Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewódzkie uroczystości 229.rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w Kielcach. Było wyjątkowo [ZDJĘCIA]

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Skromniejsze niż zwykle z powodu obostrzeń spowodowanych epidemią koronawirusa były obchody 229 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Kielcach. Najpierw ponad sto osób uczestniczyło w mszy świętej polowej na placu przy Kościele Garnizonowym - parafii Matki Bożej Królowej Polski. Eucharystii przewodniczył ksiądz biskup Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej.

Po mszy tradycyjnie już wojewódzkie obchody odbyły się przed pomnikiem Stanisława Staszica w parku miejskim w Kielcach. Uczestniczyli w nich przedstawiciele administracji rządowej, parlamentarzyści, samorządowcy.

Zobacz też:
Święto Konstytucji 3 Maja w Kielcach od 1916 do dziś [UNIKALNE ZDJĘCIA]

- Konstytucja 3 Maja stała się na tamte czasy pewnym drogowskazem, mapą, po której powinno się kroczyć, aby budować państwo. I taką mapą konstytucja powinna również być dziś. Pamiętajmy jednak o tym, że aby mapa nadawała się do tego, by z niej korzystać - musi być aktualizowana. To nie może być mapa sprzed wielu lat, bo nasza Ojczyzna ciągle się rozwija. I nawigując według mapy sprzed lat dojdziemy do ślepego zaułka. Nie traktujmy konstytucji jako martwego tworu - mówił wojewoda Zbigniew Koniusz.

Podkreślił, że warto naśladować twórców Konstytucji 3 Maja. - Idźmy tamtą drogą, bo to, co zawarto w jej przepisach było rewolucją na całą Europę. Dziś sytuacja, w jakiej się znajdujemy, pokazuje, że Polska jest nadal silnym i wspaniałym narodem, który w obliczu zagrożenia potrafi zdyscyplinować się oraz zjednoczyć - powiedział wojewoda.
Wspólny wieniec w imieniu społeczeństwa Kielecczyzny z wojewodą złożyli marszałek województwa Andrzej Bętko-wski i prezydent Kielc Bogdan Wenta.

W uroczystościach przy pomniku Stanisława Staszica w kielecki, Parku Miejskim uczestniczyli miedzy innymi: wiceminister sportu, poseł Anna Krupka; wojewoda Zbigniew Koniusz; marszałek województwa Andrzej Bętkowski, parlamentarzyści - posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, poseł Krzysztof Lipiec, senator Krzysztof Słoń, prezydent Kielc Bogdan Wenta, wiceprezydent Kielc Marcin Różycki , starosta kielecki Mirosław Gębski, reprezentanci wojska i służb mundurowych.

Pomnik Staszica to miejsce wyjątkowe. Tu w okresie I wojny światowej, w 1916, 1917 i 1918 odbywały się odbywało się świętowanie kolejnych rocznic Konstytucji 3 Maja . Od 1919 roku obchody Konstytucji 3 Maja stały się oficjalnym świętem państwowym i kilka lat świętowano przy Staszicu. Po zamachu majowym w 1926 roku zaniechano uroczystości w kieleckim parku. Przeniosły się one do centralnych części miasta. Towarzyszyły im uroczyste msze święte w kieleckiej Katedrze, defilady wojskowe oraz akademie w Teatrze Polskim przy ulicy Sienkiewicza. W okresie okupacji niemieckiej, 3 maja nie można było obchodzić. Podobnie było po 1945 roku, kiedy komuniści wykreślili ten dzień ze świąt narodowych. Został on przywrócony w 1990 roku

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto