Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Widokówki z Kielc. Oto jak wyglądały. Najstarsza pochodzi z 1907 roku

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Jeszcze nie tak dawno każde polskie miasto szczyciło się tym, że miało swoje widokówki. Kielce także miały swoje pocztówki. Zobaczcie, jak wyglądały na nich Kielce. Najstarsza ma prawie 120 lat. 

Na zdjęciu widoków z lat 1935-1940.

>>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Jeszcze nie tak dawno każde polskie miasto szczyciło się tym, że miało swoje widokówki. Kielce także miały swoje pocztówki. Zobaczcie, jak wyglądały na nich Kielce. Najstarsza ma prawie 120 lat. Na zdjęciu widoków z lat 1935-1940. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Fotopolska.eu
Jeszcze nie tak dawno każde polskie miasto szczyciło się tym, że miało swoje widokówki. Kielce także miały swoje pocztówki. Zobaczcie, jak wyglądały na nich Kielce. Najstarsza ma prawie 120 lat.

Odkrytka, kartka pocztowa, widokówka czy pocztówka to kartonowa kartka służąca do korespondencji, najczęściej wysyłana bez koperty. Do dziś nie wiadomo, kto jest twórcą pocztówki. Znane są jednak nazwiska osób, które stworzyły jej pierwowzór. W 1840 roku brytyjski pisarz Theodore Hook wysyła pierwszą kartę pocztową do samego siebie. 1 października 1869 roku wyszła pierwsza odkryta „karta korespondencyjna” Cesarstwa austro-węgierskiego a 1 października 1870 roku pojawia się w Londynie pierwsza ilustrowana angielska karta korespondencyjna.

Pocztówka w Polsce

Twórcą słowa "pocztówka" jest Henryk Sienkiewicz. Pisarz zgłosił je w konkursie na odpowiednik francuskiego wyrażenia oznaczającego kartkę korespondencyjną w dniu 27 listopada 1900 roku. W roku 1904 na łamach magazynu „Listek. Pismo ilustrowane poświęcone pocztówkom” ukazał się artykuł o rosnącej popularności pocztówek. W 1939 roku w artykule „Widokówki w nauczaniu geografii” Franciszek Mączak z Krzemieńca dowodził z kolei, że pocztówki mają duża wartość w procesie dydaktycznym. I tak pocztówki przetrwały aż do dzisiejszych czasów, chociaż w dobie Internetu i smartfonów nie cieszą się tak dużą popularnością. Znacznie łatwiej jest wysłać zdjęcie niż pocztówkę. A jak wyglądały kieleckie pocztówki? Zobaczcie w galerii.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto