Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka inwestycja rządowa w Kielcach ruszy w 2018 roku

ATA
W spotkaniu z prezesem  głównego Urzędu Miar, Włodzimierzem Lewandowskim Uczestniczyli między innymi wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek i prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.
W spotkaniu z prezesem głównego Urzędu Miar, Włodzimierzem Lewandowskim Uczestniczyli między innymi wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek i prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.
Budowa kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar ruszy w 2018

ZOBACZ TAKŻE:
Wypadek na DK86 w Katowicach

(Źródło: dziennikzachodni.pl)

Najpóźniej pod koniec 2018 ruszy w Kielcach wielka budowa kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Niektóre urządzenia, które będą działać w Kielcach już są konstruowane i będą gotowe zanim powstaną budynki.

Główny Urząd Miar rozpoczął przygotowania gigantycznej inwestycji w Kielcach, która powstanie przy ulicy Wrzosowej, w pobliżu skrzyżowania z Popiełuszki. – Wciągu roku powinna powstać dokumentacja - mówił w czwartek podczas spotkania w Kielcach, prezes Głównego Urzędu Miar w Warszawie, Władysław Lewandowski. – Bierzemy pod uwagę dwa warianty zabudowy. Pierwszy to jeden lub dwa duże gmachy podzielone na mniejsze przestrzenie, w których funkcjonowałyby poszczególne laboratoria. Drugi wariant to kilka, kilkanaście małych pawilonów, każdy dla innego laboratorium i jeden nieco większy budynek. Taki kampus funkcjonuje w Chinach, ale jego szefowie przyznali, że teraz postawiliby jeden duży budynek, ponieważ można łatwo zmieniać jego podział w miarę potrzeb. Za kilka dni jedzmy do Turcji, gdzie jest jeden z największych i najnowocześniejszych obiektów na świecie wzorowany na amerykańskim. Chcemy skorzystać z ich doświadczeń.

Zapewnia, że powstanie wspaniała, piękna zabudowa, z której Kielce będą dumne. – Na terenie kampusu planujemy postawienie wieży, która będzie widoczna z centrum miasta – zapewnia prezes. -Przy wjeździe zamotujemy okazałą bramę i ciekawa rzeźbę. Poza częścią badawczą i administracyjną powstanie hotel, mieszkania, sala konferencyjna barem. To będzie obiekt ważny nie tylko dla Kielc i Polski, ale o znaczeniu międzynarodowym.

Powstają już urządzenia, które trafia do Kielc, na przykład fontanna cezowa, czyli zegar atomowy najdokładniejszy na świecie. Powstało ich tylko 30 i jeden będzie w naszym mieście.

Inwestycja ma być gotowa w 2021 roku. Jej koszt to 200-300 milionów złotych, część pieniędzy ma zapewnić rząd. Spodziewane jest też unijne dofinansowanie, przynajmniej połowy inwestycji. – Jestem przekonany, że dostaniemy je. Bardzo dobrze układa się współpraca z marszałkiem województwa świętokrzyskiego. Kielce wybraliśmy między innymi z tego powodu, że tutaj będzie się łatwiej przebić z taką inwestycją, otrzymać poparcie finansowe i polityczne niż w Warszawie. Kampus będzie kołem zamachowym rozwoju przemysłu i wielu innych branż– dodał prezes.

Na początek w kampusie ma pracować 20-30 osób a docelowo 200. – Już szukamy pracowników przede wszystkim fizyków. Wszystkich uprzedzamy, że docelowym miejscem pracy będą Kielce – dodał.

W czwartek w Kieleckim Parku Technologicznym prezes Głównego Urzędu Miar w Warszawie, Władysław Lewandowski podpisał porozumienie z instytucjami zaangażowanymi w projekt, między innym z Politechniką Świętokrzyską i Uniwersytetem Jana Kochanowskiego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto