Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiele osób na mszy świętej przy Kościele Garnizonowym w Kielcach z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dorota Kułaga
Wiele osób uczestniczyło 15 sierpnia w uroczystej mszy świętej na placu przy Kościele Garnizonowym w Kielcach.
Wiele osób uczestniczyło 15 sierpnia w uroczystej mszy świętej na placu przy Kościele Garnizonowym w Kielcach. Fot. Dorota Kułaga
Uroczysta msza święta polowa na placu przy Kościele Garnizonowym w Kielcach rozpoczęła obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii Grzegorz Kamiński, a uczestniczyli w niej parlamentarzyści - senator Krzysztof Słoń, poseł Krzysztof Lipiec, przedstawiciele władz miasta i województwa oraz służby mundurowe i spora grupa wiernych.

Mszę świętą razem z księdzem proboszczem Grzegorzem Kamińskim koncelebrował ksiądz Dariusz Jarliński. Piękną oprawę muzyczną podczas tej uroczystości zapewnił chór pod dyrekcją Edyty Bobryk. Ksiądz Grzegorz Kamiński na początku homilii przypomniał, że 15 sierpnia przypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - jest to najstarsze święto Maryjne w Polsce, poza tym święto Wojska Polskiego, a w tym roku setna rocznica Cudu nad Wisłą z 1920 roku.

-Maryja jest Matką niezwykłą. Modląc się za Jej wstawiennictwem mówimy, że Ona wszystko rozumie. Sercem ogarnia każdego z nas. Zobaczyć dobro w nas umie, Ona jest z nami w każdy czas. Jej niezwykłość wynika z Jej niezwykłego macierzyństwa, pokory, poddania się woli Bożej. Maryja uczy nas pokornej służby dla Boga, Kościoła, Ojczyzny, drugiego człowieka i dobra wspólnego. Można powiedzieć, że polska nadzieja, która nie pozwala narodowi upaść i pójść na zatracenie wspierała się przez wieki o Maryję - mówił w czasie homilii ksiądz Grzegorz Kamiński.

W tradycji polskiej, w języku naszych ojców, 15 sierpnia, święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest również świętem Matki Bożej Zielnej. - Chrześcijanie przynoszą bukiety kwiatów, wieńce zboża, owoce swojej pracy. Przynoszony bukiet oznacza dojrzałość, pełnię tego, co człowiek potrafi dokonać w harmonii z przyrodą. Przynoszone są przed tron Boga aby je pobłogosławić. Przynosimy je, aby podziękować za chleb, który codziennie spożywamy - dodał w czasie homilii.

- Życie człowieka jest służeniem. Kiedy rodzice przestają służyć dzieciom, wówczas rodzą się samotnicy i sieroty. Kiedy małżonkowie przestają sobie służyć, wówczas umiera miłość i rozpadają się domy. Kiedy politycy przestają służyć obywatelom, wówczas zaczyna się bieganina za władzą, za pieniądzem, wtedy rodzi się niesprawiedliwość, krzywda, nierówność, wtedy jawią się ludzie o totalitarnych zapędach. Kiedy obywatele nie służą Ojczyźnie, wówczas ją zdradzają. Kiedy człowiek nie służy Bogu i Kościołowi, wówczas staje się niewolnikiem samego siebie lub innych spraw. Kiedy kapłan nie służy wierzącym, wówczas staje się wilkiem w owczarni, wówczas zanika wspólnota wiary. tak mówił przed laty biskup ordynariusz diecezji kieleckiej Kazimierz Ryczan – mówił ksiądz Kamiński.

Podkreślił też ogromne znaczenie Bitwy Warszawskiej. Ale - jak zaznaczył - wciąż jest ona niedoceniana w Polsce, jak i na zachodzie Europy. -W tragicznym roku 1920 w snopach było zboże na polu. Wśród snopów leżało pod Radzyminem ciało księdza Ignacego Skorupki. Był w komży, z krzyżem w ręku i z niedokończonym wołaniem: za Boga i Ojczyznę. Znaczenie tej bitwy wciąż jest niedoceniane. Ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce lord Edgar Vincent D′Abernon nazwał ją osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata. Pisał, że "współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. I dodawał, że właśnie w 1920 roku Europę zbawiła Polska - podkreślił w homilii ksiądz Grzegorz Kamiński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto