MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc jest ruchomym świętem. Dlaczego data się zmienia?

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto w kulturze chrześcijan. Kiedy obchodzimy Wielkanoc w 2024 roku?
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto w kulturze chrześcijan. Kiedy obchodzimy Wielkanoc w 2024 roku? Andrzej Banaś
Kiedy w tym roku wypadnie Wielkanoc? Święta Wielkiej Nocy będziemy w tym roku obchodzić 31 marca i 1 kwietnia 2024 roku. Czasami obchodzimy Wielkanoc wcześniej, czasami później. Od czego zależy, kiedy wypada Wielkanoc?

Spis treści

O ile termin Świąt Bożego Narodzenia jest zawsze jasno określony - 25 grudnia, o tyle data Świąt Wielkanocnych nie jest już taka oczywista. Wielkanoc to święto ruchome i wypada zawsze między 22 marca a 25 kwietnia.

Co to jest Wielkanoc?

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto w kulturze chrześcijan. Upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchody Świąt Wielkiej Nocy miały różną postać, ale ostatecznie przyjęły formę Triduum Paschalnego, poprzedzonego 40-dniowym Wielkim Postem. Trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia to: Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania.

Obchodzenie Wielkanocy ma swój początek jeszcze w kalendarzu hebrajskim.

Kiedy obchodzimy Wielkanoc?

Termin Wielkanocy jest ruchomy, ponieważ związany jest z fazami księżyca. W przeciwieństwie do nas i kalendarza słonecznego,

Żydzi posługiwali się kalendarzem księżycowym. W kalendarzu księżycowym miesiąc ma niespełna 28 dni, a nie 30 lub 31, ponieważ liczbę dni wyznacza okres od jednej do kolejnej pełni.

W tym roku Wielkanoc katolicka wypada w ostatnią niedzielę marca. Pierwszy dzień świąt będziemy obchodzić 31 marca, a drugi – 1 kwietnia 2024 roku.

Astronomiczna wiosna rozpoczyna się 20 marca (kalendarzowa 21 marca) i od tego dnia wyczekuje się wiosennej pełni księżyca, a zaraz po niej pierwszej niedzieli. Wtedy obchodzimy Wielkanoc.

Historia obchodów Wielkanocy

Jednak do końca II wieku kościoły wschodnie obchodziły Wielkanoc według swojego kalendarza, zaś kościoły zachodnie, pozostające w związkach z Rzymem - według swoich obliczeń. Dodatkowe różnice - powodujące, że data Wielkanocy w różnych Kościołach przypada w odstępie nawet 4, czy 5 tygodni - spowodowały różnice w kalendarzu.

Kościół katolicki posługuje się wprowadzonym w XVI w. kalendarzem gregoriańskim. Kościół prawosławny pozostał przy kalendarzu juliańskim. Różnica między nimi wynosi obecnie 13 dni. W innym dniu przypada więc dzień 21 marca, a co za tym idzie - różnie mogą być wyznaczone wiosenne pełnie księżyca.

Wreszcie papież Wiktor (189-198), postanowił ujednolicić obchody Wielkanocy dla całego Kościoła. Choć obłożył ekskomuniką tych, którzy nie poddali się nakazowi, wielu nic sobie z tego nie robiło. Dopiero Sobór Nicejski w 325 roku zdecydował ostatecznie o świętowaniu Wielkanocy w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Poparł to nie byle kto, bo pierwszy chrześcijański cesarz - Konstantyn I Wielki.

Brzmi to wszystko skomplikowanie, ale jesteśmy przyzwyczajeni do ruchomości tego i innych świąt. Najważniejszy jest dobry nastrój, i to by święta były zdrowe, a data? Cóż, co roku jest inna.

Szukacie pomysłów na dania wielkanocne? Zobaczcie koniecznie:

Przetworzona żywność jest jak narkotyk!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wielkanoc jest ruchomym świętem. Dlaczego data się zmienia? - Dziennik Polski

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto