Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Budżecie Obywatelskim 2021 w Kielcach. Będziemy głosować na zielone inwestycje. Czy zniknie neutralność ideologiczna?

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Największa inwestycja z Budżetu Obywatelskiego, która będzie realizowana w tym roku to rozbudowa skateparku i budowa pumptracku - toru dla rowerów, desek, hulajnóg i rolek.
Największa inwestycja z Budżetu Obywatelskiego, która będzie realizowana w tym roku to rozbudowa skateparku i budowa pumptracku - toru dla rowerów, desek, hulajnóg i rolek. Archiwum
Szykują się zmiany w Budżecie Obywatelskim w Kielcach. Pojawi się nowa kategoria zgłaszanych projektów – inwestycje zielone.

Urzędnicy i radni pracujący w Komisji do spraw Budżetu Obywatelskiego zaproponowali kilka zmian w regulaminie Budżetu Obywatelskiego.

- Najważniejsza z nich to wprowadzenie czwartej kategorii zadań. Obok projektów dużych, małych, lekkich będzie można też zgłaszać inwestycje zielone. Pod tym hasłem kryją się przedsięwzięcia, w których 70 procent pieniędzy musi być wydana na zazielenienie miasta lub na gospodarkę wodną. Mogą to być projekty dotycząc budowy skwerów, urządzania kwietnych łąk, ogródków kieszonkowych, czy deszczowych a także renowacji istniejących terenów zielonych - informuje radna Agata Wojda (Koalicja Obywatelska) pracująca w komisji.

Wprowadzenie czterech kategorii projektów spowoduje zmianę w systemie głosowania. Do tej pory kielczanie mogli oddać jeden głos na dużą inwestycję, 3 - na małe i 5 - na nieinwestycyjne zadania. Po wprowadzeniu nowej kategorii pozostanie jeden głos na dużą inwestycję i będą 2 - na zielone, 3 - na małe i 4 na projekty nieinwestycyjne.

Do regulaminu zaproponowano też inne mniejsze zmiany, które ułatwią pracę urzędnikom. - Zdarzało się, że urzędnicy weryfikujący projekt nie mogli się skontaktować z wnioskodawcą, ponieważ nie odbierał telefonów, nie odpowiadał na korespondencję a konieczne było wprowadzenie zmian w projekcie. Komisja zaproponowała, aby w razie braku kontaktu z wnioskodawcą urzędnik mógł sam wnieść poprawki - dodaje.

Te zmiany musi jeszcze zaakceptować Rada Miasta, na sesji 18 marca. Jeśli regulamin zostanie przyjęty w nowej formie, to będzie on obowiązywał przez następne lata.

Do tej pory regulamin był uchwalany co roku przez Radę Miasta, a od terminu jego przyjęcia zależało rozpoczęcie przyjmowanie wniosków, które czasem opóźniało się o kilka tygodni czy nawet miesięcy.

Radni Koalicji Obywatelskiej planują złożyć na sesji dwa dodatkowe wnioski z kolejnymi propozycjami zmian w regulaminie. Jeden dotyczy głosowania z telefonu komórkowego.

- Z danego numeru można oddać tylko jeden głos, a chcemy, aby była możliwość dwóch, ponieważ nie w każdym domu wszyscy mają swój telefon – dodaje.

Zaproponują też wykreślenie z regulaminu punktu mówiącego o tym, że projekty mają być neutralne ideologicznie. Taki zapis wprowadzono, po tym jak projekt ustawienia tęczowych ławeczki zdobył wystarczającą liczbę głosów do jego realizacji.

- Jest to martwy punkt regulaminu, nigdy nie został zastosowany i nigdy nie będzie, bo kto miałby oceniać neutralność ideologiczną - dodaje. - Dlatego należy go usunąć.

W 2021 roku realizowane będą 44 projekty w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Największy to rozbudowa skateparku i budowa pumptracku - toru dla rowerów, desek, hulajnóg i rolek. Powstaną też między innymi: Miejska plaża nad Zalewem, dwie tężnie solankowe, czy Skwer sensoryczny - mini ogród dla dzieci w Parku Dygasińskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto