Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierz Armii Krajowej doczekał się upamiętnienia w Kielcach. W sobotę odsłonięto pomnik Zygmunta Firley'a o pseudonimie "Kajtek"

Paulina Baran
Paulina Baran
Monument upamiętniający Zygmunta Firleja o pseudonimie „Kajtek” został w sobotę, 13 listopada oficjalnie odsłonięty przy ulicy Zalesie w Kielcach. Żołnierz Armii Krajowej zasłynął jako pogromca Franza Wittka, szefa konfidentów gestapo, nazywanego na niemieckim "diabłem".

W sobotę uroczyście odsłonięto pomnik Zygmunta Firley'a o pseudonimie "Kajtek"

Pomnik znajduje się przy ulicy Zalesie 33, w miejscu gdzie znajdował się dom, w którym mieszkał Firley. Przypominamy, że udany zamach na szefa konfidentów kieleckiego Gestapo Franza Wittka przeprowadzono 15 czerwca 1944 roku przy ulicy Solnej w Kielcach i był on jedną z najgłośniejszych akcji partyzanckich w czasie II wojny światowej.

Pierwszy strzał w brzuch szefa Gestapo oddał właśnie Zygmunt Firley, zaraz po tym podporoucznik Nurek wygarnął mu drugą serię w plecy i w tył głowy, żeby nie było wątpliwości, że zamach się udał. Zamachowcy strzelali do skutku bowiem wcześniej Franz Wittek przeżył aż jedenaście zamachów na swoje życie. Dlatego nazywano go diabłem, którego w żaden sposób nie można zlikwidować (w jednym z zamachów przeżył trafiony 14 kulami). Akcją dowodził podporucznik Kazimierz Smolak pseudonim "Nurek", uczestniczyli w niej: Jan Likowski "Milcz", Roman Kacperowicz "Szarada", Jan Karaś "Karol", Józef Skoniecki "Bąk" i Zygmunt Firley "Kajtek". Niemcy w odwecie za śmierć Wittka 22 czerwca 1944 roku aresztowali ponad 200 osób. Większość została rozstrzelana w egzekucjach. 17 aresztowanych wywieziono do obozów koncentracyjnych.

Franz Wittek
Przypomnijmy, że Franz Wittek (Franciszek Witek) urodził się w Chorwacji w 1910 roku. Pierwszy światowy konflikt zbrojny zastał go najprawdopodobniej na terenie dzisiejszej Austrii, gdzie studiował. Był zaangażowany w walkę o niepodległość Chorwacji. Chwalił się uczestnictwem w zamachu na króla Jugosławii. Najprawdopodobniej w tym okresie związał się z niemieckim wywiadem. Dużo podróżował lub, jak twierdził, uciekał przed schwytaniem. Był między innymi w Związku Radzieckim, Japonii i Argentynie.

W latach 30. poprzedniego stulecia Franz Wittek znalazł się w Polsce. W 1938 roku zamieszkał we wsi Miłocice nieopodal Nowej Słupi, obecnie w powiecie kieleckim. Polski wywiad niedługo przed wybuchem II wojny światowej, mając uzasadnione podejrzenia co do działalności Franciszka Witka, uznał go za niebezpiecznego i wrogiego agenta niemieckiej III rzeszy. W czasie wojny kilkukrotnie dokonywano na niego zamachów, ale skutecznym okazał się dopiero ten z 15 czerwca 1944 roku. W akcji, podczas której zabito Wittka, wzięli udział żołnierze Armii Krajowej: podporucznik Kazimierz Smolak, pseudonim „Nurek” (dowódca akcji), Zygmunt Firley, pseudonim „Kajtek”, Jan Likowski, pseudonim „Milcz”, Roman Kacperowicz, pseudonim „Szarada”, Jan Karaś, pseudonim „Karol”, Józef Skoniecki, pseudonim „Bąk” oraz Kazimierz Chmieliński, pseudonim „Janosik”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żołnierz Armii Krajowej doczekał się upamiętnienia w Kielcach. W sobotę odsłonięto pomnik Zygmunta Firley'a o pseudonimie "Kajtek" - Kielce Nasze Miasto

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto