitować w formacie kina cyfrowego i telewizji HD.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto