Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki Piątek 2020 w parafii bł. Karoliny w Tychach: Krzyż tajemnicą naszego zbawienia. ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Wielki Piątek 2020 w parafii bł. Karoliny w Tychach
Wielki Piątek 2020 w parafii bł. Karoliny w Tychach Jolanta Pierończyk
Wielki Piątek 2020 w parafii bł. Karoliny w Tychach. "Krzyż jest tajemnicą naszego zbawienia", powiedział ks. Marcin Matonóg w kazaniu.

Wielki Piątek 2020. Drugi dzień tego wyjątkowego Triduum Paschalnego, który każdy przeżywa przed monitorem komputera lub ekranem telewizora, bo ze względu na epidemię koronawirusa wszystkie msze i nabożeństwa w archidiecezji katowickiej odbywają się sine populo, czyli bez ludzi.

Starannie przygotowane, choć nie do końca tak, jak w normalnym czasie uroczystości Triduum Paschalnego, są transmitowane często przez internet.

Liturgię Wielkiego Piątku 2020 w parafii bł. Karoliny w Tychach sprawowali wszyscy księża. Zwykle uroczystość ta zaczyna się od tego, że wszyscy oni leżą krzyżem na ołtarzu. Tym razem, po raz pierwszy, krzyżem leżał jedynie proboszcz jako główny celebrans, a wikarzy klęczeli.

Wielki Piątek to dzień adoracji krzyża św.

W Wielki Piątek koncentrujemy się na krzyżu, który jest tajemnicą naszego zbawienia. W prefacji o krzyżu św. kapłan śpiewa: "Na drzewie rajskim śmierć wzięła początek, na drzewie Krzyża powstało nowe życie, a szatan, który na drzewie zwyciężył, na drzewie również został pokonany, przez naszego Pana, Jezusa Chrystusa

- mówił ks. Marcin Matonóg w kazaniu.

Przypomniał też, że w pieśni wielkopostnej śpiewamy: "Krzyżu święty, tyś znakiem nadziei, nie znakiem rozpaczy".

- Dziś, podczas liturgii, nawet ołtarz nie jest przystrojony. Bez obrusu, kwiatów, świece zgaszone. To ma nam przypominać, że w Wielki Piątek to krzyż, krzyż Chrystusa, powinien być w centrum - mówi ks. Marcin, a zachęcając wiernych do adoracji krzyża w swoich domach, prosił, by mieć świadomość, że "wisząc na krzyżu Chrystus myślał o twoim życiu, twoich grzechach. Myślał o tobie".

W swoim kazaniu przytoczył też słowa ks. dr. Tomasza Wojtala, byłego wikariusza parafii bł. Karoliny w Tychach, dziś sekretarza metropolity katowickiego, wypowiedziane podczas kazania pasyjnego trzy lata wcześniej. Kazania, gdzie ks. dr Tomasz Wojtal użył słowa, które wówczas na nikim nie zrobiło większego wrażenia: wirus.

Powiedział wtedy:

Grzech pierworodny to skażenie świata, który zna dobro i zło. To jest jak wirus, który dzięki Chrystusowi przestał być śmiertelny, ale wciąż tkwi w każdej komórce tego świata.

TRANSMISJA liturgii Wielkiego Piątku u Karoliny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto