Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

29. Świętokrzyskie Dni Muzyki, czyli osiem dni poświęconych polskiej muzyce

Lidia Cichocka
Zdjęcie archiwalne z festiwal muzyki Witolda Lutosławskiego w Radomiu. Na scenie Zygmunt Krauze dziękujący za oklaski.
Zdjęcie archiwalne z festiwal muzyki Witolda Lutosławskiego w Radomiu. Na scenie Zygmunt Krauze dziękujący za oklaski. Fot. Barbara Koś/Archiwum
Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na 29. Świętokrzyskie Dni Muzyki, w tym roku w całości poświęcone muzyce polskiej. Dwa wieczory – inauguracyjny i finałowy noszą podtytuł „Okruchy pamięci” zaczerpnięty z utworu Zygmunta Krauzego.

W czasie kolejnych wieczorów usłyszymy wspaniałe kompozycje Józefa Elsnera, Raula Koczalskiego i Witolda Maliszewskiego.

- Z tej nieodległej przeszłości przywołamy muzykę Krzysztofa Pendereckiego i Andrzeja Panufnika oraz – jazzowo – Krzysztofa Komedy, a – filmowo – postać Henryka Mikołaja Góreckiego

- wylicza dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej Jacek Rogala.

- Aby być na bieżąco z muzyką naszych czasów, zaproponujemy wysłuchanie utworów Zygmunta Krauzego, Romualda Twardowskiego, Roxany Panufnik, Mikołaja Piotra Góreckiego oraz kompozytorów związanych ze Studiem Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu z Lidią Zielińską na czele. Odwołując się zaś do polskiej muzyki ludowej, dworskiej i klasztornej, wybierzemy się na Kurpie, gdzie przewodnikiem będzie niestrudzony propagator muzyki tradycyjnej, Adam Strug.

W edukacyjnym koncercie rodzinnym z kolorami dźwięków otaczającego nas świata młodych melomanów zapoznawać będą członkinie kwartetu smyczkowego. Projekcję filmową poprzedzi spotkanie z reżyserką obrazu, Violettą Rotter-Kozerą. A na wystawie w foyer, jak co roku, podziwiać będziemy najnowsze prace uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Kielcach inspirowanych muzyką.

29. Świętokrzyskie Dni Muzyki. Program Wydarzenia

Koncert inauguracyjny 22 października o godzina 19 Okruchy Pamięci. W programie:

  • Krzysztof Penderecki - Chaccone (in memoria del Giovanni Paolo II) per archi
  • Zygmunt Krauze - III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci
  • Józef Elsner - Symfonia C-dur op. 11

Wystąpią: Zygmunt Krauze (fortepian) oraz Orkiestra Symfoniczna FŚ pod dyrekcją Jacka Rogali. Słowo wstępne wygłosi Andrzej Kosowski.
W foyer będzie można nabyć publikację Michała Mendyka "Wywiad o niczym. Rozmowa z Zygmuntem Krauze". Kompozytor zajmująco opowiada w niej o swoich paryskich losach, o byciu artystą w czasach PRL-u. Dyskutuje z Mendykiem o dziedzictwie Johna Cage’a, znaczeniu muzyki tradycyjnej dla muzyki poważnej, eksperymentach Warsztatu Muzycznego i o twórczości Władysława Strzemińskiego
W przerwie koncertu otwarcie wystawy "Muzyczne inspiracje" oraz "Dyplom 2021" Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych.

23 października, godzina 18.30, sala kameralna "Komeda, ostatnia retrospekcja", Weezdob Collective w składzie: Kacper Smoliński harmonijka, Kuba Marciniak saksofony, Piotr Scholz gitara, Damian Kostka kontrabas, Adam Zagórski perkusja.

Zespół Collective nagrał w ubiegłym roku płytę poświęconą Komedzie z okazji jego 90. rocznicy urodzin. Ideą było nie tyle przypomnienie jego twórczości kompozytorskiej, ile przedstawienie historii jego życia w oparciu o własne dźwięki. Koncert będzie zatem opowieścią muzyczną tworzącą portret kompozytora – bez charakterystycznego dla niego fortepianu, za to zrealizowaną przez niecodzienne instrumentarium.

24 października, niedziela, godzina 11: Koncert rodzinny Smykowizje
Wystąpi kwartet smyczkowy Con Affetto w składzie: Magdalena Odrzywołek skrzypce, Natalia Miś skrzypce, Karolina Stasiowska altówka, Anna Podkościelna-Cyz wiolonczela.

Koncert wprowadzi słuchaczy w świat muzyki najnowszej – pełnej oryginalnych brzmień i kolorów, także takich zaczerpniętych z otaczającego świata.

Projekt skierowany jest do rodziców i dzieci - przyszłych melomanów w wieku do 15 lat. Jego atutem jest słowny komentarz prowadzących połączony z prezentacją współczesnych sposobów wydobywania dźwięku.

25 października, poniedziałek, godz.18.30, sala kameralna koncert kameralny "Wieczór z Triem Apeiron" w składzie: Piotr Kosarga skrzypce, Jan Czaja wiolonczela, Hanna Lizinkiewicz fortepian. W programie A.Panufnik trio fortepianowe op. 1, R.. Panufnik around three corners. R. Twardowski trio młodzieżowe
M. P. Górecki 6 bagatel op. 5 na trio fortepianowe

Zespół Apeiron tworzą młodzi artyści, dla których ważna jest promocja muzyki polskiej. N

26 października, godzina 18.30, wtorek, sala kameralna "Adam Strug i Monodia Polska. Requiem Ludowe.
Na koncert zespołu śpiewaczego Monodia Polska zatytułowany Requiem Ludowe złożą się religijne i świeckie pieśni północno-wschodnich rubieży historycznego Mazowsza. Usłyszymy najpiękniejsze kurpiowskie liryki miłosne w ich świeckim i religijnym wymiarze. Pomiędzy pieśniami ludowymi odnajdziemy też całości dworskie i klasztorne, które lud kurpiowski przejąwszy, uznał za swoje.

27 października, środa, godzina 18.30 sala kameralna film "Please find - H. M. Górecki" w reżyserii Violetty Rotter-Kozery.

Projekcję poprzedzi autorski wstęp. W dokumencie o Henryku Mikołaju Góreckim zestawiono wypowiedzi artystów, przyjaciół, rodziny i współpracowników kompozytora kreśląc obraz wybitnego kompozytora, portret mistrza, ale również człowieka wyrażającego swoją muzyką ból i cierpienie związane z traumą przeszłości.
Wstęp wolny. Zaproszenia do odbioru w kasie biletowej.

28 października, czwartek, godzina 18.30, sala kameralna "Performance akustyczno-elektroniczny"

Wieczór przygotowany przez twórców działających w Studio Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu wypełnią ich własne utwory akustyczno-elektroniczne, przestrzenne, z udziałem wiolonczeli elektrycznej i różnych przyrządów dźwiękowych, live electronics i projekcji wizualnej. Mimo użycia skomplikowanej aparatury, ten eksperymentalny koncert-performance adresowany jest jednak do szerokiej publiczności, w szczególności do młodzieży oraz rodziców z dziećmi.

29 października, piątek, godzina 19.00, sala koncertowa, finał "Okruchy pamięci". Koncert finałowy festiwalu będzie kolejną okazją do przywracania wartościowych dzieł zapomnianych głównie z powodu niesprzyjających zawirowań historycznych. Z pewnością należy do nich wirtuozowski Koncert skrzypcowy Raula Koczalskiego, w którym skrzypce muszą się zmierzyć z wielką orkiestrą i w którym pobrzmiewają rytmy poloneza. Natomiast IV Symfonia Witolda Maliszewskiego to rozbudowany i osobisty utwór, skomponowany po powrocie do niepodległego kraju, w którym kompozytor zacytował melodię Mazurka Dąbrowskiego. Na skrzypcach gra Agnieszka Marucha, orkiestrą F Ś dyryguje Przemysław Neumann.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto