MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki pożar Kielc. 224 lata temu ogień strawił niemal cały Rynek i centrum miasta. Zobacz zdjęcia z XIX i XX wieku

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
1885 , Kielecki Rynek. Na kolejnych zdjęciach zobacz jak przez dziesięciolecia zmieniał się Rynek w Kielcach
1885 , Kielecki Rynek. Na kolejnych zdjęciach zobacz jak przez dziesięciolecia zmieniał się Rynek w Kielcach
24 maja 1800 roku drewniana zabudowa rynku oraz części miasta ściągnęła na Kielce prawdziwą katastrofę. Wybuchł pożar, który strawił niemal wszystkie domy w centrum.

Wielki pożar Kielc. Ogień strawił prawcie cały Rynek

Jak donosiła „Gazeta Krakowska” z 9 lipca 1800 roku pożar rozpoczął się 24 maja około godziny 10 na kieleckim rynku, gdzie była „największa gęstwina domów”. Na nic zdały się wcześniejsze zabiegi władz miasta.

Jeszcze w 1749 roku wydano ordynację, w której określono liczbę narzędzi przeciwpożarowych zdeponowanych w ratuszu oraz przy każdym domu. Nakazywano regularne czyszczenie kominów. W myśl zapisów należało również, by w porze letniej, przy każdym domu znajdowała się beczka z wodą.

Kataklizm doszczętnie zniszczył mieszczańską część miasta wokół rynku. Według ustaleń profesor Urszuli Oettingen spłonęło 276 budynków i murowany ratusz. Ocalało jedynie kilka domów, przedmieścia oraz Wzgórze Zamkowe. Pomimo zaangażowania mieszkańców w odbudowę, która postępowała szybko, pożar pogrążył miasto gospodarczo na kilkanaście lat.

Wkrótce architekci przystąpili jednak do uporządkowania planu przestrzennego centrum Kielc. Jak większość miejskich rynków, tak i kielecki, otoczony był kamienicami. Po pożarze z 1800 roku większość z nich była już wyłącznie murowana – budowana z kamienia i cegły. Władze miasta wykupiły plac, który pozostał po spalonym drewnianym domu, znajdującym się w południowo-zachodnim narożniku rynku, i wykorzystały go, by przedłużyć obecną ulicę Leśną.

W tym samym okresie, utworzono przejście do ulicy Orlej. Był to początek obecnej ulicy Warszawskiej, którą ostatecznie utworzono w latach trzydziestych XIX wieku. Sam ratusz, który spłonął w 1800 roku został rozebrany kilkanaście lat później – w 1818 roku. Niestety nie zachowały się jego żadne wizerunki.

Zobacz archiwalne zdjęcia kieleckiego Rynku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto