Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy projekt budżetu Kielc na 2021 rok, nie jest optymistyczny. Zobacz na co pójdą pieniądze

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
W poniedziałek, 16 listopada opublikowano projekt budżetu Kielc na 2021 roku. Niestety nie jest on optymistyczny. Dochody miasta na inwestycje spadną w nadchodzącym roku o blisko 20 procent a na bieżące wydatki jak sprzątanie miasta, utrzymanie zieleni są trudne do przewidzenia, ponieważ nie wiadomo jakie będą skutki pandemii koronawirusa.

-Projekt budżetu na rok 2021 został przygotowany przy trudnej do przewidzenia przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju, w dobie panującej pandemii, której skutki finansowe nie są obecnie możliwe do przewidzenia- informuje rzecznik prasowy prezydenta, Tomasz Porębski.

  • Planowany na 2021 rok budżet Kielc wyniesie 1 miliard 586 milionów 857 tysięcy 610 złotych.
  • Założone dochody to 1 miliard 460 milionów 400 tysięcy złotych
  • Wydatki wyniosą 1 miliard 565 milionów 908 złotych
  • Deficyt wyniesie 105 milionów 508 tysięcy złotych
  • Zadłużenie wyniesie 1 miliard 130 milionów złotych

Poziom dochodów zaplanowanych na 2021 rok utrzyma się na poziomie planu z 2020 roku (a tegoroczne plany na pewno nie zostaną zrealizowane) .

Na dochody bieżące miasta złożą się udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych (PIT i CIT), subwencja ( między innymi na cele oświatowe, pomoc społeczną), dochody z podatku od nieruchomości i opłat lokalnych. Dochody majątkowe czyli na inwestycje pochodzić będą przede wszystkim z unijnych funduszy. W stosunku do 2020 roku, projekt zakłada spadek dochodów o ponad 18 procent. Jest to związane z kończącą się perspektywą finansową Unii Europejskiej na lata 2014-2020 oraz finalizowaniem podjętych zadań współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej.

Wpływy z innych źródeł, podobnie jak w latach ubiegłych, zależeć będą od koniunktury gospodarczej na rynku i zamożności mieszkańców, ponieważ pochodzą one ze sprzedaży nieruchomości, lokali, mieszkań komunalnych i innych.

-Budżet Miasta Kielce na 2021 rok przygotowany został w taki sposób, aby w pierwszej kolejności zagwarantować wykonanie wszystkich obowiązkowych zadań wynikających z Ustawy o samorządzie gminnym, a w miarę posiadanych zasobów finansowych również tych nieobowiązkowych, na porównywalnym do 2020 roku poziomie jakościowym – dodaje rzecznik.

Najwięcej bo aż 35,7 procent budżetu jak co roku pochłonie oświata, ale o 15 milionów złotych mniej niż w tym roku. Zaplanowane na 2021 rok wydatki uwzględniają zmiany w strukturze oświaty, które mają przynieść oszczędności jak włączenia przedszkoli do szkół podstawowych, czy centralizacji zakupów. Są one konieczne, jak argumentują władze Kielc ponieważ rząd przekazuje zbyt mało pieniędzy na realizację zadań oświatowych, na przykład na wynagrodzenia dla nauczycieli.

Po oświacie drugie miejsce pod względem wydatków zajmie pomoc społeczna- 32,4 procent budżetu. Wzrosną one o ponad 5 milionów złotych w porównaniu do tego roku. - Liczba kielczan potrzebujących wsparcia, nie tylko finansowego, rośnie z roku na rok. Ponadto wprowadzane są nowe zadania dla samorządów z zakresu opieki nad ludźmi starszymi, chorymi, gdzie nie zawsze przekazywane są na ten cel wystarczające środki finansowe - dodaje.

Kolejne pozycje w wydatkach bieżących zajmie utrzymanie dróg i transportu miejskiego oraz gospodarka komunalna i ochrona środowiska oraz kultura.

Podobnie jak w roku poprzednim, w budżecie miasta zarezerwowane zostały pieniądze na budżet obywatelski.

W projekcie ujęto wydatki na ochronę zdrowia, a w szczególności na finansowanie programów bezpłatnych szczepień przeciwko meningokokom, ospie wietrznej (dotyczy dzieci, które nie uczęszczają do przedszkoli), grypie, jak również nowego programu in vitro. W projekcie zaproponowany został także bon żłobkowy.

Na inwestycje zaplanowano 224 miliony złotych. Największa część pochłoną wydatki na budowy i remonty dróg. W grupie innych inwestycji znalazły się między innymi kontynuacja projektu Centrum Kształcenia Zawodowego, a także budowa nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.

Bez udziału unijnych funduszy miasto zaplanowało kolejny etap budowy bloków socjalnych przy ulicy 1 Maja, a także program wymiany pieców - „kopciuchów” na ekologiczne źródła ciepła, cieszący się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców.
-Plan wydatków majątkowych na 2021 rok przygotowany został z uwzględnieniem kończącej się perspektywy unijnej, jak również bierze pod uwagę ograniczone możliwości miasta w pozyskiwaniu kredytów czy obligacji – tłumaczy.

Dodaj, że trudna, choć obecnie stabilna sytuacja budżetu Kielc wynika z trwającego stanu pandemii, ale nie tylko. - W latach poprzednich zbyt optymistycznie zaplanowano dochody (między innymi z wpływu z podatków od nieruchomości i gruntów w Obicach). Pojawiła się też konieczności zaciągania zobowiązań kredytowych na finansowanie inwestycji podjętych jeszcze w latach poprzednich- tłumaczy rzecznik.

Pełny projekt budżetu dostępny >>> TUTAJ <<<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto