Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weź udział w akcji Movember – zapuść wąsy i zbadaj się! Listopad to miesiąc świadomości męskich nowotworów

Monika Góralska
Monika Góralska
Zabawna i lekka forma kampanii Movember ma poprzez zmianę wizerunku, jaką jest zapuszczenie wąsów, zwrócić uwagę otoczenia oraz zachęcić do dyskusji na temat profilaktyki przeciwnowotworowej u mężczyzn.
Zabawna i lekka forma kampanii Movember ma poprzez zmianę wizerunku, jaką jest zapuszczenie wąsów, zwrócić uwagę otoczenia oraz zachęcić do dyskusji na temat profilaktyki przeciwnowotworowej u mężczyzn. gstockstudio/123rf.com
Tuż po miesiącu walki z rakiem piersi, czyli najczęstszym nowotworem występującym u kobiet, następuje miesiąc walki z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder, które z kolei są nowotworami dominującymi wśród mężczyzn. Movember to akcja trwająca przez cały listopad, w czasie której panowie zapuszczają wąsy, aby w ten sposób solidaryzować się z chorymi na raka oraz zwrócić uwagę na profilaktykę nowotworową u mężczyzn. W tym roku do tej akcji przyłączyła się również reprezentacja Polski w piłce nożnej!

Movember – zapuść wąsy i zbadaj się!

Movember w wolnym tłumaczeniu oznacza „wąsopad”, ponieważ nazwa jest połączeniem angielskich słów: moustache (wąsy) i November (listopad). Wiąże się ona również z głównym symbolem akcji, a są nim właśnie wąsy. Kampania Movember, czyli Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem, została zapoczątkowana przez pozarządową Fundację Movember w 1999 r. w Australii, a następnie rozpowszechniła się na całym świecie.

W ramach akcji mężczyźni przez miesiąc zapuszczają wąsy, aby w ten sposób pokazać, że solidaryzują się z osobami chorymi na „męskie” nowotwory.

Sprawdź również: Zdrowie intymne mężczyzn to nie tabu. Weź udział w „Movember” i zapuść wąsy

Poprzez zmianę wizerunku panowie w zabawny i lekki sposób chcą zainteresować problemem otoczenie i sprowokować do rozmów na temat profilaktyki nowotworów u mężczyzn.

Akcję Movember wspiera polska reprezentacja w piłce nożnej

Akcja Movember ma na celu promowanie diagnostyki w kierunku nowotworów gruczołu krokowego oraz raka jąder u mężczyzn. Zwrócenie uwagi panów na ich stan zdrowia, konieczność zmiany codziennych nawyków i diety oraz wykonywania profilaktycznych testów ma pomóc w szybszym rozpoznawaniu zmian nowotworowych.

Co roku w kampanii biorą udział znani mężczyźni, a do tegorocznej akcji dołączyła również reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn. Na oficjalnym profilu PZPN (Łączy nas piłka) ukazał się post podpisany: Biało-czerwone Movember, w którym zostały zamieszczone zdjęcia piłkarzy Jana Bednarka, Mateusza Klicha, Paulo Sousy, Roberta Lewandowskiego, Łukasza Skorupskiego, Piotra Zielińskiego i Kacpra Kozłowskiego z wąsami. W poście znalazły się statystyki na temat zachorowalności mężczyzn na raka oraz zachęta do przeprowadzania badań profilaktycznych.

Zobacz także:

Zwiększenie świadomości na temat męskich nowotworów daje szanse na ich wyleczenie

Według danych opublikowanych na stronie zwrotnikraka.pl co trzeci mężczyzna w wieku 50-80 lat oraz 80 proc. mężczyzn po 80. roku życia zachoruje na raka prostaty. Szczególnie narażeni są na rozwój choroby mężczyźni po 45. roku życia, a ryzyko wzrasta wraz z wiekiem.

Niestety, wśród mężczyzn nadal brak jest dostatecznej świadomości na temat chorób nowotworowych, a wynika to z pokutujących do tej pory stereotypów, według których „prawdziwy” mężczyzna nie choruje. Choroba wydaje się wielu osobom wyrazem słabości tak samo, jak dbanie o zdrowie i przeprowadzanie profilaktycznych badań. Dodatkowo choroby gruczołu krokowego należą do sfery bardzo intymnej, a często wstydliwej.

Dlatego mówienie głośno o raku jąder czy prostaty przełamuje ten krzywdzący stereotyp i buduje nowy światopogląd nie tylko u mężczyzn, ale też u ich najbliższych. Zarówno panowie chorujący na nowotwór, jak i ci znajdujący się w grupie ryzyka czy nawet całkiem zdrowi, ale chcący o siebie zadbać, dzięki akcji Movember czują wsparcie i społeczną akceptację. Jest to bardzo ważne, ponieważ pomaga w szybszym zdiagnozowaniu choroby i podjęciu odpowiedniego leczenia na jej wczesnym stadium, co zwykle wiąże się z całkowitym wyleczeniem nowotworu.

Jak badać jądra? Samobadanie jąder to najlepsza profilaktyka!

We wczesnym rozpoznaniu zmian nowotworowych pomoże samobadanie jąder, które każdy mężczyzna powinien przeprowadzać raz w miesiącu (tak jak w przypadku samobadania piersi przez kobiety).

Jak zbadać jądra? Najpierw weź pięciominutowy ciepły prysznic lub kąpiel, by rozluźnić mięśnie moszny i ułatwić badanie.

  1. Każde jądro zbadaj oddzielnie. Złap je w obie dłonie i obracaj delikatnie pomiędzy kciukiem a resztą palców. Powinno być ono gładkie, bez żadnych wypukłości ani grudek, a uciskanie nie powinno sprawiać bólu.
  2. Szukaj guzków lub twardych grudek, a także zmian w wyglądzie i kolorze skóry.
  3. Pamiętaj, że jądra mogą się od siebie nieco różnić wielkością – to całkiem normalne. Na każdym z nich znajduje się również powrózek nasienny i najądrze, które mogą zostać pomylone ze zmianami chorobowymi. Gdy będziesz wykonywał badanie regularnie, poznasz swoje ciało i z łatwością odróżnisz zmiany chorobowe od prawidłowej anatomii.
  4. Jeśli wykryjesz jakiekolwiek zmiany lub masz co do nich wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem urologiem. Najczęstszymi objawami raka jąder jest bolesna grudka lub guzek oraz obrzęk jąder i moszny.

ZOBACZ: Zapuść wąsy i idź na badania. Wystartowała akcja Movember

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Weź udział w akcji Movember – zapuść wąsy i zbadaj się! Listopad to miesiąc świadomości męskich nowotworów - Strona Zdrowia

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto