W Kielcach wystawiają mandaty i uczą palić dobrze w piecu

ATA
Udostępnij:
Straż Miejska w Kielcach wystawiła już pierwsze mandaty w tym sezonie za spalanie śmieci w piecu. Funkcjonariusze uczą też jak prawidłowo rozpalać ogień, aby z komina nie wydobywał się czarny dym.

-W związku z rozpoczęciem się sezonu grzewczego wznowiliśmy kontrole nieruchomości pod kątem, czym mieszkańcy palą w domowych piecach – informuje Wojciech Bafia, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Kielcach. -W pierwszej kolejności kontrolowane są dzielnice, w których w ubiegłych latach najczęściej stwierdzano spalanie odpadów lub było najwięcej skarg sąsiadów. Strażnicy sprawdzają zarówno prywatne posesje, jak i nieruchomości, na których prowadzona jest działalność gospodarcza. Kontrolowane są nie tylko paleniska, ale również miejsca, gdzie gromadzone są materiały przygotowane do spalenia. Z doświadczenia wiemy, że składowane w pomieszczeniu grzewczym stare meble, czy inne odpady często są używane, jako materiał do spalania w piecach. Kontrolujemy także Rodzinne Ogrody Działkowe, na terenie, których często dochodzi do dużego zadymienia, ponieważ spalane są resztki roślinne i inne odpady, co też jest niedozwolone.

Od 1 września strażnicy przeprowadzili 44 kontrole pieców. W 14 przypadkach potwierdzono spalanie odpadów: nałożono 13 mandatów karnych, w jednym przypadku sporządzony został wniosek o ukaranie do sądu, a 14 osób zostało pouczonych. Strażnicy mogą wystawić mandat do 500 złotych.

Poza kontrolami i karami Straż Miejska uczy, jak prawidłowo rozpalać ogień w piecu, aby nie powstawał czarny, gryzący dym. – Zasady są takie, drewno czy węgiel muszą być suche i rozpalmy je od góry, a nie od dołu – dodaje. – Straż Miejska ma dwa piece i w czasie prezentacji pokazujemy jednocześnie oba sposoby rozniecania ognia, aby mieszkańcy zobaczyli różnicę. W ubiegłym roku prowadziliśmy takie prezentacje w kilku osiedlach. Zapraszamy mieszkańców do proponowania miejsc, gdzie takie pokazy mogłyby się odbyć. Propozycje można zgłaszać do Adama Kałuży pod numer telefonu 41/348-29-22.

Funkcjonariusze, którzy przeprowadzają kontrole dysponują imiennymi upoważnieniami wydanymi przez prezydenta Kielc. Uprawniają one do wejścia na posesję wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem, przez całą dobę na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na inne posesje. Funkcjonariusze mogą żądać okazania dokumentów mających związek z problematyką kontroli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
turysta
potwierdzam że na Słowiku syf jak mało gdzie. pod kościołem aż szaro jak się ściele dym i to dwa czasami trzy kominy tak dają
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie