Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z dworca kolejowego w Kielcach został szkielet, ale całego nie rozbiorą. Zobacz na zdjęciach, jak idą prace

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Z dworca kolejowego w Kielcach pozostał tylko szkielet. Zobacz na zdjęciach, jak idą prace >>>
Z dworca kolejowego w Kielcach pozostał tylko szkielet. Zobacz na zdjęciach, jak idą prace >>>Krzysztof Krogulec
Z dworca kolejowego w Kielcach pozostał tylko szkielet. W czwartek, 28 kwietnia od rana przy budynku pracuje dźwig i zwyżka. Niebawem rozpocznie się budowa nowych konstrukcji. Zobacz na zdjęciach, jak idą prace.

Rozbierają dworzec kolejowy w Kielcach

Z części budynku położonej po północnej stronie pozostał tylko szkielet. Wnętrze jest wyburzone, wyrwano też wszystkie okna. Zostały tylko ściany zewnętrzne i stropy.

Z kolei w części budynku (bliżej poczty), w której do niedawna prowadzona była obsługa podróżnych prace rozbiórkowe są mniej zaawansowane.

W czwartek rano przed budynkiem stanęła zwyżka i przy jej pomocy zdemontowano zegar z elewacji gmachu.

- Po otwarciu dworca tymczasowego, wykonawca rozpoczął prace rozbiórkowe w częściach obiektu, w których do tej pory była prowadzona obsługa podróżnych i pomieszczeniach biurowych, do niedawna zajmowanych przez spółki kolejowe – informuje Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami Polskich Kolei Państwowych S.A. w Warszawie. - Jeszcze w tym tygodniu na budowę zostanie wprowadzony „cięższy” sprzęt budowlany, wspomagający prace rozbiórkowe. Oprócz tego trwają przygotowania do rozpoczęcia robót konstrukcyjnych.

Podróżnych obsługuje dworzec tymczasowy, który znajduje się po stronie południowej stacji, koło Wieży Sztuki i Poczty Polskiej.
Pisaliśmy o nim:

Dworzec PKP w Kielcach zachowa kształt

Przebudowa dworca w Kielcach to jedna z większych inwestycji dworcowych w Polsce. Gmach zachowa obecny charakter i kształt, ponieważ dworzec jest wpisany do ewidencji zabytków. Wnętrze budynku zostanie poddane całkowitej modernizacji z usunięciem szeregu ścian konstrukcyjnych i wykonaniem nowych słupów żelbetowych. Na dworcu powstanie reprezentacyjny hol, w którym znajdą się kasy, toalety (wc będzie też w podziemiu), centrum obsługi pasażera, poczekalnie z miejscem do zabawy dla dzieci, a także sklepy i inne lokale komercyjne. Na pierwszym piętrze zaprojektowano pomieszczenia administracji dworca oraz pod wynajem na biura. Tutaj jednym z lokatorów będzie jednostka Urzędu Miasta – Zarząd Transportu Miejskiego. Na drugim piętrze znajdą się pomieszczenia Polregio oraz Straż Ochrony Kolei. Skrzydła boczne budynku będą przeznaczone na funkcje komercyjne – przede wszystkim biurowe.

Fasada budynku pozostanie szklana, choć w nowej wersji. Lokalizacja wejścia do stacji nie zmieni się. Budynek stanie się obiektem nowoczesnym, funkcjonalnym i przyjaznym dla wszystkich podróżnych.

Inwestycja Polskich Kolei Państwowych S.A. warta jest 44,2 miliona złotych.

Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych po przebudowie to druga połowa 2023 roku.

Na budowie wiele się dzieje - zobaczcie zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto