Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal balonów w Kielcach. Będzie można polatać i zobaczyć replikę historycznego obiektu

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Na kieleckim Rynku będzie można zobaczyć replikę balonu z  1783 roku, który będzie obsługiwany przez załogę w historycznych strojach.
Na kieleckim Rynku będzie można zobaczyć replikę balonu z 1783 roku, który będzie obsługiwany przez załogę w historycznych strojach. Archiwum
Nie lada atrakcja jest przygotowywana w Kielcach na sobotę, 27 maja. Tego dnia nad Kielcami zobaczymy balony, którymi będzie można się przelecieć.

Festiwal balonów w Kielcach

„Festiwal balonów w Kielcach” to zadanie realizowane w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego 2023. Pomysłodawcą był kielecki przedsiębiorca, Sebastiana Michalskiego, a jego projekt zdobył aż 1412 głosów mieszkańców.

W festiwalu weźmie udział 6 balonów. W godzinach popołudniowych zaplanowano loty swobodne, ze startem Rynku, a także loty na uwięzi na Rynku i na placu Wolności.

Loty balonem nad Kielcami

- Ekipy z balonami pojawią się już około godziny 17. Pomiędzy godziną 18 a 19 z Rynku wystartują dwa balony w locie swobodnym. Będzie je można podziwiać lecące nad miastem, ale to nad którą jego częścią będą przelatywać, będzie uzależnione od kierunku wiatru – informuje Iwona Sabat, kierowniczka Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce. - Zaraz po nich na Rynku staną dwa balony, które będą latać na uwięzi. W tym samym czasie rozpoczną się loty na uwięzi dwóch kolejnych balonów na placu Wolności. Wydarzenie zaplanowane jest do godziny 21. Z atrakcji skorzystać będą mogli chętni. Wystarczy przyjść na miejsce, natomiast o liczbie lotów na uwięzi decydować będą wyłącznie piloci.

Replika balonu z załogą w historycznych strojach

Wyjątkową atrakcją festiwalu będzie jeden z nielicznych w Polsce i unikatowy w skali światowej balon specjalnych kształtów. To stylizowana na oryginalny aerostat z 1783 roku replika konstrukcji braci Montgolfier - wynalazców tzw. montgolfiery, czyli balonu na ogrzane powietrze, który będzie obsługiwany przez załogę w historycznych kostiumach. Na miejscu pokazu stanie specjalny namiot z elementami wyposażenia oraz dekoracji balonu oraz zostanie wyłożona mata przedstawiająca historyczne wydarzenia z początków baloniarstwa na świecie.

Festiwal zależy od pogody

- Realizacja wydarzenia jest uzależniona od pogody. Z tego względu możliwe będzie skrócenie pokazów i lotów, zmiana lokalizacji, a w przypadku przewidywanych niekorzystnych warunków atmosferycznych festiwal odbędzie się w innym dniu, w terminie od 26 maja do 1 czerwca lub w innym terminie w 2023 roku - dodaje.

Firma, która na zlecenie Miasta Kielce zorganizuje i przeprowadzi „Festiwal balonów”, ma ogromne doświadczenie i sukcesy w baloniarstwie. Koordynator pokazów - Mateusz Rękas jest zawodnikiem Mościckiego Klubu Balonowego i zdobywcą Pucharu Gordona Bennetta w 2018 roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto