Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy spektakl w wykonaniu podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kielcach. Tak celebrowano Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wyjątkowy spektakl w wykonaniu podopiecznych Domu Pomocy Społecznej imienia świętego Brata Alberta w Kielcach. Tak w poniedziałek, 10 października celebrowano Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Wyjątkowy spektakl w wykonaniu podopiecznych Domu Pomocy Społecznej imienia świętego Brata Alberta w Kielcach. Tak w poniedziałek, 10 października celebrowano Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Krzysztof Krogulec/archiwum placówki
Wyjątkowy spektakl pod tytułem "Ziemia jest Twoim okrętem, nie siedzibą" przygotowały podopieczne Domu Pomocy Społecznej imienia świętego Brata Alberta w Kielcach. W taki sposób, w poniedziałek 10 października, panie celebrowały Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Przedstawienie podziwiali podopieczni trzech innych Domów Pomocy Społecznej z terenu Kielc.

"Ziemia jest Twoim okrętem, nie siedzibą", czyli wyjątkowy spektakl w wykonaniu podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kielcach

10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji, w poniedziałek, w Domu Pomocy Społecznej imienia świętego Brata Alberta przy ulicy Stefana Żeromskiego 6 w Kielcach, odbył się wyjątkowy pokaz aktorskich umiejętności damskiej grupy teatralnej "Albercik", która od 10 lat działa w placówce.

Zobacz zdjęcia ze spektaklu

Panie, pod opieką księdza Sebastiana Lewczuka przygotowały spektakl pod tytułem "Ziemia jest Twoim okrętem, nie siedzibą". Artystki z wielkim zaangażowaniem i pietyzmem wystawiły sztukę. Zdolne aktorki nauczyły się na pamięć bardzo długich kwestii, a wcielając się w przypisane role, bardzo autentycznie je odegrały.

- Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przygotowaliśmy inscenizację ekologiczną nawiązującą do świętego Franciszka z Asyżu - patrona ekologów. W inscenizacji chcieliśmy skłonić do refleksji, że działanie przeciwko naturalnemu środowisku to nic innego, jak działanie przeciwko samemu sobie

- przyznał opiekun grupy, ksiądz Sebastian Lewczuk.

Po inscenizacji, podopieczne domu imienia świętego Barta Alberta wraz z opiekunami, zaprosili gości z trzech kieleckich Domów Pomocy Społecznej: imienia profesora Antoniego Kępińskiego, imienia Jana i Marysieńki Sobieskich oraz z domu przy ulicy Miodowej, na zabawę i poczęstunek.

Jak podkreśla dyrektor Domu Pomocy Społecznej imienia świętego Barta Alberta w Kielcach, Alina Rogula, dla wszystkich podopiecznych, wychowawców i opiekunów placówki, był to bardzo ważny dzień.

- Tym przedstawieniem żyje dziś cały dom. Jesteśmy bardzo dumni z naszych podopiecznych - przyznała pani dyrektor.

W naszym domu dużo się dzieje
W Domu Pomocy Społecznej imienia świętego Barta Alberta w Kielcach, prowadzonych jest wiele form terapii zajęciowej, między innymi zajęcia plastyczne, teatralne, zajęcia z szydełkowania i inne. O tym, że dzieje się tu bardzo wiele, mogą świadczyć liczne prace, które można podziwiać na ścianach placówki.

- Nasze zajęcia wynikają z zainteresowań naszych mieszkanek. Jeżeli widzimy, że mieszkanka umie czy lubi malować, wyszywać to takie zajęcia organizujemy. Staramy się angażować mieszkanki i wykorzystywać ich potencjał. Ponieważ ksiądz wydobył z naszych mieszkanek talent aktorski, to dziś mogą one przed nami występować. Często też zapraszamy do nas gości. Pandemia była dla nas trudnym czasem i wyzwaniem, bowiem my lubimy jak ktoś do nas przychodzi. Cieszymy się, że odwiedzają nas podopieczni z innych domów, że mogą obejrzeć taki spektakl i są zainteresowani - dodała dyrektor Alina Rogula.

Dom Pomocy Społecznej imienia świętego Brata Alberta w Kielcach zamieszkują panie z przewlekłymi chorobami psychicznymi. Dom posiada 104 miejsca. Wszystkie zazwyczaj są zajęte.

O grupie teatralnej "Albercik" słów kilka
Grupa Teatralna "Albercik" powstała jesienią 2012 roku. Swoją nazwę zawdzięcza świętemu Bratu Albertowi – który jest patronem domu przy ulicy Żeromskiego w Kielcach. Jej założycielem i opiekunem artystycznym jest ksiądz Sebastian Lewczuk. Scenografię i charakteryzację przygotowuje Kinga Groszczyńska-Mazur.

W różnych okresach działalności grupa "Albercik" liczyła 9-13 osób. Wiele z nich uczy się swoich kwestii na pamięć - często długich i trudnych. Próby odbywają się systematycznie trzy razy w tygodniu. Warto podkreślić, że w swoim dorobku grupa ma zarówno autorskie przedstawienia, np. inspirowane poezją Wisławy Szymborskiej jak i doskonale znane, klasyczne takie jak: "Mały Książe", "Zemsta", "Skąpiec" Moliera, "Poskromienie złośnicy" Szekspira, czy "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery. Panie przygotowują występy również na okoliczność świąt, corocznie jest to Kolędnica czy inscenizacje m.in. z okazji Dnia Kobiet czy Walentynek.

Podczas spotkań, mieszkanki nie tylko ćwiczą pamięć, ale niejednokrotnie odkrywają w sobie talenty aktorskie. Wspólne przeżywanie pozytywnych emocji pozwala przełamywać barierę nieśmiałości, dostarcza wielu pozytywnych bodźców, poprawia nastrój, wydobywa i aktywizuje emocje.

Zobacz zdjęcia ze spektaklu

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto