18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

300 sztuk broni w depozycie policji [zdjęcia]

RO
W Policji w Kielcach jest teraz ponad 300 sztuk broni myśliwskiej, sportowej i bojowej w tym kilkadziesiąt sztuk broni krótkiej oraz kilkanaście tysięcy sztuk amunicji różnego rodzaju i kalibru.

Najstarsza broń pochodzi z końca XIX wieku z okresu Austro - Węgier, najnowsza z 2011 roku. Najwięcej jednak egzemplarzy broni jest z czasów II wojny światowej. Część z nich zgodnie z postanowieniami sądu przeznaczona jest do komisyjnego zniszczenia lub przekazana na rzecz Skarbu Państwa. Niektóre egzemplarze trafiają do placówek muzealnych.

Wypadek w Wólce Tarłowskiej. Zderzył się tir z busem [zdjęcia]

Zabezpieczona broń w depozycie świętokrzyskiej policji pochodzi z całego świata, m. in. z Rosji, Niemiec, Włoch a nawet z Brazylii. Znaczna cześć deponowanej broni wykorzystywana była do celów łowieckich.

Do depozytu broni Wydziału Postępowań Administracyjnych najczęściej trafia broń lub amunicja od osób, które utraciły uprawnienia do jej posiadania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjanci obligatoryjnie zabezpieczają broń i amunicję osób, które zostały skazane prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwa umyślne oraz nieumyślne przeciwko życiu i bezpieczeństwu w komunikacji w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Policja może również zabezpieczyć prewencyjnie broń osobom przeciwko którym toczy się postępowanie karne
o popełnienie takich przestępstw do czasu prawomocnego zakończenia postępowania lub gdy posiadając pozwolenie nie spełniają warunków jej przechowywania .

Pościg za pijanym kierowcą i skradzionym samochodem [zdjęcia]

Osoba przekazująca broń i amunicję do depozytu, z wyjątkiem znalazcy broni i amunicji, oraz osoba, która weszła w posiadanie broni lub amunicji po osobie zmarłej, ponosi koszty związane z jej deponowaniem. Opłata jest pobierana po upływie roku od dnia jej złożenia do depozytu i obecnie wynosi 2,42 zł za jeden dzień.

Auto uderzyło w przepust [zdjęcia]

Wśród broni zabezpieczonej w depozycie znajdują się m. in.: Karabin Mosin wz. 1944 – radziecki karabinek przeznaczony dla piechoty wyposażony w stały składany bagnet, Pistolet Maszynowy PPD- 40- radziecki pistolet maszynowy z czasów II wojny światowej, Pistolet Maszynowy PPSz wz. 41- radziecki pistolet maszynowy potocznie zwany „pepeszą, Karabin Mauser model 98- niemiecki karabin powtarzalny, MG-42- niemiecki uniwersalny karabin maszynowy, Niemiecki pistolet sygnałowy z 1940 roku, Vis wz. 35- polskiej konstrukcji pistolet samopowtarzalny, P08 Parabellum- niemiecki pistolet samopowtarzalny z czasów I Wojny Światowej

W województwie świętokrzyskim około 3,5 tysiąca osób posiada pozwolenie na broń myśliwską, ponad 1000 osób do celów ochrony osobistej, blisko 200 osób posiada broń sportową.

Każda osoba posiadająca broń musi ją przechowywać w odpowiednim miejscu i liczyć się z tym , że Policja może skontrolować warunki jej przechowywania. Ten, kto po uzyskaniu pozwolenia na broń dopiero ją nabył, może mieć pewność, że sposób jej przechowywania zostanie sprawdzony. Posiadanie broni bez zezwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 8.

Źródło: KWP Kielce, podkom. Kamil Tokarski

Wiadomości kryminalne na stronie: Świętokrzyskiej Kroniki Policyjnej

Zapisz się do newslettera! Dodaj też swój artykuł lub prześlij swoje zdjęcia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto