Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyremontują dworzec kolejowy w Kielcach. A co z obiecaną budową parkingu nad torami?

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Niebawem rozpocznie się remont dworca kolejowego w Kielcach, ale to za mało aby cała stacja i jej otoczenie wyglądało porządnie.
Niebawem rozpocznie się remont dworca kolejowego w Kielcach, ale to za mało aby cała stacja i jej otoczenie wyglądało porządnie. Krzysztof Krogulec
Zapowiadany remont budynku dworca PKP w Kielcach, który ma się rozpocząć w drugiej połowie roku to tylko fragment planowanej inwestycji. W tym samy czasie miała być prowadzona modernizacji linii kolejowej oraz budowa parkingu nad torami. Pilnej przebudowy potrzebuje też Plac Niepodległości. Kiedy ruszą pozostałe prace, które unowocześnią całą stację?

Przebudowa dworca kolejowego wraz z tunelem ma się zacząć w drugiej połowie roku. W ubiegłym tygodniu ogłoszono przetarg na wybór wykonawcy. Prace potrwają 17 miesięcy czyli prawdopodobnie na przełomie 2022 i 23 roku budynek w nowej formie będzie gotowy. A co z planami modernizacji i rozbudowy pozostałej infrastruktury, która składa się na funkcjonowanie stacji kolejowej?

Prezydent Kielc zapanował budowę parkingu nad torami oraz zapewnienie infrastruktury, która umożliwi dostanie się do tuneli i dworca osobom niepełnoprawnym. Teraz dostępu bronią schody, które muszą też pokonywać podróżni z walizkami.

Modernizacji wymaga także plac Niepodległości przed budynkiem dworca, który jest w fatalnym stanie, po tym jak służył jako dworzec tymczasowy dla autobusów, gdy remontowano słynny „spodek”.

Kolejowa spółka PKP – PLK zobowiązała się też do modernizacji peronów i torów.
Od kilku lat jednak mimo zapowiedzi nie powstał projekt tych prac. Ostatni krok zrobiono w ubiegłym roku, kiedy doszło do zawarcia porozumienia między Urzędem Miasta i Spółka PKP-PLK. To spółka kolejowa ma przygotować koncepcję programowo – przestrzenną, która obejmie przebudowę peronów, torów oraz budowę parkingu nad torami.
- W ubiegłym roku spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała z miastem Kielce porozumienie dotyczące realizacji i koordynacji prac związanych z przebudową stacji Kielce i budową parkingu nad torami. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu zawierającego opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej inwestycji. Dokument określi szczegóły planowanych prac w rejonie stacji i umożliwi realizację kolejnych etapów inwestycji przez PLK i miasto. Inwestycja zapewni wyższy komfort podróży koleją i komunikacji w Kielcach. Spółka PKP PLK współpracuje z Biurem Inwestycji Urzędu Miasta w celu doprecyzowania opisu przedmiotu zamówienia, co pozwoli na ogłoszenie przez spółkę postępowania przetargowego – przypomina rzecznik prasowy prezydenta, Kielc Tomasz Porębski.

Urząd Miasta czeka na koncepcją, przekazał na jej przygotowanie kolejowej spółce 250 tysięcy złotych. Dokument pozwoli przygotować projekt a następne ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy budowy parkingu nad torami.
Spółka PKP- PLK jednak do tej pory nie ogłosiła przetargu na przygotowanie koncepcji, ponieważ nie wie, kiedy będzie miała przyznane pieniądze na wykonanie modernizacji torów.

- Przebudowa stacji Kielce jest planowana w perspektywie finansowej 2021-2027, po zapewnieniu środków finansowych. Być może decyzja o zapewnieniu finansowania inwestycji zapadnie wciągu kilku miesięcy i wtedy ogłosimy przetarg na wyłonienie koncepcji
– informuje Izabela Miernikiewicz, rzecznik prasowy spółki. - Następnym krokiem będzie przetarg na projekt i wykonawcę modernizacji w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, będzie on dotyczył peronów, natomiast miasto ogłosi swój konkurs na budowę parkingu.

Dodaje, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują przebudowę stacji Kielce, której efektem będzie wygodny, lepszy dostęp do pociągów dla podróżnych. - Trzy perony w stolicy województwa świętokrzyskiego zastąpią nowe wyższe platformy, które ułatwią wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Inwestycje PLK poprawiają komfort korzystania z kolei i poruszania się po terenach kolejowych. W ramach modernizacji stacji Kielce przebudowane zostanie przejście pod torami. Dzięki zabudowie wind, wszyscy podróżni, także osoby o ograniczonej możliwości poruszania się czy pasażerowie z ciężkim bagażem zyskają dogodniejszą drogę do pociągu. Planowana modernizacja stacji obejmie również przebudowę torów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym – przypomina.

Władze Kielc na razie nie planują remontu zniszczonej nawierzchni Placu Niepodległości, przedpola stacji kolejowej. - Najpierw powinno się wyprowadzić z niego parkujące samochody a dopóki nie będzie parkingu trudno zmienić tę funkcję placu – przyznaje Artur Hajdorowcz, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki w Urzędzie Miasta.
Zrobiono natomiast krok w przystosowaniu tunelu do potrzeb osób niepełnosprawnych, który jest własnością PKP ale wejścia do niego należą do miasta. Powstała koncepcja budowy trzech wind, które służyłyby także podróżnym z walizkami.
Windy jeszcze w tym roku nie powstaną, ale być może uda się to w przyszłym roku.

- Koncepcja pokazała nam jakie są możliwości lokalizacji wind i ile to będzie kosztowało. Realizacja tej inwestycji będzie zależała od dochodów miasta. W obecnej sytuacji wydanie 500 tysięcy złotych a tyle potrzeba na windy to bardzo dużo. Nie wiemy jak będzie sytuacja finansowa miasta w przyszłym roku, jest bardzo wiele niewiadomych więc na razie trudno jest planować wydatki – przyznaje Bożena Szczypiór, wiceprezydentka Kielc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto