Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach rozmawiano o skali represji w stanie wojennym wobec mieszkańców regionu świętokrzyskiego

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W środę, 13 grudnia w ramach obchodów 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce odbył się wykład „Bilans represji wobec mieszkańców regionu świętokrzyskiego w okresie stanu wojennego”.
W środę, 13 grudnia w ramach obchodów 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce odbył się wykład „Bilans represji wobec mieszkańców regionu świętokrzyskiego w okresie stanu wojennego”. IPN Kielce
W środę, 13 grudnia w ramach obchodów 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce odbył się wykład „Bilans represji wobec mieszkańców regionu świętokrzyskiego w okresie stanu wojennego”.

W Kielcach rozmawiano o skali represji w stanie wojennym wobec mieszkańców regionu świętokrzyskiego

Wykład otwarty oraz dyskusja tyczyły się wokół różnych form szykanowania obywateli przez władze komunistyczne w okresie stanu wojennego. Omówione zostały zarówno internowania, jak i aresztowania z przyczyn politycznych a także inne formy nękania „niepokornych” obywateli jak np. kierowanie ich do Wojskowych Obozów Internowania.

Komunistyczny aparat represji zastosował szereg różnych form i metod represji wobec opozycji. Pierwszym i najważniejszym elementem były internowania, wsadzania ludzi do więzienia na podstawie decyzji administracyjnych bez wyroku sądu. Drugim elementem były represje sądowe bez konkretnych zarzutów

- mówiła doktor Marzena Grosicka z Delegatury IPN w Kielcach.

Represje, które dotknęły mieszkańców województwa kieleckiego po wprowadzeniu stanu wojennego były bardzo szerokie. Kielecka Służba Bezpieczeństwa stosunkowo często sięgała po internowanie, jako jedną z najskuteczniejszych metod szykanowania. Izolacją objęto zdecydowanie liczniejszą grupę osób niż pierwotnie zakładano. Łączna liczba internowanych – 368 osób jest większa niż w niektórych znacznie większych i aktywniejszych regionach.

Duża była również liczba działaczy podziemia dotkniętych represjami sądowymi, łącznie to około 90 osób. Zdecydowana większość oskarżonych o przestępstwa z dekretu o stanie wojennym skazana została na kary pozbawienia wolności, dużej części wyrok zawieszono lub złagodzono w kolejnych instancjach. Nie zmienia to faktu, że również ta forma represji była stosowana dość często.

Wielu mężczyzn z województwa kieleckiego – łącznie 65 osób jesienią 1982 r. skierowano do Wojskowych Obozów Internowania na „ćwiczenia” w trakcie których szykanowano ich ze względu na antykomunistyczną postawę. Zdarzały się również przypadki zastosowania kilku różnych form represji wobec jednej osoby. Mieszkańcy województwa kieleckiego w okresie stanu wojennego byli zatem stosunkowo często poddawani różnego rodzaju szykanom, mającym na celu zniechęcenie ich do prowadzenia opozycyjnej działalności.

Organizatorem spotkania była Delegatura IPN w Kielcach. Zobacz zdjęcia:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto