Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Centrum Geoedukacji w Kielcach. Niezwykły ogród na dachu (WIDEO)

s
Dzięki realizowanym przez Geopark Kielce inwestycjom miasto Kielce wzbogaci ofertę turystyczną. Chodzi o przedsięwzięcia prowadzone na Kadzielni, Wietrzni i Centrum Geoedukacji, współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej. Ten ostatni obiekt usytuowany zostanie na dachu Centrum Geoedukacji o będzie naprawdę wyjątkowy.

W Centrum Geoedukacji trwają intensywne prace, których wymiernym efektem będzie nowa ekspozycja stała, na wskroś nowoczesna i zarazem multimedialna. Tych stanowisk będzie kilka. Dotychczasowe modele prezentowane na wystawie zyskają nową aranżację i będą dostosowane do najnowszych odkryć naukowych. Największej zmianie ulegnie część wystawy dotycząca zjawisk i procesów geologicznych gdzie plansze statyczne zostaną zastąpione przez multimedialne pozwalające odwiedzającym samodzielnie eksperymentować. Dodatkowo kino 5D wzbogaci się o nową kapsułę, która jednorazowo pomieści 12 widzów.

Najmocniej zmieni się dach Centrum przy ulicy Daleszyckiej. To właśnie tam powstanie wyjątkowy ogród doświadczeń. Miejsce to ma służyć zarówno relaksowi jak i edukacji. Na dachu ustawione zostaną m.in. stanowiska interaktywne do samodzielnego eksperymentowania. Znajdą się tam też modele planet znajdujących się w układzie słonecznym. Odwiedzający będą mogli też zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi funkcjonowanie samego układu.

Na dachu pojawi się także stanowisko gdzie goście będą mieli możliwość poszukiwania skamieniałości charakterystycznych dla województwa świętokrzyskiego. Na najmłodszych odwiedzających czekać będą wielkoformatowe geologiczne puzzle.

Pozostała przestrzeń na dachu zostanie przeznaczona na mini ogród sensoryczny, który porośnięty będzie roślinnością związaną z Rezerwatem Geologicznym Wietrznia, przy którym znajduje się centrum. Tego typu ogrody tworzone są tak aby w sposób zintensyfikowany i celowy oddziaływać na zmysły pozawzrokowe w większym stopniu niż zwykle. Ogród może więc być wykorzystywany do celów socjalizujących, terapeutycznych i edukacyjnych dla osób niewidomych i niedowidzących oraz osób z upośledzeniem zmysłowym i z zaburzeniami psychofizycznymi.

Warto wspomnieć, że elementy poprzedniej wystawy prezentowanej w Galerii Ziemi od maja 2012 roku częściowo zostaną pozostawione i wykorzystane w nowej aranżacji wystawy stałej natomiast reszta zostanie przeniesiona do amfiteatru na Kadzielni oraz do Ogrodu Botanicznego w Kielcach. Wszelkie prace związane z realizacją wspomnianych przedsięwzięć mają zakończyć się do 30 czerwca 2019 roku.

Należy również pamiętać, że z uwagi na prowadzone prace modernizacyjne działalność edukacyjna Centrum Geoedukacji prowadzona jest w nieco ograniczonym zakresie. Pracownicy na czas prac przygotowali zarówno dla grup zorganizowanych jak i osób indywidualnych specjalne propozycje zajęć warsztatowych. W ofercie edukacyjnej centrum cały czas pojawiają się także nowe zajęcia gdzie dzieci i młodzież mogą m.in. poznać od strony geologicznej województwo świętokrzyskie.

Jednocześnie inwestycje realizowane są także w rezerwatach na Kadzielni oraz Wietrzni gdzie budowane są ścieżki edukacyjne dla pieszych i rowerzystów.

Zobacz także:Flesz. Matematyka do poprawki, czy nie będzie już obowiązkowa na maturze? NIK alarmuje, że poziom fatalny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto