Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z dworca PKP w Kielcach znika historyczne wyposażenie. Co się z nim stanie?

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Czy tablica klapkowa z rozkładem jazdy zostanie w Kielcach jako historyczne wyposażenie dworca kolejowego ?  

Na kolejnych zdjęciach zobacz remont dworca PKP w Kielcach
Czy tablica klapkowa z rozkładem jazdy zostanie w Kielcach jako historyczne wyposażenie dworca kolejowego ? Na kolejnych zdjęciach zobacz remont dworca PKP w Kielcach Krzysztof Krogulec
Na remontowanym dworcu kolejowym w Kielcach rozpoczął się demontaż charakterystycznych dla niego elementów, jak neony, stare tablice z godzinami odjazdów i przyjazdów, czy tablice pamiątkowe. Co się z nimi stanie?

Remont dworca PKP w Kielcach

Wyposażenie dworca PKP pochodzi z 1971 roku. Kielecka Platforma Komunikacyjna zaproponowała na portalu społecznościowym Facebook, aby pamiątki związane z dworcem kolejowym zostały w Kielcach i trafiły na przykład do Muzeum Historii Kielc. Radna Anna Myślińska (Koalicja Obywatelska) złożyła do prezydenta Kielc interpelację w sprawie zabezpieczenia historycznych przedmiotów, które znajdują się na dworcu kolejowym.

- Dworzec PKP jest własnością kolei państwowych, ale władze miasta Kielce mogą wystąpić o zabezpieczenie pewnych elementów związanych z kultura materialną tego miejsca, jak napis na budynku Dworzec PKP, tablicy klapkowej odzwierciedlającej ruch pociągów, czy jeszcze innych drobnych elementów. Potrzebna jest wizja lokalna i rzetelna ocena sytuacji – informuje radna.

Podkreśla, że takiego działania zabrakło na remontowanym dworcu autobusowym i niewiele zostało z dawnego jego wyposażenia.

Demontaż wyposażenia dworca PKP w Kielcach

Demontaż wyposażenia niektórych elementów dworca PKP już się rozpoczął, a kolejarze mają wobec nich swoje plany, ale nie znaczy to, że niektóre elementy nie mogą zostać w Kielcach.

- Neony dworcowe oraz tablice pamiątkowe zostały już zabezpieczone przez wykonawcę robót. Natomiast pragotrony (czyli klapkowe tablice przyjazdów i odjazdów pociągów) dopiero zostaną zdemontowane. Każdy z tych elementów czeka nieco inna przyszłość – informuje Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami Polskich Kolei Państwowych w Warszawie. - Klapkowe tablice przyjazdów i odjazdów zostaną zwrócone ich właścicielowi, czyli spółce PKP TELKOL i ona podejmie dalsze decyzje w zakresie ich przyszłości. Tablice pamiątkowe powrócą na dworzec po zakończeniu inwestycji. Natomiast w sprawie neonów prowadzimy obecnie rozmowy z dwoma instytucjami kultury co do ich przekazania.

Prace na dworcu kolejowym w Kielcach

Remont dworca kolejowego rozpoczął się na początku lutego. Trwają w nim prace rozbiórkowe w pomieszczeniach z wyjątkiem hali dla podróżnych oraz na dachu. Na parterze nadal są obsługiwani podróżni. Usunięto też większość okien i drzwi.

Tymczasowy dworzec kolejowy w Kielcach

Podróżni będą obsługiwani w remontowanym budynku do czasu otwarcia dworca tymczasowego, którego budowa jest na ukończeniu. Miała trwa około dwa miesiące. PKP nie podaje nawet przybliżonego terminu jego otwarcia.

- Uruchomienie dworca tymczasowego nastąpi niezwłocznie po zakończeniu wszystkich prac związanych z jego przygotowaniem, a także uzyskaniu wszelkich niezbędnych pozwoleń i zakończeniu procesu przeniesienia do niego kas biletowych. O zmianie w organizacji ruchu poinformujemy ze stosownym wyprzedzeniem – dodaje Bartłomiej Sarna.

Tymczasowy kontenerowy dworzec jest zlokalizowany pomiędzy Galerią Wieża Sztuki, a budynkiem Poczty Polskiej.

Przebudowa dworca w Kielcach to jedna z większych inwestycji dworcowych w Polsce. Budynek zachowa swoją historyczną bryłę i wygląd, ale stanie się obiektem nowoczesnym, funkcjonalnym i przyjaznym dla wszystkich podróżnych. Inwestycja Polskich Kolei Państwowych S.A warta jest 44,2 miliona złotych. Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych po przebudowie to druga połowa 2023 roku.

Zobacz, co się dzieje na dworcu PKP w Kielcach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto