Drugie życie kolęd w Kielcach

Materiał informacyjny NARODOWEGO INSTYTUTU KULTURY I DZIEDZICTWA WSI
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi to państwowa instytucja kultury, której jednym z głównych zadań jest popularyzowanie, dokumentowanie i poszerzanie wiedzy na temat kultury mieszkańców obszarów wiejskich. Misję tę realizuje m.in. poprzez upowszechnianie wiedzy o kulturze wsi oraz zachęcanie mieszkańców wsi do poznania swojego dziedzictwa. W ramach swojej działalności Instytut zorganizował cykl koncertów pn. „Zjechaliśmy kapelą... w oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia” w wielu miastach w Polsce, by pokazać piękno polskiej tradycji, w tym szczególnym okresie oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.
emisja bez ograniczeń wiekowych

Zespół Pieśni i Tańca „Morawica”, podczas kolędowania w Kielcach, w niedzielę 17 grudnia, zaprezentował publiczności szeroki świąteczny repertuar. - Pokazaliśmy kolędy z przeszłości, by dać im drugie życie. Chcemy, by nie umarły, lecz żyły wśród artystów – wyjaśnia Barbara Chrobos, członkini Zespołu Pieśni i Tańca „Morawica”. - To na przykład pieśń „Szczodry Wieczór”, która pochodzi z 1424 roku, lub znana kolęda „O Gwiazdo Betlejemska”. Są też młodsze utwory, które rozbrzmiewają wśród wielu zespołów. Wszystko po to, by repertuar był jak najbardziej urozmaicony i spodobał się każdemu – mówi artystka. - Pamiętając jednak, że mamy aktualnie czas oczekiwania na Boże Narodzenie, zaśpiewaliśmy także dwie pieśni adwentowe. Jedna z nich to bardzo stary utwór z XVII wieku „Gwiazdo morza głębokiego”. Druga to „Czekam na Ciebie Jezu mój mały” – dodaje.

Mottem zespołu jest poszukiwanie nowego brzmienia, by każdy z występów był jak najbardziej atrakcyjny dla słuchaczy. Sięgając po pieśni z przeszłości, artyści chcą powracać do historii i dbać, by dawna melodia nie odeszła w zapomnienie. Zwracając się ku nowszym utworom, nawiązują dialog z młodszą częścią publiczności.

Zespół Pieśni i Tańca „Morawica” został założony w lutym 2015 roku z inicjatywy burmistrza miasta i gminy Morawica, Mariana Burasa. Jak przyznaje włodarz – to zespół mocno wyróżniający się w województwie świętokrzyskim, dzięki pasji i pracowitości jego członków.

Kierownikiem artystycznym oraz choreografem zespołu jest Barbara Kardynalska, instruktor tańca ludowego i narodowego. Kierownikiem muzycznym – Jerzy Gumuła, autor zbioru „Pieśni dawnej Kielecczyzny” i pracownik Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Na co dzień artyści działają przy Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy pod opieką dyrektor Hanny Kuty.

Grupa liczy obecnie 26 osób. Co ciekawe – ich najmłodsza członkini ma 14 lat, a najstarsza – 71. Jak wyjaśnia Grzegorz Kubicki, jeden ze śpiewaków Zespołu Pieśni i Tańca „Morawica”, artystom łatwo jest się porozumieć, bo wiek nie dzieli ich wcale, za to muzyka łączy niezwykle silnie. - To pasja oraz chęć kultywowania tradycji ludowej śpiewu i tańca. To, co przedstawiamy, ludziom się podoba i to sprawia, że tak dobrze się rozumiemy – mówi.

Dzięki projektowi Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi „Zjechaliśmy kapelą... w oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia” piękne kolędy i pieśni adwentowe w wykonaniu Zespołu mogli usłyszeć wszyscy mieszkańcy Kielc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Drugie życie kolęd w Kielcach - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto