Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Witold Pilecki i czerwiec 1976 roku. Nowe wystawy w „Przystanku Historia” Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach

Tomasz Trepka
Ekspozycje poświęcone Witoldowi Pileckiemu oraz dramatycznym wydarzeniom, które miały miejsce w czerwcu 1976 roku zostały zaprezentowane w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Pierwsza z wystaw przedstawia Witolda Pileckiego. Jest on dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci okresu II wojny światowej. Walczył w wojnie obronnej 1939 roku. Zaangażowany w działalność konspiracyjną w okresie okupacji niemieckiej. Używał fikcyjnych nazwisk Tomasz Serafiński, Leon Bryjak oraz Jan Uznański.

Pilecki był „ochotnikiem do Auschwitz”. O tym, jak wygląda obozowe życie informował swoich przełożonych. Jednocześnie zorganizował tam organizację konspiracyjną. W raporcie sporządzonym już po ucieczce napisał: „Tu oddaliśmy wszystkie wielkie worki, do których odpowiednio przywiązano numery. Tu ostrzyżono nam włosy na głowie i ciele, pokropiono trochę prawie zimną wodą. Tu wybito u mnie pierwsze dwa zęby za to, że numer ewidencyjny na tabliczce napisany niosłem w ręku, a nie w zębach, jak tego w tym dniu chciał »bademeister«.

Dostałem w szczękę ciężkim drągiem. Wypadły dwa zęby. Pociekło trochę krwi”. Zbliżająca się ofensywa Armii Czerwonej zmusiła do zmiany form konspiracji. Pilecki działał w antykomunistycznej organizacji „Niepodległość”. Wyruszył na Zachód, jednak postanowił wrócić do kraju. Wtedy też ponownie zaangażował się w działalność niepodległościową. Został aresztowany w maju 1947 roku. Poddano go okrutnemu śledztwu. Został oskarżony o szpiegostwo i skazany na karę śmierci. Nie skorzystano z prawa łaski. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku. Po 1989 roku w całości zrehabilitowano Witolda Pileckiego. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Nadal nie odnaleziono jego szczątków.

Druga z ekspozycji przybliża wydarzenia w czerwcu 1976 roku. Spowodowane były radykalną podwyżką cen. Łącznie fala strajków i demonstracji ulicznych, jakie miały miejsce 25 czerwca 1976 roku, objęła około 70 – 80 tysięcy osób, co najmniej 90 zakładów pracy w 24 województwach. Represje w postaci utraty pracy, wysokich kar finansowych, a nawet wieloletnich wyroków więzienia uderzyły w robotników zbuntowanych zakładów oraz ich rodziny. Masowe protesty ukazały jednak słabość komunistycznych rządów w Polsce. Wydarzenia z czerwca 1976 roku nie tylko zmusiły ekipę Edwarda Gierka do wycofania się z podwyżki cen, ale dodatkowo doprowadziły do powstania akcji pomocy robotnikom szykanowanym i skazywanym za udział w demonstracjach.
Wystawy dostępne będą dla zwiedzających do początku lipca 2021 roku w „Przystanku Historia” IPN przy ulicy Warszawskiej 5 w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto