Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tym roku ceny ciepła w Kielcach nie ulegną zmianie, ale potem czekają nas duże podwyżki [WIDEO]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Anna Niedzielska, specjalista do spraw komunikacji medialnej, pełnomocnik zarządu do spraw Zintegrowanego Systemu Zarządzania, Inspektor Ochrony Danych w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej wyjaśnia kto i kiedy może spodziewać się podwyżek za ciepło.
Anna Niedzielska, specjalista do spraw komunikacji medialnej, pełnomocnik zarządu do spraw Zintegrowanego Systemu Zarządzania, Inspektor Ochrony Danych w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej wyjaśnia kto i kiedy może spodziewać się podwyżek za ciepło. Fot. Dawid Łukasik
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Kielcach w tym roku nie planuje zmiany taryfy, a co za tym idzie, podwyżek cen odczuwalnych dla mieszkańców. Jednak w perspektywie kilku miesięcy ceny będą musiały wzrosnąć z przyczyn niezależnych od firm ciepłowniczych.

Dlaczego ceny ciepła muszą rosnąć?

Od stycznia notowania gazu na Towarowej Giełdzie Energii wzrosły sześciokrotnie, co ma albo lada moment będzie mieć przeniesienie na wzrosty cen spółek gazowych. Skokowo rosną też ceny węgla kamiennego i energii elektrycznej, które są wykorzystywane przy produkcji ciepła

Duży wpływ na podwyżki energii, zarówno elektrycznej, jak i cieplnej, mają wzrosty kosztów wynikających z obowiązkowych dla firm spalających węgiel opłat środowiskowych. Uprawnienia do emisji CO2 , płacone od każdej tony spalonego węgla, wzrosły od stycznia dwukrotnie do ponad 60 euro. Podobnie jest ze świadectwami efektywności energetycznej, których cena w ciągu ostatniego miesiąca wzrosłą dwukrotnie – do ponad 4200 za tonę oleju ekwiwalentnego (TOE).

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Kielcach dostarcza ciepło wyprodukowane w Elektrociepłowni Kielce do około 130 tysięcy odbiorców. Jest także dostawcą ciepła produkowanego z kotłowni gazowych do 6 budynków.

- Już teraz być może będziemy musieli wnioskować o zmianę taryfy dla tych 6 budynków, mających kotłownie gazowe, w związku ze wzrostem cen gazu. Cena ciepła dla kielczan zależy jednak nie tylko od taryfy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, ale przede wszystkim od taryfy wytwórcy ciepła – wyjaśnia Anna Niedzielska, specjalista do spraw komunikacji medialnej, pełnomocnik zarządu do spraw Zintegrowanego Systemu Zarządzania, Inspektor Ochrony Danych.

Znacznych podwyżek dla około 130 tysięcy odbiorców ciepła z Kielc, zaopatrywanych z Elektrociepłowni Kielce należy spodziewać się na początku 2022 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto