Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Związkowcy z MPK po raz drugi straszą strajkiem kierowców miejskich autobusów w Kielcach

Redakcja
Łukasz Zarzycki (archiwum)
Związkowcy z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji zapowiadają strajk kierowców miejskich autobusów w Kielcach na piątek, 14 lutego. Odwołane mają być kursy na ulicach Olszewskiego oraz Puscha w godzinach 14-16.

Z oświadczenia, które związkowcy przesłali do redakcji 11 lutego wynika, że strajk dotyczy linii 54, 110 i 112, które nie wjadą w ulicę Olszewskiego oraz 9, 10, 109, 112, które ominą ulicę Puscha i pojadą do mini dworca autobusowego przy ulicy Massalskiego, czyli 1,5 kilometra dalej.

Związkowy chcą w ten sposób zwrócić uwagę, że w ostatnich latach obsługa komunikacyjna miasta, ich zdaniem się pogarsza. Oczekują od władz miasta działań, które zmienią ten trend.

A żądają między innymi budowy toalet dla kierowców na pętlach autobusowych i przystankach końcowych oraz odblokowania zakorkowanych buspasów, na przykład na ulicy Olszewskiego.

Władze miasta tłumaczą, że postulaty powinny być skierowane do pracodawcy kierowców, czyli Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, które powinno zapewnić toalety. Miasto jest gotowe w niektórych miejscach wybudować szalety publiczne, które mogą służyć także kierowcom. Nie może ich postawić na każdej pętli czy przystanku końcowym, ponieważ w zapisach przetargu na obsługę komunikacyjną Kielc nie było takiego zobowiązania. Choć to nie jedyny powód. W niektórych miejscach nie ma warunków technicznych, na przykład na ulicy Puscha, objętej strajkiem, ponieważ jest tam gęsta zabudowa mieszkaniowa i nikt nie zgodzi się na powstanie toalety pod oknami mieszkańców. Natomiast rozwiązanie, które proponują związkowcy - wydłużenie linii autobusowych, które kończą bieg na Puscha do ulicy Massalskiego, gdzie jest mini dworzec z toaletami kosztowałoby miasto milion złotych rocznie. Takich pieniędzy nie ma w budżecie Kielc.

Udrożnienie buspasa na ulicy Olszewskiego to zadanie dla policji, bo ratusz nie dysponuje służbami, które mają prawo to zrobić. Sytuacja powinna się poprawić w połowie roku, gdy zostanie oddane do ruchu przedłużenie ulicy Olszewskiego do Zagnańskiej i Witosa.

Pierwszy strajk związkowcy zapowiadali na ulicy Olszewskiego, 24 stycznia, ale dzień wcześniej go odwołali i przesunęli na 14 lutego, i rozszerzyli na dwie ulice.

We wtorek władze Kielc wysłały pismo do MPK, w którym poinformowały, że niebawem zostaną ustawione toalety przenośne na dwóch pętlach autobusowych między innymi na Pileckiego. - Będą służyć mieszkańcom, którzy prosili o nie w tych miejscach a także kierowcom - mówi wiceprezydent Kielc, Arkadiusz Kubiec. - Informujemy też, że przypominamy policji o częstym kontrolowaniu buspasa na ulicy Olszewskiego. Odpowiadamy również na postulat związkowców aby MPK uczestniczyło w tworzeniu komunikacji w mieście. Zapraszamy prezes MPK do uczestniczenia w komisji bezpieczeństwa, gdzie omawiane i ustalane są wszystkie ważne zmiany dotyczące ruchu i komunikacji. Uczestniczą w niej dyrektorzy wielu miejskich instytucji, dyrektorzy wydziałów w ratuszu, policja i straż miejska.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto