MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki sukces uczniów Szkoły Podstawowej numer 27 imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kielcach. Są najlepsi w Polsce [WIDEO]

Paulina Baran
Paulina Baran
Zwycięska drużyna. Od lewej: Julia Brejdak, Paweł Wicherski, Nikodem Lazarek, Katarzyna Kula - uczniowie klasy VIIIc, Zuzanna Stochmal - uczeń klasy VIa.
Zwycięska drużyna. Od lewej: Julia Brejdak, Paweł Wicherski, Nikodem Lazarek, Katarzyna Kula - uczniowie klasy VIIIc, Zuzanna Stochmal - uczeń klasy VIa.
Wielkie brawa należą się drużynie Ka’Baczków, która reprezentowała Szkołę Podstawową numer 27 imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kielcach na I Ogólnopolskim Konkursie „Liga Sprawiedliwości”, zorganizowanym przez Departament Strategii i Funduszy Europejskich Ministerstwa Sprawiedliwości. To ogromny sukces w skali ogólnopolskiej!

Drużyna z kieleckiej szkoły po 10 tygodniach rozgrywek, zbieraniu punktów, fazie play-off dotarła do finału konkursu i zdobyła pierwsze miejsce na 106 szkół z całego kraju. Nagrodą dla członków drużyny była suma 2000 złotych. Uczniowie zwyciężyli tworząc teksty literackie, rozprawki, wiersze, przygotowywali prace plastyczne, plakaty oraz graficzno-tekstowe komiksy, nagrywali filmiki.

Zobacz zwycięskie filmy drużyny:

Konkurs trwał od 12 kwietnia do 18 czerwca 2021 roku, a jego celem było zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie edukacji prawnej, kształtowanie ich postaw obywatelskich i zaangażowania w życie społeczne, a także aktywizacja młodzieży w zakresie edukacji prawnej na poziomie lokalnym. Drużynę Ka’Baczków tworzyło pięcioro uczniów: Julia Brejdak, Katarzyna Kula, Nikodem Lazarek, Paweł Wicherski – uczniowie klasy VIIIc oraz Zuzanna Stochmal – uczennica klasy VIa. Opiekunami drużyny byli: pani Patrycja Karykowska, pani Edyta Król, pani Marta Manecka oraz pan Dawid Ślusarczyk.

To był trudny czas, ale dali radę
Edyta Król, nauczycielka i opiekun Drużyny Ka’Baczków wyjaśnia, że konkurs można określić jako istny maraton. - Rozgrywki trwały przez dziesięć tygodni, co tydzień w poniedziałek drużyna otrzymywała trzy zadania do wykonania, które trzeba było zrealizować i zgłosić najpóźniej w czwartek o godzinie 23:59. Dla uczniów był to trudny czas, szczególnie wtedy, gdy zdawali egzamin ósmoklasisty, bo oprócz nauki, musieli znaleźć czas na przygotowanie zadań: literackich, plastycznych, komiksów, filmików. Jednak wszyscy się mobilizowali, czego efektem jest to, że zajęliśmy pierwsze miejsce - uśmiecha się pani Ewa. - Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów. To było dziesięć tygodni dodatkowej pracy, a dzieci musiały trzymać się określonej konwencji i opierać cały czas na prawie, co też nie było dla nich łatwym zadaniem -dodaje.

Druga nauczycielka i opiekun drużyny, Patrycja Karykowska podkreśla, że przepisem na zwycięstwo było współdziałanie oraz świetna drużyna, złożona z kreatywnych, odpowiedzialnych, zaangażowanych dzieciaków.

- Jako nauczyciele, wiemy jaki potencjał noszą w sobie nasi uczniowie i dzięki temu do budowy drużyny podeszliśmy strategicznie. W drużynie mieliśmy trójkę doskonale wnioskujących literatów (Julia Bajdak, Katarzyna Kula, Nikodem Lazarek), młodzieżowego youtubera, którego umiejętności techniczne okazały się nieocenione przy montażu filmów (Paweł Wicherski), a także utalentowaną młodą plastyczkę, która dbałą o wizualną oprawę zadań (Zuzanna Stochmal). Również jako opiekunowie postawiliśmy na ścisłą współpracę i podział zadań, ja czuwałam nad pracą dzieci od strony plastyczno-wizualnej, pani Edyta Król doradzała uczniom od strony literacko-prawnej, pani Marta Manecka zamieszczała informacje o Naszych kolejnych wyczynach na stronie internetowej szkoły, a pan Dawid Ślusarczyk zgłaszał realizację wszystkich zadań - wyjaśnia pani Patrycja i dodaje, że konkurs był bardzo inspirujący, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.
- Można powiedzieć, że rośliśmy w siłę razem z upływem kolejnych tygodni rozgrywek i realizacją kolejnych zadań, ponieważ stopniowo wypracowaliśmy sobie jako drużyna własny styl – widać to, gdy obejrzy się kolejne prace Naszego zespołu. Najbardziej podobała Nam się humorystyczna konwencja konkursu, którą widać m. in. gdy popatrzymy na bohaterów Ligi Sprawiedliwości. Mamy zatem panią Sędzię Stanisławę Temidzką, której nazwisko nawiązuje do bogini sprawiedliwości Temidy, pana Prokuratora Przemysława Docieklaka, którego przyjacielem jest owczarek niemiecki wabiący się Nakaz, panią Adwokat Alicję Kauzyperdę z ulubioną papugą o imieniu Mecenas oraz pana Komornika Krzysztofa Zabrał, którego pupilkiem była Agama Culpa – jej imię znaczy „Wina”. Dzięki temu przymrużeniu oka, jako drużyna mogliśmy trochę pobawić się humorem i łatwiej wpasować w narzuconą przez organizatora konwencję, a trudne prawnicze zagadnienia nabrały życia i kolorów - podkreśla pani Patrycja.


Uczniowie szczęśliwi

Uczeń klasy VIII c, Paweł Wicherski zdradza, że najbardziej odpowiedzialny był za dwa ostatnie zadania z filmami. - Nagrywałem je razem z panią Patrycją, a potem montowałem. Największym wyzwaniem było dla mnie ostatnie zadanie. Nagraliśmy 18 minutowy film, który musiałem odpowiednio zmontować. Film był nagrywany w jakości 4K, ważył około 5 GB, łącznie z montażem, wyeksportowaniem i publikacją Internecie na każdy z filmików poświeciłem około 3 godziny. W wygranej najbardziej cieszy mnie nagroda pieniężna, dzięki niej dołożyłem sobie pewną sumę do mojej pierwszej lustrzanki, a ona pozwoli mi na rozwijanie moich pasji - przyznaje Paweł.

Katarzyna Kula z klasy VIIIc wyjaśnia, że jej zadaniem w konkursie było przygotowanie zadań od strony literackiej, pisała między innymi rozprawki, opowiadania, wiersze. - Wspólnie przygotowywaliśmy także scenariusze do naszych filmików, z podziałem na role oraz dialogi do naszych komiksów. Bardzo podobało mi się to, że aby dobrze odpowiedzieć na zadania musiałam wejść do świata wykreowanego przez organizatorów, wcielać się w różne postaci, spojrzeć na przedstawione sprawy i sytuacje z różnych punktów widzenia. W Naszej wygranej najbardziej cieszy mnie prestiż, który zdobyliśmy jako drużyna i szkoła - mówi Katarzyna.

Julia Brejdak, uczennica klasy VIIIc podsumowuje, że warto było wziąć udział w tym konkursie, ponieważ uświadomiła sobie, że nieznajomość prawa szkodzi. - Cieszę się, że jako młoda osoba, dzięki udziałowi w tym projekcie mogłam dowiedzieć się więcej o różnych niuansach prawa. Fajne jest też to, że mogłam ćwiczyć argumentację, bo każde zadanie wymagało zastosowania odpowiednich argumentów i korzystania z przepisów prawa, zawartych w ustawach, kodeksach, rozporządzeniach - wyjaśnia Julia.

Nikodem Lazarek z klasy VIIIc także mówi o tym, że warto było wziąć udział w konkursie, ponieważ wszyscy uświadomili sobie, że Kielce mają bardzo zdolną i kreatywną młodzież. Dodatkowym bonusem były: nagroda, dobra zabawa i wspólne działanie całego zespołu.

Zuzanna Stochmal z klasy VIa na czas konkursu została drużynowym plastykiem i grafikiem. - W każdym tygodniu przygotowywałam po kilka prac plastycznych, które miały zilustrować poszczególne zadania, uzupełnić część literacką, którą tworzyła pozostała część drużyny. Moje prace tworzyłam bardzo różnymi technikami: malowałam farbami, pastelami, wyklejałam prace plasteliną, piórami, kawą, używałam też technik graficznych. Każdy projekt wymagał ode mnie dużo czasu i kreatywności, czasem pomysły podsuwała mi pani Patrycja. Bardzo cieszę się z wygranej, bo wiem, że każdy z nas dał z siebie wszystko, abyśmy zwyciężyli - zaznacza Zuzanna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto