Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona rewitalizacja Kielc. Miasto szuka wykonawcy projektów. Tak zmienią się ważne miejsca w centrum miasta

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Archiwum
Miasto szuka wykonawcy 4 inwestycji w ramach projektu „Zielona Rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc”. Mają one zmienić Rynek, ulicę Bodzentyńską, aleję IX Wieków Kielc oraz skwer imienia Ireny Sendlerowej.

Projekt zazielenienia Kielc obejmuje cztery inwestycje:

  • Zazielenienie Rynku,
  • Rewitalizacja Skweru imienia Ireny Sendlerowej,
  • Rewitalizacja ulicy Bodzentyńskiej,
  • Zagospodarowanie pasa zieleni przed dawnym budynkiem synagogi przy alei IX Wieków Kielc.

- Czekamy na wykonawców, którzy mają potencjał i doświadczenie z zakresu przebudowy otwartych przestrzeni publicznych o charakterze placu, skweru, których integralnym elementem jest komponowana zieleń – mówi wiceprezydentka Agata Wojda.

W przypadku Skweru Sendlerowej, Rynku i terenu przed dawną synagogą, do zadań wykonawcy będzie należało opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej i wykonanie robót budowlano-montażowych oraz prac w zakresie zieleni na podstawie opracowanej dokumentacji.

Dla ulicy Bodzentyńskiej wraz z placem Świętego Wojciecha zamówienie obejmuje wykonanie robót budowlanych i nasadzeń oraz zapewnienie nadzoru archeologicznego i wykonanie badań archeologicznych w zakresie wskazanym przez Wojewódzkiego Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków w Kielcach.

Władze Kielc czekają na oferty od firm, które mają potencjał i doświadczenie z zakresu przebudowy otwartych przestrzeni publicznych jak place, skwery i komponowana zieleni. Są one przyjmowane do 20 lipca.

„Zielona Rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc” to projekt, na którego realizację miasto dostanie 90 procent dofinansowania ( ponad 20 mln zł) z Programu Inwestycji Strategicznych.

Co się zmienią te inwestycje ?

Ulica Bodzentyńska, która należy do najstarszych w Kielcach, po rewitalizacji ma być bardziej kameralna i uporządkowana. Pomysł zmian na ulicy Bodzentyńskiej pojawił się już kilka lat temu. Architekci z pracowni Tera Group, która wygrała konkurs architektoniczny na zagospodarowanie tej przestrzeni, zaproponowali strefę wypoczynku dla mieszkańców z dużą ilością zieleni. Nie zabraknie również elementów nawiązujących do historii otoczenia, na przykład zaznaczony ma być historyczny przebieg Silnicy.

Rynek w Kielcach - będą wielkie zmiany
Projekt zazielenienia Rynku przewiduje częściowe odbetonowanie jego płyty i posadzenie drzew bezpośrednio do gruntu. Rośliny zostaną posadzone na wschodniej pierzei w formie szpaleru. Aby zapewnić im dobre warunki do wegetacji zostanie zainstalowany podziemny system nawodnienia.

Nowe nasadzenia planowane są także po stronie południowej Rynku. Ciekawym elementem będzie stworzenie zielonej dominanty czyli wieży porośniętej wijącą się roślinnością na fundamentach starego rynku.
odatkowo zostanie zagęszczona zieleń od strony ulicy Warszawskiej.

Nowy wygląd terenu przed dawną synagogą w Kielcach
Ciekawie zapowiada się zagospodarowanie pasa zieleni przed dawnym budynkiem synagogi. W ramach projektu zostanie zrewitalizowany pas zieleni między jezdniami alei IX Wieków Kielc według koncepcji Ogrodu Wolności, architekta Michała Gdaka.
Projekt przewiduje nasadzenia roślin i zmianę ukształtowania terenu, co pozwoli odgrodzić cały ten obszar od intensywnego ruchu ulicznego, a także wytłumić hałas miasta. Oprócz nowej zieleni pojawią się elementy rekreacyjno - wypoczynkowe wkomponowane w rośliny, pozwolą spędzić tu czas w zadumie.

Zielona inwestycja jest częściową koncepcji pod nazwą Wyspy Zrozumienia (projekt powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozprawy o Europie), która zakładała zaadoptowanie budynku dawnej synagogi na centrum dialogu i przestrzeń wartości europejskich.

Jak będzie wyglądał skwer Sendlerowej w Kielcach?
Aby spełnić te oczekiwania skwer został podzielny na dwie części. Od strony ulicy Paderewskiego zaplanowano gąszcz zieleni z wykorzystaniem istniejących krzewów i drzew, ale zaplanowano też dosadzenie bylin i innych gatunków okrywowych, które utworzą zielony dywan. Aby osłonić skwer od ulicy Paderewskiego zaplanowano budowę ziemnych nisz obsadzonych roślinami, w których można ukryć ławki. Na ich szczycie można ustawić trejaże dla wijących się bluszczy.

W drugiej części skweru, bliżej Silnicy, powstanie strefa aktywności z elementami sprzyjającymi kontaktom towarzyskim. Tutaj przewidziane są ławki ustawione w grupach, które mogą utworzyć kuchnię ze stołem wygodnym dojedzenia, salon z ławkami w kształcie kanapy i stolikiem kawowym czy sypialnię, gdzie staną ławki wygodne do leżenia. W innym miejscu zaprojektowano długie siedziska dla większych grup czy osób, które chcą nawiązać kontakty.

Centralne miejsce na pograniczu obu stref zajmie altanka w kształcie szkieletu dużego zwierza, w której będzie można zorganizować małe spotkania. Przy rzece powstanie plac zabaw. Nie będzie to typowe miejsce z piaskownicą i karuzelą, ale zestaw klocków, z których będzie można budować, wspinać się po nich, huśtać czy bawić w chowanego. Przewidziano także miejsce na toaletę publiczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto