Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal jazzowy w Kielcach

Redakcja
Siggy Davis
Siggy Davis www.myspace.com
W dniach 24 - 26 września odbywają się w Kielcach koncerty w ramach Festiwalu Jazzowego "Memorial to Miles"

Szczegółowy program imprez:

24 WRZEŚNIA (PIĄTEK)

19:00 – GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ „WINDA”

WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII „ALL THAT JAZZ” RYSZARDA HOROWITZA

Podczas TARGI KIELCE JAZZ FESTIWAL „MEMORIAL TO MILES” zapraszamy do oglądania szczególnej wystawy genialnego polskiego fotografa i fotografika Ryszarda Horowitza – „ALL THAT JAZZ”.

"All That Jazz" to kolekcja zdjęć przedstawiającą legendy polskiego i amerykańskiego jazzu, które Ryszard Horowitz fotografował w latach ’50 i ’60 ubiegłego wieku.

"Jazz jest moją ukochaną muzyką, która towarzyszy mi cały czas - mówi Horowitz. - Wychowując się w Polsce wśród najbliższych przyjaciół miałem muzyków jazzowych. Te zdjęcia mają już w tej chwili wartość historyczną, bo robiłem je od siedemnastego roku życia, a po przyjeździe do USA poznałem amerykańskich jazzmanów, których fotografie również umieściłem na wystawie".

To właśnie jazz był tematem pierwszych poważnych fotografii Ryszarda Horowitza. Fotografie polskich jazzmanów powstały na przestrzeni trzech lat 1956 – 59 i są w dwójnasób ciekawe. Po pierwsze są niezwykłą kroniką tej muzyki, ale także życia kulturalnego tamtych czasów a po drugie, mimo młodego wieku autora są niekiedy bardzo dojrzałe artystycznie. Trudno nie zachwycać się portretami: Zbyszka Namysłowskiego, Andrzeja Trzaskowskiego czy w końcu Krzysztofa Komedy. Czarno-biała fotografia Horowitza w doskonały sposób wydobywa atmosferę ówczesnych jazzowych klubów, przyłapuje muzyków
w sytuacjach tak dzisiaj dla nich charakterystycznych. Skupiony nad partyturą "Ptaszyn" Wróblewski, grymas na twarzy Jana Zylbera, uduchowiona Wanda Warska. Najciekawszą dla mnie sprawą w tych fotografiach jest to, że poza walorami artystycznymi Horowitz popisał się niebywałym wyczuciem. Niemal wszystkie osoby fotografowane wówczas przez niego stanowiły i stanowią filar polskiego jazzu a także polskiej kultury.

Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych Ryszard Horowitz znalazł się w Nowym Jorku, jak się okazało na stałe. Zamieszkał w miejscu, o którym wielu z jego pokolenia marzyło. Nowy Jork, Ameryka, wolny świat i ... wolny jazz. Tu, ta muzyka miała nieco inne znaczenie, bez podtekstów. Była po prostu muzyką. Tu słuchało się jej nie dla zademonstrowania postawy, słuchało się jej tak, jak słuchamy jej dzisiaj, dla niej samej. I takie też wydają się mi zdjęcia wykonane przez Horowitza w połowie lat sześćdziesiątych w Newport, podczas najwspanialszego jazzowego festiwal. Mam tu kilka ulubionych prac: Count Basie i Cootie Williams, Charlie Mingus, Jimmy Rushing, Sonny Rollins a także Dave Brubeck, którego Horowitz znał i fotografował jeszcze w Polsce. To już nie są pionierzy jak w przypadku polskich muzyków, tu Ryszard Horowitz pokazuje tytanów i to się czuje. To wspaniałe fotografie, pełne jakiejś niesamowitej godności, pełne muzyki, w wielu wypadkach doskonałe artystycznie.

RYSZARD HOROWITZ

Polski fotografik i fotograf tworzący w Stanach Zjednoczonych, uważany za jednego z najwybitniejszych artystów w historii światowej fotografii. Obsypany dziesiątkami nagród od niemal wszystkich organizacji i instytucji branżowych. Prekursor komputerowego przetwarzania fotografii; współzałożyciel amerykańskiego Stowarzyszenia Fotografików Reklamowych APA.

Ukończył krakowskie Liceum Plastyczne. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1959 przebywa w Nowym Jorku w USA.
W Stanach Zjednoczonych studiował w Pratt Institute. Pracował dla wielu agencji, m.in. jako dyrektor artystyczny. Od listopada 1967 ma własną agencję fotograficzną. Jego prace są publikowane i wystawiane na całym świecie.

20:00 - „FILMOWA NOC JAZZOWA”

„DROGA” – reż. Grzegorz Korczak

Z trzech stron świata zjechali się muzycy, którzy znali się tylko ze słyszenia. Wspólnie ruszyli w trasę..." - to słowa, które otwierają film i są jedynymi, jakie padają w dokumencie Grzegorza Korczaka, który w innowacyjny sposób podchodzi do ram gatunku, nawiązując do tradycji filmu niemego. "Droga" ukazuje spotkanie jazzmanów z Brazylii, Stanów Zjednoczonych i Polski, którzy nie znając wspólnego języka, mogą się porozumieć tylko poprzez wspólne granie. Czarno-białe, ziarniste zdjęcia i muzyka opisują emocje i przeżycia, które trudno oddać słowami. Jazzowe wariacje przecięte są obrazami bez jakiegokolwiek dźwięku. Przenikliwe portrety i gęste kadry przepleciono z chwilami czerni. Polifonia dzieła umożliwia widzowi kontakt z filmem przy wyostrzeniu zmysłów, odbycie indywidualnej podróży w kaskadzie dźwięku i obrazu. Wyciszanie środków wyrazu, stanowiące swoistego rodzaju intermedia, czy pauzy, buduje przestrzeń swobodnej interpretacji dzieła. Grzegorz Korczak, wykorzystując plansze z napisami, stosuje przewrotne nawiązanie do filmu niemego. Reżyser z niezwykłą wrażliwością wkroczył w świat muzyków Sao Paulo Underground i Mikrokolektywu, towarzysząc im podczas trasy koncertowej po Polsce i Czechach. Cierpliwie obserwował artystów w trakcie grania jak i poza sceną. Dzięki temu, możemy oglądać natchnionych muzyków, na których twarzach maluje się ekstaza, szał czy zmęczenie. W filmie uchwycone zostały unikalne, spontaniczne koncerty, które odbywały się bez publiczności, dla drzew - w lesie, dla morza - na cyplu. Świat dźwięków Sao Paulo Underground to połączenie free-jazzu z brazylijskimi rytmami i śmiałych eksperymentów laptopowych. Ich płyta "The Principle Of Intrusive Relationships" znalazła się w pierwszej pięćdziesiątce najlepszych albumów magazynu "Wire". Takara, Ribeiro, Mazurek, Suchar i Majewski współtworzą m.in. takie zespoły jak Chicago Underground, Tortoise, Sao Paulo Undergorund, Exploding Star Orchestra, Mikrokolektyw, Slug Duo, Robotobibok.

„BIRD” – reż. Clint Eastwood

Jest to jedno z najlepszych dokonań artystycznych Clinta Eastwooda.

Film opisujący życie i twórczość Charliego "Birda" Parkera - saksofonisty, którego nowatorskie podejście do muzyki i do gry na tym instrumencie zrewolucjonizowało i odmieniło tą dziedzinę sztuki.

Jeden z najlepszych filmów o jazzie w historii kina.

25 WRZEŚNIA (SOBOTA)

18:00 - ARTUR DUTKIEWICZ TRIO

Artur Dutkiewicz to jeden z najbardziej cenionych polskich pianistów jazzowych.

Tym razem wziął na swój jazzowy warsztat muzykę Jimiego Hendrixa.

Koncert „Hendrix Piano” jest zaskakującym spojrzeniem muzyków jazzowych na znane utwory legendy muzyki rockowej. Takie przeboje jak m.in.: Hey Joe, Crosstown Traffic, Wind Cries Mary, Angel czy Little Wing grane są za pomocą języka jazzu, oddając jednocześnie ducha tych utworów.

Twórczość Jimi Hendrixa jest zresztą od dawna jedną z inspiracji Artura Dutkiewicza. Od wielu lat wykonuje on na koncertach kilka utworów z jego repertuaru dowodząc jak uniwersalna jest ta muzyka. Można ją grać z powodzeniem również w trio jazzowe, nawet na tak akustycznych instrumentach jak fortepian czy kontrabas.

19:30 – MIKA URBANIAK

Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, raperka. Od 11 roku życia pisze własne piosenki, jako 14 latka zadebiutowała na scenie, rok później ukazała się pierwsza piosenka z jej gościnnym udziałem.

Najczęściej łączy takie gatunki muzyczne jak jazz, R&B i hip-hop.

To, co w twórczości Miki Urbaniak podoba się najbardziej, to szukanie własnej drogi, eksperymentowanie i bawienie się muzyką.

21:00 – TOMASZ GROCHOT QUINTET featuring EDDIE HENDERSON

w programie z nowego albumu pt. „My Stories”

Koncert z udziałem światowej sławy trębacza z Nowego Jorku Eddiego Hendersona to cykl autorskich utworów Tomka Grochota, kompozycji – opowieści inspirowanych podróżami, nurkowaniem wśród raf koralowych, oczekiwaniem na narodziny pierwszego synka. Podczas koncertu muzycy zaprezentują pełny materiał z tego nagrania, a jest to oryginalna, pełna emocji muzyka w interpretacji znakomitych jazzmanów o wielkiej muzycznej wyobraźni i bogatym doświadczeniu. Poruszająca zarówno dla koneserów, jak i mniej wytrawnych wielbicieli jazzu.

Eddie Henderson – jeden z najznakomitszych i najoryginalniejszych trębaczy światowego jazzu. Uczeń i spadkobierca Louisa Amstronga, Milesa Davisa, Lee Morgana, Freddiego Hubbarda światową sławę zyskał, koncertując i nagrywając z grupą Herbiego Hencocka Mwandishi, a następnie z takimi gwiazdami, jak Pharoah Sanders, Art Blakey’s Jazz Messengers, Elvin Jones, Johnny Griffin, Slide Hampton, McCoy Tyner, Benny Golson, Max Roach, Jackie McClean, Dexter Gordon, Roy Haynes, Joe Henderson, Billy Harper, Billy Heart, Chico Freeman, Bobby Watson, Fred Harris, Cecil McBee i wieloma innymi. Od 2007 r. prowadzi klasę trąbki w prestiżowej Julliard School of Music w Nowym Jorku i swym niezwykłym talentem, wybitnym kunsztem i osobowością zachwyca i wzrusza publiczność na całym świecie.

Tomek Grochot - perkusista, perkusjonista, kompozytor. Muzyk niezależny o klasycznym wykształceniu (Akademia Muzyczna w Krakowie, dyplom 1999 r.) i różnorodnych zainteresowaniach skupionych głównie wokół jazzu i gatunków mu pokrewnych.

Tomek Grochot współpracował i współpracuje z najwybitniejszymi postaciami sceny jazzowej: Eddim Hendersonem, Januszem Muniakiem, Jarkiem Śmietaną (m. in. album Vis a Vis z udziałem Nippy'ego Noyi), ś.p. Andrzejem Cudzichem, Ryszardem Styłą, Marianem Pawlikiem, Karolem Whitem, Januszem Witko,Wojtkiem Groborzem, Jazz Band Ball Orchestra, Tadeuszem Leśniakiem, Leszkiem Kułakowskim, Piotrem Wojtasikiem, Wojciechem Karolakiem, Janem Jarczykiem, Laboratorium, Little Egoists Marka Strzyszowskiego, Krzesimirem Dębskim, Krzysztofem Herdzinem, Adamem Pierończykiem, Dominikiem Wanią, Robertem Kubiszynem, Tomaszem Grzegorskim, Adamem Kowalewskim, Piotrem Wyleżołem.

Bierze także udział w projektach:

- Nigela Kennedy'ego z zespołem Kroke - promocja albumu East Meets East,
- Nigela Kennedy'ego z programem poświęconym Jimmiemu Hendrixowi,
- Nigela Kennedy’ego z programem z płyty A Very Nice Album
- tria Kroke, z którym od chwili nagrania albumu Quartett - Live at Home w 2004 r. koncertuje w Polsce i wielu krajach europejskich,
- Edyty Geppert z Kroke oraz Krzysztofem Herdzinem z programem z płyty Śpiewam życie,
- Lidii Jazgar z zespołem Galicja (płyty: Oczekiwanie, Za oknem zamieć, Czasem, Czas prezentów, Obok snów, Wiał wiatr).

Ten koncert to muzyczne opowieści z dużą dawką improwizacji adresowane zarówno do wytrawnych miłośników jazzu, jak i mniej wyrobionych słuchaczy.

26 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)

20:00 – SIGGY DAVIS

Siggy Davis to niezwykle charyzmatyczna, obdarzona przepięknym, potężnym głosem wokalistka pochodząca z Nowego Jorku. Studiowała śpiew m.in. u Jane Copeland Stevens z Metropolitan Opera a także aktorstwo na Yale University w Stanach Zjednoczonych.

Przez lata występowała na deskach teatrów na Brodway’u (musicale: "Nunsense", "Hair", „Butterfinger's Angel", „The Life”), grała także w filmach Spike'a Lee oraz Briana de Palmy.

Podczas koncertu artystka uraczy kielecką publiczność bukietem najpiękniejszych standardów z repertuaru takich mistrzyń jak: Aretha Franklin, Elli Fitzgerald, Nina Simone, Billie Holiday.

Towarzyszyć jej będą:

Stan Michalak - kontrabasista, stypendysta Alban Berg Fundation w Wiedniu, współpracował z Hansem Joachimem Roedeliusem i Brianem Eno. W jego grze odnaleźć można ślady zarówno klasycznego europejskiego jak i afro-amerykańskiego jazzu.

Stefan Gąsieniec - pianista, kompozytor, aranżer. Jako jedyny reprezentant Polski uczestniczył w 39 Montreux Jazz Solo Piano Competition.

Kenny Martin - perkusja. Studiował w Berklee College of Music w Bostonie oraz Five Towns College ( Nowy Jork ). Kursy Mistrzowskie u Artie Simmonsa, Billy Cobhama, Tony Williamsa, Jacka DeJohnette.

W latach 1981 – 1992 koncertował i nagrał siedem albumów płytowych z legendarną, kultową grupą DEFUNKT.

Uczestniczył w wielu festiwalach na całym świecie i współpracował z wieloma znakomitymi artystami m.in. : Jaco Pastorius, Joseph Bowie, Dasper Vant Hof, Wolfgang Schmidt, Gary Valente, Ed Schuller, Rudy Stevenson, Jocelyn B. Smith, grupa Xiame, Pili-Pili.

Jako kompozytor i wykonawca uczestnictwo w spektaklach znanego teatru berlińskiego Berliner Ensemble.

21:30 – ERIC TRUFFAZ

Francuski trębacz jazzowy. W wieku sześciu lat zaczął się uczyć grać pod opieką swojego ojca - również muzyka, a od ósmego roku życia występuje publicznie. W 1973 roku grał już w zespole na ogół na balach, jednak dość szybko znudził się muzyką taneczną. W roku 1975 rozpoczął występy z René Estève. Rok później rzucił szkołę, by oddać się całkowicie muzyce - studiował fortepian. W 1980 spotkał Marca Erbettę i wspólnie założyli zespół Orange - grali połączenie funku i jazzu. Trzy lata później wstąpił do brazylijskiego zepołu “Cruzeiro du sul”, wraz z nim wystąpił między innymi w Montreux, a także nagrał 3 płyty. W tym czasie żyje głównie z udzielania lekcji gry na fortepianie.

W swoje trzydzieste urodziny Truffaz założył własny zespół w skład którego weszli: Marcelo Giuliani na basie, Marc Erbetta, Pierre i Luc Vallet na fortepianie, a także Maurice Magnoni na saksofonie. W 1993 zdobyli nagrodę specjalną jury na konkursie “La Défense de la ville de Paris”.

Ich płyta “Out of Dream” zostanie wydana przez Blue Note w 1997 roku (jako pierwsza w historii francuska grupa).

Następnie muzycy wydają album “The Dawn”, a następnie “Bending New Corners”, którego promocję kończy koncert w Hali Olimpii w Paryżu w roku 2001. Następne albumy i przedsięwzięcia są dalszymi eksperymentami, zabawą konwencją (od jazzu po pop).

Od 2002 Erik Truffaz Quartet występuje w nowym-starym składzie: Marc Erbetta, Marcello Guilliani, Patrick Muller - i tak jest, aż do dziś. Grają oni muzykę stanowiącą bardzo ciekawą kombinację jazzu, rocka, rapu, drum’n'bassu czy popu. Eric Truffaz to niewątpliwie bardzo ważny artysta na światowej scenie, tworzący nowe granice i standardy.

Po zakończeniu ostatniego koncertu zapraszamy na happening pod pomnikiem Milesa Davisa przed Kieleckim Centrum Kultury.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego „... dla Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego”.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto